1292-11-08 Wacław II (król Czech, książę Krakowa i Sandomierza) wydał dokument lokacyjny, na mocy którego wójt Bertold i Arnold z bracią zyskali przywilej założenia miasta Nova Civitas Sandecz. Dokumentem tym przeniesiono Sącz na teren wsi Kamienica nadając mu prawo niemieckie na wzór Krakowa. Dokument sporządzony został w Krakowie przez protonotariusza na Ziemię Krakowską i Sandomierską Henryka Kwasa (Quas).
1292-11-08 Pierwsza pisemna wzmianka nazwy Stara Lubowla w dokumencie Wacława II króla czeskiego i księcia krakowskiego i sandomierskiego.
1410-11-08 W Zagrzebiu doszło do podpisania dokumentu ustanawiającego zastaw na Spiszu. Zygmunt Luksemburczyk pożyczył od Władysława Jagiełły 37 tysięcy kop szerokich groszy praskich. W zamian Jagiełło przejął w zastaw 16 miast spiskich.
1462-11-08 Racibor z Trątnowa, burgrabia muszyński, pisał, że wysłał do Bardiowa służbę po zboże i piwo.
1821-11-08 W Krynicy urodził się Józef Sembratowicz metropolita lwowski obrządku greckokatolickiego (1869-72). Był synem Teodozego, krynickiego proboszcza greckokatolickiego, i Konstancji z Choroszczakowskich. W szkole ludowej uczył się w Muszynie. W roku 1865 Pius X mianował go ordynariuszem dla rytu greckiego w Rzymie. Sakrę otrzymał w katedrze św. Jura we Lwowie 11 VI tego roku z rąk metropolity Litwinowicza. Przed wyjazdem z Galicji poświęcił fundamenty pod nową cerkiew w Krynicy. Warto przeczytać wielce interesujący życiorys http://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/jozef-sembratowicz
1900-11-08 W Muszynie w sali zarządu domen i lasów odbyło się zgromadzenie przedwyborcze zwołane przez Jana Potoczka, przewodniczył proboszcz Gruszka. Po złożeniu sprawozdania i przemówieniu kandydata postanowiono popierać jego kandydaturę.
1909-11-08 Na posiedzeniu Rady Powiatowej w Nowym Sączu wskazano na nieprawidlowości przy rozliczaniu wypłat na budowę dróg Nowy Sącz - Muszyna oraz Muszyna - Krynica.
1916-11-08 Protokół spisany z posiedzenia Rady przybocznej odbytej w kancelarii urzędu gminnego w Muszynie
Obecni: Przewodniczący Komisarz rządowy Antoni Jurczak, zastępca Komisarza rządowego Klemens Monsig, asesor Leopold Hetper, członkowie Rady przybocznej dr Franciszek Parylewicz, Antoni Kałucki i Uliasz Reich, Sekretarz miejski Stanislaw Kalafut prowadzący pióro. Członek Rady przybocznej dr Franciszek Parylewicz przedstawia swój nagły wniosek w sprawie uchwalenia obchodu z okazji „Proklamacji Królestwa Polskiego”. Nagłość wniosku uchwalono – poczem Przewodniczący stawia swój dalszy wniosek, by wydelegowano Przewodniczącego i Członka Rady przybocznej Antoniego Kałuckiego oraz zastępcę Przewodniczącego Klemensa Monsiga do Wielebnego księdza Józefa Gawora Proboszcza w Muszynie z prośbą o odprawienie Nabożeństwa dziękczynnego z okazji „Proklamacji królestwa polskiego” i upoważnić tychże do omówienia honorarium za urządzenie tegoż. Uchwalono jednogłośnie.

2005-11-08 Ukazał się reprint drugiego tomu "Rocznika Sądeckiego", którego nakład, wydany w roku 1949, decyzją cenzury został zniszczony. Reprint powstał z inicjatywy "Almanachu Muszyny" z ocalonego egzemplarza, przy wsparciu Urzędu Miasta Nowy Sącz oraz nowosądeckich oddziałów "Dziennika Polskiego" i Polskiego Towarzystwa Historycznego. Prezentacja wydawnictwa odbyła się w Ratuszu w Nowym Sączu. Reprint wydano w trzystu numerowanych egzemplarzach.


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |