1944-09-29 Oddział partyzancki "Tatara" AK zaatakował szkołę policji granatowej w Żegiestowie.
1953-09-29 W Krakowie umiera Bronisława Rychter-Janowska, artystka związana z Sądecczyzną, w szczególności z rodzinnym Starym Sączem, która swoimi obrazami rozsławiła polski dworek. W roku 1915 zaangażowała się w działalność charytatywną Czerwonego Krzyża i w willi Siedlisko w Krynicy prowadziła naukę sztuk zdobniczych dla inwalidów wojennych, wspierała żołnierzy ociemniałych w czasie wojny. W Krynicy przebywała także w roku 1928 wspólnie z przybraną córką Matyldą. Pochowana na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
1957-09-29 Krynicę-Zdrój odwiedził konsul francuski generał Ernest Petit. Gość między innymi spotkał się z harcerzami pod kierunkiem nauczyciela druha Antoniego Kociubińskiego. Tłumaczką była Elżbieta Lubomirska-Stadnicka. Wizytę odnotował Dziennik Polski.


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |