1862-01-16 Na łamach krakowskiego "Czasu" Szczęsny Morawski przedstawił prospekt pracy "Monografia Sądecczyzny", zgodnie z którym miał to być Pamiętnik sądecki według ksiąg wójtowskich, radzieckich i rachunkowych miast, w tym Muszyny i Tylicza.
1921-01-16 W Muszynie odbył się bal mieszczański na cele O.S.P., który przyniósł 6437 Marek czystego zysku. Zabawą kierował naczelnik Bełdowicz, wodzirejem byl Rżymek, Joher zajmował się loterią fantową, a Bujarski, Przybylski, Kalafut i Buszek w towarzystwie pań zajmowali się kasami. Za bufet odpowiadały Bełdowiczowa i Joherowa z Pirogiem Józefem, a za cukiernię Rżymkowa.
1927-01-16 "Podhalański Kurjer Tygodniowy" informuje o licznych przypadkach łamania praw pracowniczych. Do czołówki zakładów nierespektujących prawa pracy zaliczono zakłady drzewne w Muszynie.
1940-01-16 Muszynianin Antoni Kita (ur. 24.12.1905) został zamordowany w Muszynie przez niemieckie gestapo za udzielenie pomocy więźniom w ucieczce.
1946-01-16 W Krakowie zmarł profesor Leon Paweł Marchlewski, który w roku 1934 dokonał rozbioru wody mineralnej w Muszynie ze źródła na Zapopradziu.
1961-01-16 Na pokładzie statku "Krynica" wróciła do Polski z Kanady część wawelskich zbiorów, wchodzących w skład Skarbca Koronnego, w tym arrasy.
2015-01-16 W Tel Awiwie zmarła Miriam Akavia (Matylda Wenfeld), urodzona w Krakowie (20 XI 1927 r.). Wojnę przeżyła w krakowskim getcie, więźniarka obozów w Płaszowie, KL Auschwitz i Bergen Belsen. Pisarka i tłumaczka literatury polskiej na hebrajski i hebrajskiej na polski. Przewodniczyła Stowarzyszeniu Przyjaźni Izraelsko-Polskiej i Stowarzyszeniu Pisarzy Piszących po Polsku w Izraelu. Utrzymywała kontakt z "Almanachem Muszyny".


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |