1784-01-15 Starosta Franz Tschirsch w imieniu cyrkułu sądeckiego wystosował pismo do Magistratu Muszyny i wladz węgierskich graniczących z dobrami muszyńskimi, w sprawie sporu granicznego Muszyny z dobrami Bagno w komitacie szaryskim, która to sprawa dotarła aż do Kancelarii Nadwornej w Wiedniu.
1866-01-15 Jan Nitribitt, aptekarz, członek Komisji Kąpielowej w Krynicy, w piśmie do Konsystorza w Tarnowie zaapelował o utworzenie w Krynicy stałej placówki duszpasterskiej.
1874-01-15 Po trwającym od 2 grudnia 1873 roku komisyjnym zbadaniu trasy całość planowanej linii kolejowej z Tarnowa do Leluchowa podzielono na 11 odcinków inwestycyjnych.
1918-01-15 Rudolf Broch, dowódca Hansa Hauptmanna (1865-1946) w Wydziale Grobów Wojennych ck Komendantury Wojskowej w Krakowie podkreślił jego wysokie kwalifikacje. Hauptmann był autorem poetyckich inskrypcji na cmentarzach wojennych, prawdopodobnie także w Muszynie "Noc musiała ogarnąć te oczy, by dla Was nadszedł nowy dzień".
1948-01-15 Uroczyste ponowne otwarcie tunelu w Żegiestowie. Przemawiali: dyrektor Departamentu Budowy i Utrzymania Kolei – inż. Przedpełski, przewodniczący Rady Zakładowej – Śliwa, dyrektor Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych – Filipkowski, minister Komunikacji – Rabanowski i wicedyrektor Kolei Czechosłowackich z Koszyc dr Vicehlik. Minister Rabanowski przeciął wstęgę. Kapelmistrz z Nowego Sącza kpt. Walter ułożył na ten dzień specjalny marsz „Od tunelu do tunelu”, którego nuty wręczył ministrowi. Przy dźwiękach orkiestry grającej tego marsza, zebrani przeszli tunelem oświetlonym długim rzędem żarówek elektrycznych. Polska Kronika Filmowa 5/48 informowała: W Żegiestowie otwarty został nowy tunel kolejowy. W sali Domu Zdrojowego urządzono przyjęcie dla budowniczych i zaproszonych gości.
1948-01-15 Ministerstwo Komunikacji Rzeczpospolitej Polskiej przyznało Dyplomy Uznania za odbudowę tunelu kolejowego w Żegiestowie.
1957-01-15 Zmarł Stanisław Rams, wspólnie z żoną Joanną (zmarła 1994) założyciel sklepu na Wapiennem (1935),"Pensjonaciku" na Wapiennem, elektrowni wodnej na Wapieńczyku (1947) oraz młyna zbożowego.


Stara Muszyna - audycja Radia Kraków


Rys historyczny Muszyny - opowiada Barbara Rucka

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny

Dzięki Wam - wspieramy uzdolnioną młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe i kolejne wpłaty na ten cel. Od roku 2012 posiadamy status organizacji pożytku publicznego.
Dlatego możemy prosić o przekazanie na naszą rzecz 1%. Wszystkie przekazane pieniądze zostana wykorzystane na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny oraz wydawanie rocznika "Almanach Muszyny".

 

| strona główna |