1910-09-24 Sejm krajowy przyjął projekt ustawy o podziale gminy Krynica na dwie jednostki: Krynicę-Zdrój i Krynicę-Wieś i przedlożył ją do uzyskania Najwyższej sankcji.
1911-09-24 Dwutygodnik Nasze Zdroje zachwala źródło mineralne żelazisto-litowe, znajdujące się na krańcu Muszyny przy drodze do Krynicy, należące do mecenasa dra Józefa Westreicha, właściciela Pensjonatu "Maria" w Krynicy, ubolewając, że nie jest ono eksploatowane.
1927-09-24 o godzinie 8 wieczorem wybuchł groźny pożar w Muszynie, który powstał w domostwie Tyliszczaka i objąl inne budynki w tym: Buchajdy, Gomyłki, Reicha, Starej Gminy, Mikułowej, Motyki, Piroga, Chmielowskiego i Weissa. Przybyly na ratunek straże pożarne z Legnawy i Krynicy, strażą muszyńską kierował Bełdowicz. Doraźną akcją ratunkową zorganizował ks. dziekan Gawor. Pożar gaszono całą noc, a Muszyna poniosła ogromne straty.
1933-09-24 W Muszynie zorganizowano obchody 250-lecia Zwycięstwa Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Nabożeństwo odprawił ks. Józef Gawor. Defiladę na Rynku prowadził Wojciech Borzemski - prezes Związku Strzeleckiego. Defiladę odebrali burmistrz Antoni Jurczak, sędzia dr Zygmunt Syguliński oraz dyrektor szkoły Jan Posłuszny. W Domu Zdrojowym odbyła się akademia przygotowana przez Tadeusza Bieniawskiego, Teklę Chrystowską, Jana Gumula i Jana Heilmana.


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |