1672-07-27 W liście do hetmana Sobieskiego chorąży husarii Prusinowski wysławiał patriotyzm i ofiarność biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego za przysłanie regimentu dobrze wyszkolonej piechoty muszyńskiej do obozu wojska koronnego pod Husiatynem, walczącego z nawałą turecką.
1900-07-27 Do Krynicy przybyło kilkudziesięciu uczestników IX zjazdu polskich lekarzy i przyrodników. Programem pobytu dostojnych gości zajmował sie specjalnie utworzony w tym celu komitet. Wieczorem odbył się wspaniały bal.
1903-07-27 Do Rytra przyjeżdża Józef Piłsudski. Przebywa tam do września i pisze prace o charakterze autobiograficznym: "Jak stałem się socjalistą" i "Bibuła". W wydanej w roku 1925 książce "Moje pierwsze boje" J. Piłsudski napisał: .. dziki i dziwaczny Poprad to chyba symbol mój i strzelców.
1927-07-27 Pierwsze zebranie Rady gminnej Krynicy w nowowybudowanej Hali Targowej. Zebranie prowadził dr Franciszek Kmietowicz, który podreślił zasługi ś. p. Józefa Znamirowskiego, byłego burmistrza Krynicy dla realizacji tej ważnej dla gminy inwestycji. Podjęto decyzję o powołaniu Miejskiej Kasy Oszczędności.
1944-07-27 W Rdziostowie Niemcy zamordowali między innymi komendantkę AK w Krynicy Zdroju Zofię Sas-Bojarską i jej współpracownice Marię Górską oraz Annę Grabowską.
2011-07-27 W Krynicy w wieku 95 lat zmarl Stefan Półchłopek, człowiek legenda, wielce zasłużony dla Krynicy, autor tekstów w "Almanachu Muszyny".


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |