Dzisiaj jest środa, 30 października 2024 roku , Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny

Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

KONKURS FOTOGRAFICZNY
DETAL ARCHITEKTONICZNY ZABUDOWAŃ GOSPODARCZYCH HISTORYCZNEGO "PAŃSTWA MUSZYŃSKIEGO"

2010

W roku ubiegłym miała miejsce już IX edycja konkursu fotograficznego, organizowanego przez Krynickie Towarzystwo Fotograficzne i redakcję "Almanachu Muszyny". Tym razem uczestnicy konkursu zajęli się detalami architektonicznymi obiektów gospodarczych, zlokalizowanych w obrębie historycznego "państwa muszyńskiego". Jak zwykle chodziło o utrwalenie przede wszystkim tych detali, które - z racji wieku - są zagrożone zniszczeniem i bezpowrotnym zniknięciem z naszego krajobrazu. Do organizatorów konkursu napłynęło 185 prac 30 autorów. Fotografie wykonane zostały w 30 miejscowościach "państwa muszyńskiego".

Jury zebrało się 3 czerwca 2010 r. w siedzibie redakcji "Almanachu Muszyny". Obradowało w składzie: 1. Sylwester Adamczyk - artysta fotografik ZPAF, przewodniczący jury, 2. Kazimierz Przyboś - prof. historii UJ, 3. Małgorzata Przyboś, historyk, 4. Barbara Rucka - kustosz Muzeum Państwa Muszyńskiego 5. Bożena Mściwujewska-Kruk - redaktor naczelna "Almanachu Muszyny".


Teresa Basałyga - I nagroda

Po wnikliwej analizie i dyskusji jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda: Teresa Basałyga (Krynica-Zdrój) - za czarnobiałe fotografie zamka, zawiasu i wejścia do spichlerza w Jastrzębiku,

II nagroda: Alicja Przybyszowska (Nowy Sącz) - za całość prezentowanych prac z Żegiestowa, Wierchomli i Polan,

III nagroda: Roman Ślusarz - za fotografie spichlerza w Czyrnej.

Specjalne wyróżnienie jurorów: Robert Poręba (Nowy Sącz) - za fotografie ze Śnietnicy (kompozycja haków, zawiasów, zapadek).

Wyróżnienia równorzędne (w porządku alfabetycznym): Piotr Basałyga (Krynica-Zdrój) - za fotografie drzwi do spichlerza w Żegiestowie-Wsi, studni w Mochnaczce Niżnej, kuźni w Tyliczu, Juliusz Jarończyk (Krynica-Zdrój) - za fotografię drzwi w Śnietnicy i elementu spichlerza w Czyrnej, Andrzej Klimkowski (Krynica-Zdrój) - za fotografie z Żegiestowa-Wsi oraz drzwi do stodoły w Szczawiku (z gołąbkiem), Dorota Kołbon (Muszyna) - za fotografie drzwi do spichlerza na Złockiem i piwnicy w Jastrzębiku, Krzysztof Lubiak (Krynica-Zdrój) - za całość zestawu fotografii o charakterze dokumentacyjnym (Śnietnica, Izby, Czyrna, Powroźnik, Krzyżówka), Dariusz Markowicz (Nowy Sącz) - za całość prac (detale z Mochnaczki Wyżnej i Niżnej, Tylicza), Renata Michalczyk (Chełmiec) - za fotografie stodół w Wojkowej i Żegiestowie oraz drzwi do szopy w Dubnem, Michał Piotrowski (Nowy Sącz) - za fotografię schodków w Żegiestowie, Mateusz Seweryn (Kraków) - za fotografie spichlerza w Jastrzębiku i wejścia do piwnicy w Powroźniku.


Alicja Przybyszowska - II nagroda


Roman Ślusarz - III nagroda

Wyróżnienie specjalne prof. Kazimierza Przybosia: Krystyna Chłodnicka (Poznań) - za "nostalgiczne zdjęcie ze słonecznikami, poprawiające nastrój w deszczowy dzień". Wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika: Zofia Chrostowska (Warszawa, 9 lat).

Jurorzy, podkreślając walory prezentowanych prac i ich wysoki poziom, zasugerowali w protokole, by w przyszłych konkursach autorzy - poza dokumentowaniem detali architektonicznych - śmielej podejmowali próby artystycznej, indywidualnej interpretacji tematu. Nagrodzone i wyróżnione fotografie zostały zaprezentowane na wystawie w Pijalni Zdroju Głównego w Krynicy-Zdroju. Planowana jest także prezentacja tych prac na wystawie w Dworku Białoprądnickim w Krakowie, w czasie wakacji 2011 roku.

 


strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59