1902-07-20 Biskup tarnowski Leon Wałęga dokonał konsekracji kościoła w Krynicy zbudowanego według projektu i pod nadzorem arch. Jana Zawiejskiego z Krakowa. Zasłużyli się dr Bolesław Skórczewski - lekarz i publicysta, Józef hr. Męciński, ks. Andrzej Gruszka - proboszcz Muszyny i kapelan Krynicy, Antoni Mravincsics - zarządca Zdroju, i księżna Jadwiga Leonowa Sapieżyna.
1907-07-20 Na łamach pisma "Nowiny Ilustrowane" ukazał się tekst informujący o powstaniu gniazda "Sokoła" w Krynicy, wraz ze zdjęciem jego założycieli. Poinformowano, że odbyło się szereg uroczystości, w ramach ktorych podczas mszy patriotyczne kazanie wyglosił proboszcz ks. Szablowski, a nastepnie członkowie "Sokoła" w pochodzie udali sie pod pomnik Adama Mickiewicza. Wieczorem w teatrze odbyl się patriotyczny koncert, a potem bal do samego rana.
1912-07-20 Wydawane we Lwowie Nasze Zdroje, organ Krajowego Związku Zdrojowisk i Uzdrowisk, informuje, że w Muszynie działa Towarzystwo budowy tanich domów, którym kieruje miejscowy aptekarz Ludwik Lebedowicz.
1915-07-20 Jak podaje pismo Nowa Reforma po okresie działań wojennych, w trakcie których wojska rosyjskie przebywały w Krynicy przez 8 dni, otwarto sezon w Krynicy. Zapowiadany jest przyjazd lwowskiego teatru miejskiego.
1938-07-20 Jan Pawłowski muszynianin a wychowanek Krynicy postuluje na łamach Nowin Podhalańskich połączenie Krynicy z Muszyną, co pomoże rozwinąć uzdrowiskowe funkcje Muszyny. W gazecie reklamy muszyńskich lekarzy: M. Kauftel, Erast Konstantynowicz, Eugenia Laudanowa, S. Mściwujewski, Jakub Weit, N. Katz, J.Steinbruch, W.Bornstein, I. Wiesner.


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |