Dzisiaj jest czwartek, 12 września 2024 roku , Imieniny: Amadeusza, Gwidy, Sylwiny
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*


-
poprzednie wiadomosci, informacje

 

 

 

 

 

 

Grudzień 2020

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny, mamy kolejny powód do dumy z osiągnięć jednego z naszych stypendystów! Pochodzący z Muszyny pianista, nasz długoletni stypendysta Krzysztof Dziurbiel, a także grająca z nim w duecie Chiemi Tanaka zdobyli Silver Star Music and Stars Awards International Competition. Artyści od kilku lat są małżeństwem, występują jako duet fortepianowy i odnoszą sukcesy w kraju oraz w Austrii i Włoszech. Nagrodę zdobyli w kategorii Piano Duo (fortepian na cztery ręce, muzyka kameralna) za rok 2020. Music and Stars Awards International Competition to globalny konkurs, w którym renomowana kapituła wybiera najlepsze dzieła minionego roku w wykonaniu młodych utalentowanych artystów z całego świata. Krzysiu i Chiemi - GRATULUJEMY znalezienia się prestiżowym gronie laureatów! (fot. MK)

Kultura wspierała nas w najtrudniejszych czasach naszych narodowych dziejów, dlatego szczególnie teraz winniśmy pamiętać o ludziach kultury. Temu celowi służy ranking Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej, którego Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny jest współorganizatorem. "Dobry Tygodnik Sądecki" rozpoczyna cykl audycji telewizyjnych dedykowanych Sądeczankom i Sądeczanom o wybitnych osiągnięciach na tym polu. Ukazał się pilot programu, w którym omówiono założenia rankingu oraz przedstawiono jego laureatów. https://www.dts24.pl/studio-dts-rusza-z-nowym-programem-kim-sa-genialni-lokalni-globalni-video/

Listopad 2020

Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to czas zadumy, czas pożegnań... Epidemia COVID-19 utrudniła bezpośrednie kontakty ze znajomymi, więc niektóre wieści od nich dotarły do nas z opóźnieniem. Dopiero we wrześniu otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci pani Janiny Dzierżanowskiej, przez wiele lat towarzyszącej nam na almanachowych ścieżkach. więcej >>

Wrzesień 2020

Kolejny sukces Antoniusza Dietziusa, byłego stypendysty "Almanachu Muszyny"! Kultowe warszawskie kino Relax przekształciło się ostatnio w Scenę Relax. Jeden z pierwszych prezentowanych we wrześniu spektakli to familijny musical „Tajemnica Tomka Sawyera", stworzony na podstawie powieści Marka Twaina. Tę piękną opowieść o przyjaźni i miłości wyreżyserował Antoniusz Dietzius. Uroczy, rozśpiewany i roztańczony zespół porwał całą publiczność – i dzieciaki, i ich rodziców. Po Tomku Sawyerze na Scenie Relax zawita wkrótce kolejne „dziecko" Antoniusza – „Abonament na szczęście". To także spektakl muzyczny z najpiękniejszymi tekstami Agnieszki Osieckiej. Antkowi z całego serca gratulujemy i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów! Dodajmy, że Antek był w ubiegłym roku laureatem trzeciego miejsca w rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej.

Lipiec 2020

Szanowni Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny! Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny (SPAM) w porozumieniu z przewodniczącym komisji rewizyjnej, szanując zgłaszane uwagi oraz biorąc pod uwagę niepewność w zakresie rozwoju sytuacji epidemiologicznej w Polsce, uprzejmie informuje, że zapowiedziane na 18 lipca 2020 roku (sobota) o godzinie 11.00 walne zebranie sprawozdawcze SPAM przyjmie formę korespondencyjną. Proszę zapoznać się z załączonym pismem.
Z serdecznymi pozdrowieniami Ryszard Kruk

Czerwiec 2020

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny uprzejmie informuje, że 18 lipca 2020 roku o godzinie 11 w Willi "Wanda" w Muszynie odbędzie doroczne walne zebranie sprawozdawcze. Zebranie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych naszą działalnością. W załączeniu przedstawiamy Sprawozdanie programowe za rok 2019, Sprawozdanie finansowe za rok 2019 oraz Plan pracy na rok 2020. Do zobaczenia!

Maj 2020

Za nami dwie edycje rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej, którego Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny jest współorganizatorem. 18 października w Starym Sączu odbędzie gala, na która już serdecznie zapraszamy. Poznajcie wspaniałą dwudziestkę Sądeczan i Sądeczanek, laureatów za rok 2018 i 2019, których osiągnięcia na polu kultury zostały dostrzeżone już poza granicami Polski i Europy! Pobierz prezentację w wersji polskiej i angielskiej!

Na łamach kwietniowej edycji miesięcznika "Sądeczanin" ukazał się tekst prof. dr hab. Bolesława Farona "Posłowie o krainie łagodności". Znalazł się on wcześniej w ostatnim wydaniu "Biblioteki Almanachu Muszyny", zatytułowanym "Muszyna w prozie i poezji", stanowiąc posłowie do tego tomu. Jesteśmy głęboko wdzięczni Panu Profesorowi za czas poświęcony naszej publikacji i za wiele dobrych słów pod adresem redakcji.

Kwiecień 2020

Kapituła rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej w tajnym głosowaniu ustaliła listę laureatów rankingu za rok 2019. W ramach II dorocznej edycji rankingu spośród 19 zgłoszonych osób, o znaczących już osiągnięciach dostrzeżonych poza granicami Sądecczyzny oraz Polski, do finału zakwalifikowanych zostało dziesięć osób. W efekcie tajnego głosowania, według ilości uzyskanych głosów, lista laureatów rankingu za rok 2019 przedstawia się następująco: Sylwia Olszyńska, Michał i Wojciech Węgrzyn, Janusz Tyrpak, Tomasz Bocheński, Katarzyna Zielińska, Rasm Almashan, Mateusz Perz, Aleksandra Świgut, Wojciech i Anna Szewczyk-Świątek, Andrzej Szarek. Gratulujemy laureatom! Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny jest współorganizatorem rankingu. Spotykamy się 18 października 2020 roku w "Sokole" w Starym Sączu na gali sumującej tegoroczny ranking GLG!

 

Laureatką Nagrody Publiczności drugiej edycji rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej została aktorka Katarzyna Zielińska. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęli śpiewaczka operowa Sylwia Olszyńska oraz malarz Janusz Tyrpak. Janusz jest artystą o uznanej światowej renomie. Urodził się w Muszynie w rodzinie o starosądeckim rodowodzie. Ukończył ASP w Krakowie. Od 1990 roku mieszka w Kopenhadze. Jest członkiem Duńskiego Stowarzyszenia Artystów Wizualnych oraz International Association of Art. Łączy role malarza, grafika, portrecisty, fotografa, projektanta i pedagoga. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem kilkuset międzynarodowych wystaw zbiorowych na wszystkich kontynentach. Nagroda zostanie wręczona podczas gali GLG 18 października w "Sokole" w Starym Sączu. Pojedziemy!

Z radością informujemy, że podpisaliśmy umowę z Dyrekcją Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, na podstawie której zostaną zdigitalizowane i umieszczone w systemach informatycznych WBP wszystkie roczniki "Almanachu Muszyny" oraz "Biblioteki Almanachu Muszyny". Serdecznie dziękujemy pani Marii Cibickiej, kierującej Działem Społeczeństwa Informacyjnego WBP, za życzliwe odniesienie się do naszej prośby. W ten sposób nasz trzydziestoletni dorobek zostanie udostępniony naukowcom i wszystkim zainteresowanym dziejami naszej Małej Ojczyzny.

Marzec 2020

Rozpoczęło się i potrwa do 8 kwietnia głosowanie w rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej o Nagrodę Publiczności. Możesz to zrobić nie wychodząc z domu. Dziesiątka znakomitych Sądeczan i Sądeczanek, w tym artysta malarz rodem z Muszyny Janusz Tyrpak, czeka na Twój głos! Jesteśmy współorganizatorami tego promującego kulturę Sądecczyzny wydarzenia. Aby zagłosować wejdź na: https://www.dts24.pl/genialni-lokalni-globalni-poznaj-nominowanych-i-zaglosuj-na-swojego-kandydata-2/

Na 2 maja w Willi Wanda w Muszynie planujemy walne zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Będzie ono, jak wszystkie poprzednie, otwarte dla zainteresowanych naszą działalnością. Przedstawiamy w załączeniu projekt sprawozdania z zadań programowych, które dzięki wsparciu wielu życzliwych osób udało nam się zrealizować w roku 2019.
>> pobierz sprawozdanie

Luty 2020

W muszyńskim Dworze Starostów miał miejsce wspaniały koncert Krzysztofa Dziurbiela, przed parunastu laty wielokrotnego stypendysty "Almanachu Muszyny". Krzysztof jest znakomitym pianistą, obecnie mieszka w Grazu, a sukcesy odnosi, grając w duecie ze swoją żoną, Chiemi Tanaką. W Dworze Starostów Chiemi i Krzysztof zagrali na cztery ręce "Szeherezadę" Rimskiego-Korsakowa. Słuchacze gorąco przyjęli młodych artystów - czekamy na kolejny koncert!

Drodzy Przyjaciele, wspólnym wysiłkiem zorganizowaliśmy piękny sądecki dzień na Ursynowie - dziękujemy wszystkim, którzy w tym dziele pomogli, a jest ich wielu, to potwierdza, że razem jako społeczeństwo obywatelskie możemy najwięcej!

W Bibliotece Publicznej w Muszynie odbyła się prezentacja książki „Muszyna w poezji i prozie”, wydanej w ramach serii roczników „Biblioteka Almanachu Muszyny”. Opracowanie ukazało się staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, redaktor naczelnej „Almanachu Muszyny”. Najnowszy tom „Biblioteki Almanachu Muszyny” poświęcony został Muszynie w utworach poetyckich i prozatorskich, przy okazji pokazując również sylwetki ich autorów. W antologii znalazły się fragmenty dzieł znanych pisarzy, którzy trwale zapisali się w historii literatury, a także teksty amatorów, dla których pisanie wynika z przywiązania do ukochanej miejscowości i z potrzeby serca. W wydawnictwie zaprezentowano także cytaty z twórczości osób, które nie aspirowały do miana literatów, a które tworząc w wieku XIX i na początku XX dotykały spraw Muszyny w swych pracach z różnych dziedzin wiedzy (kartografia, geografia, balneologia, etnografia). Uwzględniono dzieła Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, Szczęsnego Morawskiego, Bolesława Skórczewskiego, Józefa Łepkowskiego, Wincentego Pola, Mieczysława Orłowicza i innych.

Styczeń 2020

Z rewizytą na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny przybyli do Muszyny członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Winiarzy z Tarcal koło Tokaju. Od kilku lat spotykamy się w Tarcal i Muszynie, promując historyczny szlak winny "Tokaj - Stara Lubowla - Muszyna". Nasi goście skorzystali z uroków zimy, były też okazje do rozmów przy wyśmienitym tokajskim winie. Ze strony węgierskiej inicjatorami współpracy są Jerzy i Orsi, zaś z naszej Gabriel. Zostaliśmy poinformowani, że wino z winogron, które zbieraliśmy w winnicy w Tarcal podczas tegorocznej wyprawy, zapowiada się znakomicie.

Grudzień 2019

Drodzy Przyjaciele! Zapiszcie w kalendarzach pod datą 7 lutego 2020, godzina 18 dużymi literami - WERNISAŻ :-) Przygotowujemy wystawę "Z góry widać więcej - artyści Sądecczyzny na Ursynowie", która odbędzie się od 7 do 23 lutego 2020 roku w Galerii U w Domu Kultury Stokłosy na warszawskim Ursynowie. Udział w wystawie potwierdziło 13 nietuzinkowych artystów: Krzysztof Bojarczuk – Nowy Sącz, Jarosław Czaja – Łukowica, Urszula Gawron – Nowy Sącz, Wacław Jagielski – Nowy Sącz, Małgorzata Kossakowska – Nowy Sącz, Krzysztof Kuliś – Nowy Sącz, Ignacy Kurowski – Stary Sącz, Małgorzata Machnikowska-Machnik – Krynica, Mariusz Obrzud - Obidza kolo Łącka, Sylwia Rams-Pikuła - Gołkowice/Kraków, Krystyna Tomasiak – Muszyna, Janusz Tyrpak - Muszyna/Kopenhaga, Michał Załuski - Nowy Sącz.

Listopad 2019

22 listopada w krynickiej Pijalni Głównej odbył się wspaniały koncert z okazji jubileuszu 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju. W programie koncertu wystąpili także stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Z zachwytem wysłuchaliśmy zdobywających już pierwsze doświadczenia koncertowe: Jakuba Cieślę (fortepian – J. S. Bach, Koncert f-moll), Joachima Draba (skrzypce – J. Massenet, Medytacja), Emilię Pióro (skrzypce – G. Enescu, Ballada), Karola Kietę (akordeon – A. Piazolla, Libertango) i Konrada Kordzikowskiego (gitara – A. Vivaldi, koncert D-dur). Natomiast znani w Polsce i za jej granicami Agnieszka Zahaczewska- Książek wspólnie z małżonkiem Krzysztofem Książkiem, półfinalistą Konkursu Szopenowskiego, wykonali brawurowo suitę P. Czajkowskiego – Dziadek do orzechów: Taniec wróżki, Trepak, Walc kwiatów. Warto także dodać, że w orkiestrze Arte Symfoniko pod batutą Mieczysława Smydy, która akompaniowała solistom, zagrały nasze stypendystki, absolwentki akademii muzycznych, skrzypaczki Katarzyna Główczyk i Justyna Młynarczyk. Koncert zapowiadała Magdalena Małecka-Myślik, a profesor Mariola Cieniawa wykonała w finale Poloneza Es-dur Fryderyka Chopina. Obie panie przez szereg lat były członkiniami naszego komitetu stypendialnego. Podczas uroczystości poinformowano, że z Funduszu Stypendialnego Almanachu sfinansowano 116 stypendiów dla uzdolnionych uczniów. Jak widać były to dobrze wydane pieniądze. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz program! Gratulujemy kierującemu szkołą Mieczysławowi Smydzie i gronu pedagogicznemu, życząc dalszych sukcesów!

Październik 2019

Apel do miłośników sztuki oraz Sądecczyzny, a także tych, co lubią i to, i to. Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny organizuje wystawę zatytułowaną "Z góry widać więcej – artyści Sądecczyzny na Ursynowie". Nasze warszawskie kontakty umożliwiły nam uzyskanie zgody kierownictwa Domu Kultury „Stokłosy” na warszawskim Ursynowie na udostępnienie nam sali wystawienniczej w terminie od 7 do 23 lutego 2020 roku. Wystawa ma charakter zaproszeniowy. Planujemy wystawienie 24 prac, autorstwa dwunastu artystów, w tym sześciu reprezentujących Nowy Sącz i po jednej osobie z sześciu miejscowości wchodzących w skład powiatu nowosądeckiego. Od zapraszanych artystów oczekujemy, aby jedna z prac, choć pośrednio, nawiązywała do Sądecczyzny (krajobraz, obiekt, postać), a druga była najbardziej charakterystyczna dla jego twórczości. Przy każdej z naszych inicjatyw staramy się, by był to uwieńczony sukcesem zbiorowy wysiłek. Potrzebne nam wsparcie w szeregu sprawach, w tym: promocji wydarzenia, druku zaproszeń, transporcie prac do Warszawy, a potem do Sącza, organizacji wernisażu i pobytu artystów w Warszawie. Za każde wsparcie, jak i dobre słowo będziemy wdzięczni. Spotykamy się 7 lutego o godzinie 18 na wernisażu!

Wrzesień 2019

Już po raz czwarty w gronie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, na zaproszenie Kulturalnego Stowarzyszenia Winiarzy z Tarcal koło Tokaju, byliśmy na winobraniu. Zwiedziliśmy Preszów, Mad i Lewoczę, dobre tokajskie wino popijaliśmy, nockę przegadaliśmy, winorośl z poświęceniem zbieraliśmy, a teraz pozostaje nam z tęsknotą czekać do marca na wino, które z tych zbiorów sporządzą nasi węgierscy gospodarze.

Sierpień 2019

Renata i Agata reprezentowały Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny na inauguracji roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym w Muszynie i poinformowały o kontynuacji programu "Klasa z klasą". W roku szkolnym 2019-2020 klasa, która zwycięży w konkursie "Klasa z klasą" otrzyma stypendium w wysokości 3500 złotych z przeznaczeniem na dofinansowanie wycieczki edukacyjnej do Warszawy.

Lipiec 2019

W ramach promocji winnego szlaku Tokaj – Stara Lubowla – Muszyna, miło nam poinformować o kolejnym ważnym wydarzeniu. Mianowicie, staraniem Pawła, w stolicy Beskidu Sądeckiego, w centrum Nowego Sącza, w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Dunajec, po raz pierwszy wydała liście sadzonka cenionej winorośli z góry TOKAJ. Została przywieziona z naszego wspólnego winobrania w roku 2018 jako szczep, który w ramach zwyczajnej pielęgnacji winnicy zostałby odcięty. Po trudnym okresie wiosennym, po zabiegach przystosowawczych, roślinka zapuściła korzenie na bratniej polskiej ziemi jako dobitny efekt naszej winiarskiej przyjaźni. Na pierwszy większy zbiór owoców przyjdzie jeszcze poczekać, jednak już dziś sama obecność tego krzewu w ogrodzie, obok "czerwonego winogrona", daje miłe doznania smakowo-estetyczne. Niech rośnie zatem przyjaźń polsko-węgierska!

-

Były stypendysta "Almanachu Muszyny" Antoniusz Dietzius odniósł kolejny sukces. Na gościnnych deskach warszawskiego Teatru STUDIO kierowany przez niego młody, nieprawdopodobnie uzdolniony zespół Śródmiejskiego Teatru Muzycznego w Warszawie pokazał kolejny, jubileuszowy musical. Tym razem był to „Les Misérables School Edition”, a Antoniusz był jak zwykle reżyserem i współautorem scenografii. Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widowni.

W dniu 5 lipca 2019 roku, zgodnie z tradycją w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, wręczono XII doroczną Honorową Nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. Dobry Tygodnik Sądecki zamieścił na ten temat wywiad z Bożeną Mściwujewską-Kruk, sekretarzem kapituły Nagrody, redaktor naczelną „Almanachu Muszyny”. Pobierz:

Czerwiec 2019

Joachim Drab, były stypendysta „Almanachu Muszyny”, zajął III miejsce w swojej kategorii (uczniów III-IV klas szkół muzycznych II stopnia) na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Jak Wieniawski”, który odbył się w Lublinie. Zagrał Mazurka G-dur op. 26 Aleksandra Zarzyckiego oraz część I Koncertu Skrzypcowego a-mol Antonina Dvořaka. Na fortepianie towarzyszyła mu mgr Oksana Pobutska. Pochodzący z Czyrnej Joachim jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu, w klasie mgr Katarzyny Główczyk. Oboje przez kilka lat otrzymywali stypendia z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Przed Joachimem, który jest wielokrotnym laureatem nagród i wyróżnień w konkursach skrzypcowych, stają nowe muzyczne wyzwania. Od września będzie uczniem Liceum Muzycznego w Katowicach. Gratulujemy i Joachimowi, i Katarzynie, która w dalszym ciągu zamierza prowadzić działalność dydaktyczną, a do p. Oksany kierujemy podziękowania za współpracę.

Maj 2019

Młodzież z muszyńskiego LO, która wygrała stypendium "Klasa z klasą", ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, odwiedziła Warszawę. W programie były wizyty w Muzeum Narodowym, Muzeum Wojska Polskiego, w Wilanowie, Centrum Nauki Kopernik i oczywiście spacer po najciekawszych zakątkach stolicy. Wielkie wrażenie wywarło Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym pomógł oprowadzić Andrzej Świderski, warszawiak, pasjonat historii, członek naszego Stowarzyszenia. Ważnym, zorientowanym ku przyszłości elementem pobytu, była, podobnie jak w latach poprzednich, edukacyjna wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych. Uczniowie uczestniczyli w debiucie spółki giełdowej oraz zapoznali się z funkcjonowaniem rynku kapitałowego w Polsce. Nie obeszło się bez wspólnej fotografii na sali notowań GPW. Gościny muszyńskiej młodzieży udzieliło warszawskie LO im. Rejtana, kierowane kiedyś przez Witolda Kalińskiego, który przewodniczy naszemu Komitetowi Stypendialnemu.

W zabytkowym budynku "Sokoła" w Starym Sączu miała miejsce wspaniała uroczystość ogłoszenia wyników rankingu Genialni Lokalni Globalni im. Danuty Szaflarskiej. Licznym jej uczestnikom pozostaną w sercach: wzruszające wystąpienie kompozytora Jakuba Polaczyka, który dotarł specjalnie z NY do rodzinnego Starego Sącza, porywająca duszę opowieść Weroniki Gogoli, nagrane na filmie słowa Moniki Sznajderman i Joanny Kulig, pieśń "Serduszka dwa" w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej i wspomnienia o Mamie, wygłoszone przez córki Danuty Szaflarskiej - panie Marię Ekier i Agnieszkę Kilańską-Cypel. W wyniku tajnego głosowania kapituły spośród 21 zgłoszonych kandydatur wyłonieni zostali laureaci rankingu za rok 2018: 1. Joanna Kulig 2. Weronika Gogola 3. Antoniusz Dietzius 4. Jakub Polaczyk 5. Monika Sznajderman 6. Wojciech Knapik 7. Filip Pławiak 8. Izabela Szafrańska 9. Georg Weiss 10. Antoni Malczak. Jesteśmy współorganizatorami tego ważnego wydarzenia, promującego wybijających się na polu kultury Sądeczan. Jesteśmy dumni, że wśród laureatów znalazł się Antek Dietzius, który ponadto zdobył Nagrodę Publiczności. Gratulujemy!

W Muszynie odbyła się uroczystość poświęcona pamięci Zbigniewa Bujarskiego, muszynianina, kompozytora, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie, który zmarł w zeszłym roku. Profesor był wielkim przyjacielem młodzieży, wspierającym nas w działaniach na rzecz uzdolnionych uczniów Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju. Wielokrotnie przewodniczył Komitetowi Stypendialnemu, decydującemu o przyznaniu stypendiów z Funduszu Almanachu Muszyny, będąc też, wespół z Żoną, jednym z hojnych darczyńców. Po mszy św. nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy na domu w którym Profesor spędził dzieciństwo. W kolejnym punkcie uroczystości, czyli koncercie w Dworze Starostów, wzięli udział muzycy z krakowskiej Akademii Muzycznej oraz stypendyści „Almanachu Muszyny" – Joachim Drab (skrzypce) i Karol Kieta (harmonia chromatyczna), których przedstawiła Bożena Mściwujewska-Kruk.

 

 

 

 

 

 

 

Kwiecień 2019

W Powiatowym Zespole Szkół w Muszynie, w trakcie pożegnania tegorocznych absolwentów Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, wręczone zostało stypendium "Klasa z klasą", ufundowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Klasa IA muszyńskiego LO, w ramach już trzeciej dorocznej edycji programu, dzięki stypendium uda się w maju na edukacyjną wyprawę do Warszawy.

Marzec 2019

W Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zatwierdzone zostało sprawozdania za rok 2018 (pobierz) oraz plan pracy na lata 2019-2020 (pobierz). Zapraszamy do współpracy!

Luty 2019

Z żalem żegnamy Przyjaciela "Almanachu Muszyny" Tadeusza Petrowicza, autora interesujących tekstów dla naszego rocznika, wieloletniego donatora Funduszu Stypendialnego.

Tadeusz Petrowicz urodził się W 1924 roku w Worochcie, zmarł 8 lutego 2019 roku w Lublinie. Pracę zawodową rozpoczął w Nadleśnictwie Worochta, W roku 1946 krótko pracował w Krynicy, a od 1 maja 1947 roku do roku 1962 przez piętnaście lat był leśnikiem kolejno w Szczawniku, Leluchowie i Muszynie. Wraz z Michałem Witowskim założył Koło Łowieckie "Jaworzyna". Po wyjeździe z Muszyny pracował w Białowieży, a potem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Napisał kilka książek o tematyce łowieckiej oraz wiele artykułów, W tym do "Almanachu Muszyny". Kochał Muszynę i przez wiele lat do niej tęsknił. Pozostanie w naszej ciepłej pamięci.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny uprzejmie informuje, że w dniu 2 marca 2019 roku (sobota), o godzinie 15.00 odbędzie się w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” w Muszynie (ul. Krzywa 1) walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą działalnością. Znajdzie się kawałek zadania dla każdego komu miła Muszyna. Pobierz projekty sprawozdania za rok 2018 i planu pracy na rok 2019.

Zgromadzona została lista książek dotyczących historii Sądecczyzny wydanych w roku 2018, która będzie stanowiła podstawę do wyboru kandydatów do Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego. Pobierz:

Styczeń 2019

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu oraz redakcją „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” jest organizatorem rankingu "Genialni Lokalni Globalni" im. Danuty Szaflarskiej. Celem rankingu jest doroczne wyróżnianie i promowanie związanych z Sądecczyzną artystów oraz twórców wybitnych współczesnych wydarzeń artystycznych, które miały miejsce w minionym roku i które zostały dostrzeżone oraz docenione w Polsce, a także poza nią.

Po Nowym Roku z rewizytą przybyli do Muszyny nasi przyjaciele ze Stowarzyszenia Kulturalnego Winiarzy z Tarcal koło Tokaju. Wspólnie z nimi realizujemy program "Promujemy winny szlak Tokaj - Lubowla - Muszyna". Po szaleństwach na stokach narciarskich w Tyliczu wieczorem spotkaliśmy się na "Ice Cream Fiesta" w Lodziarni "Wanda" i na kolacji "U Hutka". Oczywiście nie zabrakło dobrego tokajskiego wina. We wrześniu ponownie wyruszamy na winobranie do Tokaju.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 1 stycznia powitaliśmy rok 2019 podczas Noworocznego Spotkania Przyjaciół "Almanachu Muszyny". Niestety po raz ostatni uczciliśmy nadejście Nowego Roku w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" - w ślad za życzeniem przekazanym nam przez dyrektor MGOK w Muszynie. 1 stycznia 2020 roku spotkamy się w innym miejscu. Z radością odnotowaliśmy sukcesy, odniesione w minionym roku przez naszych stypendystów-pianistów - Agnieszkę Zahaczewską-Książek oraz Krzysztofa Dziurbiela. Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie wystawy dedykowanej setnej rocznicy odzyskania niepodległości; upamiętnia ją kapsuła czasu, która zostanie otwarta 10 listopada 2068 roku. Uczciliśmy pamięć tragicznie zmarłego w sylwestrową noc uczestnika wielu naszych almanachowych wydarzeń Pawła Dulaka. Koncertem kolęd zachwycili nas członkowie zespołu NaŚi, kierowanego przez Huberta Śliwińskiego, w tym stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Noworoczny toast za pomyślność Rzeczpospolitej i uczestników spotkania wzniósł profesor dr hab. Jan Walewski, członek naszego Stowarzyszenia, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie. Naszym gościem był Jerzy Majka, przewodniczący Rady Muszyny.

 

 

Grudzień 2018

22 grudnia zakończyła się prezentacja wystawy „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości”. W trakcie uroczystości wmurowano w ścianę Muzeum Regionalnego "Państwa Muszyńskiego" kapsułę czasu „do otwarcia w dniu 10 listopada 2068 roku”. Do kapsuły, co potwierdzono protokołem podpisanym przez uczestników spotkania, włożono: (1) Kartę z podpisami 53 uczestników wernisażu w dniu 10 listopada 2018 roku, (2) Metryczkę informującą o aktualnych władzach samorządowych Muszyny (z podpisem burmistrza dra Jana Golby), o składzie władz Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, a także wykonawcach tuby, skrzynki oraz karty i metryczki, (3) Opis wystawy „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości”, (4) Uchwały władz Muszyny z lat 1914–1918, (5) Zestaw zdjęć uczestników wernisażu, (6) Pendrive z wyżej wymiennymi dokumentami. Obecni na spotkaniu stypendyści „Almanachu Muszyny”, aktualnie uczniowie i uczennice muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, zobowiązali się, że za 50 lat zorganizują uroczyste otwarcie kapsuły czasu. Na zakończenie uroczystości przewodniczący Rady Muszyny Jerzy Majka wzniósł toast za Rzeczpospolitą.

Listopad 2018

Otwarciu w dniu 10 listopada 2018 roku, w przeddzień setnej rocznicy odzyskania niepodległości, naszej wystawy "Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie odzyskania Niepodległości" towarzyszyło przedstawienie przez naszych stypendystów protokołów władz Muszyny z lat 1914-1918. Pobierz

W obecności wielu Obywatelek i Obywateli Muszyny oraz gości z Sądecczyzny i Krakowa w dniu 10 listopada otwarliśmy wystawę „Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie odzyskania niepodległości”. Na program złożyło się odczytanie protokołów władz Muszyny z lat 1914-1918 oraz filmowa prezentacja zawartości wystawy. Wspólnie odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy. Uczestnicy tej podniosłej uroczystość złożyli podpisy na dokumencie z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, który zostanie ulokowany w kapsule czasu - do otwarcia w dniu 10 listopada 2068 roku. Wystawa w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" będzie czynna do 22 grudnia 2018 roku. Dla zainteresowanych zamieszczamy do pobrania skrócony jej opis.

W trakcie uroczystego otwarcia wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie zatytułowanej "Niepodległość", której towarzyszyło wręczenie nagrody im. Feliksa Jasieńskiego, utwory Paderewskiego wykonali; nasza była stypendystka Agnieszka Zahaczewska wspólnie z małżonkiem Krzysztofem Książkiem. Gratulujemy!

Październik 2018

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości przyznała stypendium pomostowe (współfinansowane przez SPAM) na pierwszy rok studiów Katarzynie Marczyk z Żegiestowa. Kasia była stypendystką "Almanachu Muszyny", na egzaminach maturalnych osiągnęła najwyższe oceny w muszyńskim LO. Została przyjęta na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, na kierunek o wdzięcznej nazwie komparatystyka. Swoją przyszłość zawodową widzi w pracy naukowej w łączności z dwiema swoimi pasjami: literaturą i filozofią. Powodzenia Kasiu!

Zaprezentowaliśmy działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny podczas III Biesiady Karpackiej zorganizowanej w Żegiestowie przez Stowarzyszenie Res Carpathica.

Wrzesień 2018

Po raz kolejny silna grupa Przyjaciół Almanachu Muszyny udała się na wyprawę do Tokaju w ramach naszego programu "Promujemy winny szlak Tokaj - Stara Lubowla - Muszyna". Zaczęliśmy od zwiedzania Kolegium kalwińskiego w mieście Sárospatak nad rzeką Bodrog, który wpada nieco dalej, w mieście Tokaj, do Cisy. W Kolegium, gdzie w latach 1708–1939 przechowywano Biblię królowej Zofii, zobaczyliśmy wspaniałą bibliotekę i muzeum. Pogoda tym razem nie była dla nas łaskawa, na szczęście w winnych piwnicach Illés Pince w miejscowości Erdőbénye przy degustacji wina słońce nie było nam potrzebne, bo było go mnóstwo w kielichach ;-) Kiedy jednak po południu udaliśmy się na winobranie do winnicy Laszlo Majorosa w Tarcal, deszcz już nie padał. Spisaliśmy się podobno bardzo dobrze, choć zbieranie winogron aszú nie jest łatwą sprawą. W każdym razie Laszlo nas pochwalił i poczęstował kolacją :-) Zebrane przez nas winogrona posłużą do przygotowania wina, które wypijemy na wiosnę!

Podobnie jak w latach poprzednich, w willi "Wanda" podpisane zostały umowy ze stypendystami na rok szkolny/akademicki 2018/2019. Jest to jubileuszowa dwudziesta, a zarazem ostatnia już edycja programu. W jej ramach stypendia otrzymała czwórka studentów i studentek oraz trzy uczennice LO w Muszynie. W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie Izabela Łabuś. Wspomnijmy, że w dwudziestu edycjach programu przyznaliśmy z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny około czterysta stypendiów. Młodzieży życzymy sukcesów w nauce, a darczyńcom jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Sierpień 2018

W ramach 52. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju koncertował były stypendysta „Almanachu Muszyny” (w latach 2003–2010), Krzysztof Dziurbiel. Razem z żoną Chiemi Tanaką został zaproszony do cyklu Krynickich Spotkań z Artystą. Koncert młodych pianistów krynicka publiczność przyjęła bardzo gorąco. Interesujący wywiad z Krzysztofem, opublikowany na stronie www.sadeczanin.info przeprowadziła Małgorzata Kareńska. Aktualnie Krzysztof i Chiemi mieszkają i koncertują w Grazu. Trzymamy mocno kciuki za dalszy rozwój artystycznej kariery Krzysztofa i Chiemi!

Za nami Pierwszy Rodzinny Rajd Rowerowy Dolinami Muszynki i Kryniczanki, zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie. Sprzyjała nam znakomita pogoda i wspaniała, radosna atmosfera wśród licznych uczestników imprezy - od wnucząt do dziadków. Zakończenie Rajdu miało miejsce podczas Festynu, przygotowanego w Podjastrzębiku wspólnie z zarządem Osiedla Grunwaldzka. Pobierz filmową relację z Rajdu i Festynu.

Lipiec 2018

Podobnie jak to miało miejsce od dwudziestu paru lat, na początek wakacji przygotowaliśmy kolejne wydawnictwo z almanachowej półki. Jest to druga pozycja z cyklu "Biblioteka Almanachu Muszyny", tym razem W całości poświęcona Funduszowi Stypendialnemu Almanachu Muszyny - jego beneficjentom, partnerom i donatorom. W wydawnictwie znajduje się lista wszystkich stypendystów "Almanachu Muszyny" - uczniów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego W Muszynie, uczniów gimnazjów z gminy Muszyna 1 młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej W Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu, a także lista darczyńców (W porządku alfabetycznym) oraz teksty przedstawiające szkoły współpracujące ze Stowarzyszeniem i instytucje wspomagające Fundusz Stypendialny.

Poza tym jedenaścioro byłych stypendystów napisało o sobie, swoim wykształceniu, pracy, osiągnięciach, marzeniach i celach. Są to zarówno osoby, które po skończeniu studiów pozostały W Wielkich miastach, jak i te, które wróciły W rodzinne strony, by tu realizować swoje życiowe plany. Wydawnictwo uzupełniliśmy archiwalnymi zdjęciami z uroczystości wręczania stypendiów, koncertów stypendystów muzycznych i wspólnych ze słowackimi przyjaciółmi imprez na moście Wyszehradzkim.

W Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” odbyło się uroczyste spotkanie sumujące dwadzieścia edycji programu pn. Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. W latach 1999–2018 przyznanych zostało ponad czterysta stypendiów dla uzdolnionych uczniów gimnazjów w Muszynie, Powroźniku i Złockiem, liceów ogólnokształcących w Muszynie i Starej Lubowli, Szkoły Muzycznej w Krynicy i Nowym Sączu oraz dla studentów wyższych uczelni. W spotkaniu wzięli udział przyjaciele Almanachu Muszyny, fundatorzy programu oraz aktualni i byli stypendyści. Miło nam było gościć władze samorządowe sąsiednich miejscowości, z których młodzież była naszymi stypendystami. Krynicę reprezentowała Małgorzata Półchłopek, przewodnicząca Rady Miasta Krynicy-Zdroju, natomiast Starą Lubowlę Michal Biganič, były primator (burmistrz).

Podczas spotkania przedstawiono stypendystów ostatniej edycji programu na rok szkolny/akademicki 2018/2019, w tym Katarzynę Marczyk i Michała Błażkowa, którzy najlepiej zdali tegoroczną maturę. Profesor Dagmara Goraj-Kałucka, opiekująca się podczas wycieczki edukacyjnej do Warszawy młodzieżą z muszyńskiego LO, która wygrała konkurs „Klasa z klasą”, przedstawiła imponujący programu zrealizowany w Warszawie. Kolejna edycja tego programu przed nami. Zarząd Stowarzyszenia złożył serdeczne podziękowania partnerom programu: Liceum Ogólnokształcącemu w Muszynie na ręce dyrektor Izabeli Łabuś, Państwowej Szkole Muzycznej w Krynicy, reprezentowanej przez Magdalenę Małecką, Stowarzyszeniu Amos ze Starej Lubowli poprzez jego przedstawicieli, obecnych na spotkaniu – Antona Karniša i Michala Biganiča. Wspomniano owocną współpracę z Fundacją Batorego oraz Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości. Szczególne podziękowania skierowano do ponad sześciuset donatorów programu, podkreślając wśród instytucji rolę Spółdzielni „Muszynianka”. Serdecznymi oklaskami nagrodzono Andrzeja Sawickiego, który przez kilkanaście lat co miesiąc zasilał konto Funduszu Stypendialnego. Podziękowano także obecnym na spotkaniu członkom komitetów stypendialnych: Witoldowi Kalińskiemu, Wojciechowi Dąbrowskiemu, Janinie Kumorek, Renacie Świderskiej, Andrzejowi Tokarczykowi, Beacie Zacny oraz Adamowi Ziemianinowi. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowano do pań, opiekujących się przez lata stroną finansową programu – Aleksandry Wołowiec, Agaty Szymańskiej i Barbary Kucy.

Na gości spotkania czekało tegoroczne wydanie „Biblioteki Almanachu Muszyny”. Książkę otrzymały między innymi trzy byłe stypendystki „Almanachu Muszyny”, autorki tekstów zamieszczonych w wydawnictwie – Agnieszka Zahaczewska-Książek, Alicja Adamczyk i Miroslava Ištoková-Poláková.

6 lipca 2018 roku, jak co roku w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu, wręczono doroczną Honorową Nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego. Kapituła postanowiła Nagrodę za rok 2017 przyznać książce Wybrane sandecjana w zbiorach Archiwum Państwowego w Lewoczy. Opracowanie ze wstępem naukowym. Nagrodzone dzieło jest pracą zbiorową: koordynator projektu – Beata Wierzbicka, redakcja naukowa – dr hab. Ewa Danowska oraz ks. prof. dr hab. Józef Marecki, autorzy wstępu, nagłówków, przypisów rzeczowych, indeksów osobowych i geograficznych oraz bibliografii – Beata Wierzbicka i dr Piotr Wierzbicki. Realizator projektu i wydawca – Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum na Zamku w Starej Lubowli oraz Muzeum Spiszu w Spiskiej Nowej Wsi. Rok wydania 2017.

Praca wyróżnia się nowatorską i wartą kontynuowania formą prezentacji archiwalnych sandecjanów. Poprzez publikację tekstów w językach polskim, słowackim i angielskim znacznie poszerzono grono jej odbiorców. W uroczystości wzięli udział liczni goście, w tym Leszek Zegzda – członek zarządu Województwa Małopolskiego, Marek Pławiak – starosta Nowosądecki, Wiesław Piech – wiceprezydent Nowego Sącza, Ewa Zielińska – przewodnicząca Rady Starego Sącza, Kazimierz Gizicki – wiceburmistrz Starego Sącza, Małgorzata Półchłopek – przewodnicząca Rady Krynicy-Zdroju, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody. W obecności dostojnych gości Nagrodę wręczyli członkowie kapituły: Leszek Zakrzewski, prezes nowosądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”. Zgodnie z tradycją laudację wygłosił laureat ubiegłorocznej edycji Nagrody dr Sławomir Wróblewski. Starosta powiatu nowosądeckiego Marek Pławiak odznaczył laureatów odznakami złote i srebrne „Jabłko Sądeckie”.

Na zakończenie refleksje na temat „Dzieło Sądecczyzna Szczęsnego Morawskiego pod względem edytorskim – w 155. rocznicę pierwodruku” przedstawiła Katarzyna Zwiercan-Borucka, kustosz w Bibliotece Jagiellońskiej. Otwarto także wystawę o Szczęsnym Morawskim i laureatach Nagrody jego imienia, przygotowaną przez Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Po części oficjalnej długo trwały rozmowy przy okolicznościowym torcie i lampce wina.

Czerwiec 2018

Kolejny sukces odniósł nasz stypendysta – Antoniusz Dietzius. Na scenie Teatru Palladium w Warszawie w dniu 20 czerwca zespół Śródmiejskiego Teatru Muzycznego zaprezentował musical „SPAMALOT czyli Monty Python i Święty Graal”. Inscenizacja i reżyseria była dziełem Antoniusza. Młody amatorski zespół brawurowo zagrał w niełatwym spektaklu, wykazując się niebywałym talentem, poczuciem humoru i zapałem. Świetnie i dowcipnie poprowadzony przez reżysera, po prostu wspaniały spektakl! Gratulacje dla wszystkich, którzy przyczynili się do jego powstania, a przede wszystkim wielkie brawa dla Antoniusza!

Komitet stypendialny Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny spotkał się kandydatkami do stypendiów na rok szkolny i akademicki 2018/2019 wskazanymi przez Radę Pedagogiczną Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie. Komitet stypendialny pod przewodnictwem Witolda Kalińskiego przyznał stypendia: Zuzannie Peregrym, Patrycji Śliwińskiej oraz Angelice Franczyk. Kandydatkami do stypendiów pomostowych na pierwszy rok studiów są Kinga Gościńska, Klaudia Gościńska oraz Katarzyna Marczyk. Wskazana wyżej szóstka uczennic wyróżnia się znakomitymi wynikami w nauce oraz aktywnością społeczną na forum szkoły i w środowisku.

Maj 2018

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny reprezentowane było na dwóch konferencjach. Ryszard uczestniczył w konferencji zorganizowanej w Krynicy-Zdroju "Tradycje i perspektywy rozwoju kultury uzdrowiskowej w Krynicy-Zdroju w kontekście europejskim" i przedstawił prezentację zatytułowaną "Zjazdy lekarzy w Krynicy-Zdroju w latach 1926-1937. Lekarze byli dźwignią rozwoju kultury uzdrowiskowej w Krynicy, czy są nią nadal?" (pobierz). Bożena podczas Spotkania Obywatelskiego zorganizowanego w Starym Sączu z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Szczęsnego Morawskiego przedstawiła prezentację "Książki, które warto przeczytać. Laureaci dziesięciu edycji Nagrody Sądecczyzna im Szczęsnego Morawskiego" (pobierz).

15 maja 2018 roku, dla uczczenia przypadającej w tym dniu dwusetnej rocznicy urodzin Szczęsnego Morawskiego, w Starym Sączu - mieście, w którym spędził wiele lat swojego aktywnego i twórczego życia, odbyło się Obywatelskie Spotkanie. Jego organizatorem była Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha przy wsparciu Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Wydarzeniu życzliwie patronował i uczestniczył w nim burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. W programie uroczystości wysłuchaliśmy referatów: „Szczęsny Morawski, pionier opisu dziejów Sądecczyzny” – dr Agata Tobiasz, „Ślady Szczęsnego Morawskiego w Starym Sączu” – Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, „Znaczenie prac Szczęsnego Morawskiego dla badania dziejów Sądecczyzny” – dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, oraz „Laureaci Nagrody ‘Sądecczyzna’ im. Szczęsnego Morawskiego” – Bożena Mściwujewska-Kruk, sekretarz kapituły Nagrody, redaktor naczelna „Almanachu Muszyny”.

W gronie sympatyków zasług Szczęsnego Morawskiego, którzy wzięli udział w spotkaniu, znaleźli się m.in: przewodnicząca Rady Miasta Stary Sącz Ewa Zielińska, wiceburmistrz Kazimierz Gizicki, laureat pierwszej edycji Nagrody dr Tadeusz Łopatkiewicz, Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, człowiek-legenda Antoni Kroh, Witold Kaliński, prezes Towarzystwa im. Norwida, Jolanta Młodkowska-Czech, redaktor naczelna "Z Grodu Kingi", a także Łucja Bukowska i Renata Kopacz z zaprzyjaźnionej biblioteki w Muszynie, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie Izabela Łabuś oraz znawczyni dziejów Sądecczyzny Anna Totoń, która przekazała na ręce dyrektor starosądeckiej biblioteki Marii Sosin kartki ze szkolnej kroniki Bolesława Barbackiego. Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa wystawa. Goście z Muszyny z podziękowaniem za organizację uroczystości przekazali dyrektor Marii Sosin litografię z lat trzydziestych minionego wieku autorstwa Józefa Pieniążka, przedstawiającą starosądecki klasztor Sióstr Klarysek, natomiast burmistrzowi butelkę wina, które powstało w efekcie współpracy ze Stowarzyszeniem Winiarzy w Tokaju w ramach programu „Promujemy winny szlak Tokaj – Stara Lubowla – Muszyna”. Po podsumowaniu konferencji przez burmistrza Jacka Lelka wykonano pamiątkowe zdjęcie (fot. Ewelina Włodarz).

Kwiecień 2018

Klasa IA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Muszynie otrzymała stypendium „Klasa z klasą”, które przyznane zostało w ramach współpracy stypendialnej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zgodnie z regulaminem konkursu stypendium w kwocie 3500 złotych wykorzystane zostało na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach bogatego trzydniowego programu pobytu w stolicy uczniowie odwiedzili Muzeum Narodowe, Giełdę Papierów Wartościowych, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik. Miłą atrakcją były piesze wędrówki Traktem Królewskim od Starówki do Łazienek Królewskich oraz nocna wycieczka do Wilanowa. Młodzież muszyńską ugościło renomowane warszawskie VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, którego dyrektorem przed laty był Witold Kaliński. Po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadził uczniów warszawiak i pasjonat historii Andrzej Świderski (Witold i Andrzej są członkami SPAM).

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Zbigniewa Bujarskiego, który był wiodącym przedstawicielem tzw. „polskiej szkoły kompozytorskiej” drugiej połowy XX wieku. Urodził się w Muszynie 21 sierpnia 1933 roku. Uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum w Muszynie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Krynicy. Zdał do Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Krakowie, a w 1955 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, w klasie dyrygentury, a potem kompozycji. W roku 1972 ówczesny rektor Krzysztof Penderecki zatrudnił go w Akademii Muzycznej w Katedrze Kompozycji. W latach 1978–1987 Zbigniew Bujarski pełnił tam funkcję dziekana Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Był nagradzany na międzynarodowych konkursach, został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia i innymi prestiżowymi nagrodami.

W naszych oczach był jednak przede wszystkim wielkim przyjacielem młodzieży, wspierającym nas w działaniach na rzecz uzdolnionych muzycznie uczniów Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju. Wielokrotnie przewodniczył Komitetowi Stypendialnemu, decydującemu o przyznaniu stypendiów z Funduszu Almanachu Muszyny, będąc też, wespół z Żoną, jednym z hojnych darczyńców. Na łamach „Almanachu Muszyny” o kompozytorze pisała Beata Zacny (AM 2009).

120 lat po śmierci Szczęsnego Morawskiego, zasłużonego dla regionu historyka, w kościółku św. Rocha na starym cmentarzu w Starym Sączu ks. proboszcz Marek Tabor odprawił mszę świętą w jego intencji, a liczne delegacje złożyły kwiaty na jego grobie. To była pierwsza odsłona tegorocznych obchodów poświęconych autorowi „Sądecczyzny”. Ksiądz Tabor w pięknym kazaniu scharakteryzował sylwetkę oraz dokonania Szczęsnego Morawskiego, ukazując jego patriotyczną postawę w działalności zawodowej, naukowej i społecznej. Podkreślił, że miłość do Ojczyzny bierze swój początek z miłości do rodziny i lokalnej społeczności. Pamięć wybitnego starosądeczanina uczcili: burmistrzowie Starego Sącza Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki, przewodnicząca Rady Miejskiej w Starym Sączu Ewa Zielińska, dyrektor starosądeckiej Biblioteki Maria Sosin, dr Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza w osobach Andrzeja Długosza i Wojciecha Ramsa, a także Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu. Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny reprezentowali: Ryszard Kruk, Renata Trela, Agata Szymańska, Renata Kopacz, Izabela Łabuś, Krzysztof Trela i Witold Kaliński. Obecni byli także członkowie Kapituły Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego oraz dr Agata Tobiasz, autorka tekstów o życiu i twórczości Morawskiego.

Po mszy głos zabrał burmistrz Jacek Lelek, który podkreślił, że uroczystość to początek upamiętnienia jednego z najwybitniejszych obywateli Starego Sącza, począwszy od św. Kingi i kolejnych jego mieszkańców, dzięki którym możemy się dziś szczycić ponad 760 latami bogatych w wydarzenia dziejów. "Morawski uczył nas, jak małą ojczyznę kochać, bo nie mam wątpliwości, że Stary Sącz, Sądecczyzna były dla niego ukochaną małą ojczyzną" - podsumował burmistrz Lelek. Po złożeniu kwiatów na odnowionym staraniem Towarzystwa Miłośników Starego Sącza nagrobku pisarza, okolicznościowe spotkanie kontynuowano w gościnnych progach nowej siedziby Biblioteki. Wcześniej jeszcze w murach odrestaurowanej z pietyzmem zabytkowej świątyni św. Rocha o jej historii opowiedział dr Robert Ślusarek. Uroczystość była wspaniałym przykładem współpracy władz samorządowych, instytucji świata kultury i edukacji oraz organizacji pozarządowych, połączonych piękną ideą uczczenia pamięci naukowca i powstańca styczniowego w roku stulecia Odzyskania Niepodległości.

W dniu 10 kwietnia przypada 120. rocznica śmierci niezmiernie zasłużonego dla badania dziejów Sądecczyzny starosądeczanina Szczęsnego Morawskiego. Dla przypomnienia jego zasług oraz oddania mu należnego hołdu zawiązała się szeroka koalicja pod przewodnictwem Jacka Lelka, Burmistrza Starego Sącza, z udziałem Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Polskiego Towarzystwa Historycznego oddział Nowy Sącz oraz Kapituły Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego. W rocznicę śmierci Morawskiego, po Mszy Świętej w kaplicy św. Rocha, złożymy wiązanki kwiatów na jego grobie na starym cmentarzu w Starym Sączu.

Marzec 2018

W Centrum Kultury na Bemowie w Warszawie zaprezentowana została wystawa "Impresje warszawskie" autorstwa Jarka Czai. Wystawie towarzyszyły koncerty jazzowe. Wspomnijmy, że Jarek to plastyk, fotografik, miłośnik jazzu, nauczyciel, pasjonat archeologii. Publikował w prasie ogólnokrajowej ( "Jazz Magazine", "Art and Business") oraz regionalnej ("Almanach Sądecki", "Almanach Muszyny" i "Almanach Ziemi Limanowskiej", z którym związany jest od początku istnienia pisma). Mieszka w Łukowicy. Z dumą podkreślamy, że Jarek i jego małżonka Dina są członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Jarku, gratulujemy!

Antoniusz Dietzius, absolwent muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego i były stypendysta Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, odniósł kolejny sukces. Tym razem już z profesjonalnym zespołem na deskach warszawskiego Teatru Palladium! Reżyserował i odpowiadał za inscenizację jednoaktówki Tomasza Jachimka pt. „MĘSKIE D’RAMY czyli między testosteronem a reumatyzmem”. Urocza aktorka i kwartet wokalny Voice Band, wsparci przez trzyosobowy zespół muzyczny, sprawili, że widzowie wczorajszej prapremiery nie przestawali klaskać. Najmłodszy twórca tego spektaklu, Antoniusz Dietzius, został zauważony przez dyrektora Palladium dzięki musicalowi „Footloose”, który przygotował z młodym zespołem Śródmiejskiego Teatru Muzycznego i pokazał na gościnnych deskach Palladium w zeszłym roku. Na zaproszenie do współpracy zasłużył dzięki świeżości pomysłów, pracowitości i warsztatowi godnemu doświadczonego profesjonalisty. Gratulujemy Antoniuszowi i życzymy dalszych sukcesów!

W gościnnych progach Muzeum Regionalnego "Państwa Muszyńskiego" w Muszynie odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zatwierdzono sprawozdanie za rok 2017 i plan pracy na rok 2018. Zapraszamy do współpracy! Przed otwarciem zebrania o swoich wrażeniach i planach wizyty w Warszawie opowiedziały przedstawicielki klas z muszyńskiego LO, które w roku ubiegłym oraz bieżącym zwyciężyły w konkursie "Klasa z klasą". Natomiast po zebraniu, w trakcie spotkania z reprezentantami Stowarzyszenia Winiarzy z Tarcal koło Tokaju, wznieśliśmy toast winem, które powstało w efekcie naszego sławetnego udziału w winobraniu w październiku 2017 roku. Jan Kochanowski miał rację - wino jest znakomite, kto nie był z nami i nie skosztował, niech żałuje!

Luty 2018

Z radością informujemy, że Adam Ziemianin, znany poeta i prozaik, muszynianin z urodzenia i z serca, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, otrzymał Nagrodę im. księdza profesora Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki Autor". Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu literackiego, organizowanego od sześciu lat przez Fundację Sądecką i SKT „Sądeczanin", nastąpiło podczas gali w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół" w Nowym Sączu. Nagrodę Adamowi wręczyły panie wicepremier Beata Szydło oraz przewodnicząca Kapituły Nagrody Mariola Berdychowska, a wspaniałą laudację wygłosił Witold Kaliński. Kandydaturę Adama zgłosiły Wydawnictwo Edukacyjne z Krakowa oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Adamie, gratulujemy i czekamy na kolejne Twoje dzieła!

Na naszej stronie, w zakładce "Bibliografia", zamieściliśmy bibliografię roczników 1991-2015 "Almanachu Muszyny", utworzoną według zmodernizowanego schematu, odpowiedniego dla tego typu opracowań. Bibliografia przygotowana została przez Łucję Bukowską, korekty dokonał Marcin Grzywacz, a całość złamał Grzegorz Izydorek. Edycja papierowa ukazała się w roku 2016, teraz udostępniamy ją on line po paru niewielkich poprawkach.

Zgromadzona została lista książek dotyczących Sądecczyzny wydanych w roku 2017, która będzie stanowiła podstawę do wyboru kandydatów do Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego. Pobierz listę:

W dniu 3 marca o godzinie 15 w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego odbędzie się doroczne walne zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą działalnością. Pobierz proponowany porządek obrad oraz projekty sprawozdania za rok 2017 i plan pracy na rok 2018.

Styczeń 2018

W Powiatowym Zespole Szkół w Muszynie podczas uroczystego apelu, połączonego z koncertem, klasa IA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego otrzymała stypendium "Klasa z Klasą", które zostało przyznane w ramach współpracy stypendialnej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny.

Oceny współzawodnictwa dokonała komisja, na czele której stał Witold Kaliński, członek SPAM. Uwzględniane były wyniki nauczania, frekwencja, działalność w Szkolnym Klubie Wolontariatu, udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach oraz zawodach sportowych. Klasa IA, która osiągnęła najwyższy wynik we współzawodnictwie, otrzymała bon stypendialny na 3.500 zł. Będzie go mogła wykorzystać na dofinansowanie wycieczki dydaktycznej do Warszawy. W skład samorządu klasy IA wchodzą: Hubert Chmielowski (przewodniczący), Mikołaj Tontar, Agata Hojniak oraz Dominik Mitro. Wychowawcą klasy jest Dagmara Góraj-Kałucka, nauczycielka języka angielskiego. Była to druga edycja programu "Klasa z Klasą". Z racji ewidentnych wartości dydaktycznych planujemy jego kontynuowanie w kolejnych latach.

W roku 2018 przypadają trzy ważne rocznice, związane z losami zasłużonego dla badań dziejów Sądecczyzny polskiego historyka, pisarza, malarza i etnografa Feliksa Jana Szczęsnego Morawskiego: 200. rocznica jego urodzin w Rzeszowie, 120. rocznica śmierci w Starym Sączu oraz 155. rocznica wydania fundamentalnego dzieła "Sądecczyzna". Dla uczczenia jego zasług oraz zachowania ich w pamięci potomnych wspólne działania podejmą Burmistrz Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Kapituła Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Do udziału w nich serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest pamięć o zasługach dla Sądecczyzny naszego wybitnego rodaka, starosądeczanina Szczęsnego Morawskiego. Więcej informacji o programie

W Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" odbyła się narada strategiczna „SPAM – 2018". Przedyskutowaliśmy następujące sprawy: stan prac nad Biblioteką "Almanachu Muszyny" 2018, spotkanie rocznicowe SPAM dedykowane XX edycji Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, stypendia zaplanowane na rok szkolny/akademicki 2018/2019, uczczenie 200. rocznicy urodzin i 120. rocznicy śmierci Szczęsnego Morawskiego oraz zorganizowanie XI edycji Nagrody „Sądecczyzna", ewentualne zorganizowanie VII rajdu rowerowego „Pętla Popradu" po nowej trasie, konferencje naukowe w roku 2018, na których warto podnieść tematykę "Almanachu Muszyny", promowanie szlaku winnego Tokaj/Stara Lubowla/Muszyna, zwiększenie naszej obecności na portalach społecznościowych i promowanie 1%, planowane wystąpienia o granty, biało-czerwone spotkanie z okazji Dnia Flagi, zebranie sprawozdawcze SPAM w dniu 3 marca 2018 i towarzyskie spotkanie w "Zajeździe u Hutka", połączone z degustacją naszego wina Tokaj-Muszyna 2017, wystawa "Sto kolekcjonerskich eksponatów na stulecie Odzyskania Niepodległości". Jest co robić!

Nowy Rok przywitaliśmy w gronie Przyjaciół z almanachowego kręgu w gościnnym Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego". W świąteczny nastrój wprowadził nas koncert stypendysty Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny Karola Kiety oraz dziewcząt z muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, którym na gitarze akompaniował ich opiekun, profesor Marek Dymek. Życzenia noworoczne złożył prezes nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Leszek Zakrzewski. DOBREGO NOWEGO ROKU!

Grudzień 2017

Podczas XX Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, odbytego 13 grudnia w Operze Krakowskiej, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny zostało wyróżnione w konkursie „Kryształy Soli”. Podczas uroczystości reprezentowały nas: Renata Trela, wiceprezes SPAM, Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny", członkini SPAM, Agata Szymańska, członkini zarządu i skarbnik SPAM, Katarzyna Kucia-Garncarczyk, członkini zarządu SPAM, a także Izabela Łabuś, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie, z którym SPAM realizuje od lat program stypendialny, członkini SPAM. Marszałek Małopolski Jacek Krupa wręczył naszej delegacji dyplom o następującej treści: „WYRÓŻNIENIE w konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego KRYSZTAŁY SOLI dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w kategorii OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO dla Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w uznaniu za bezcenny wkład w upowszechnianie kultury i historii Ziemi Muszyńskiej, pielęgnowanie i podtrzymywanie dialogu międzykulturowego, niezwykle bogatą ofertę edukacji kulturalnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz nieustanne dbanie o zabytki regionu”.

Listopad 2017

Staraniem Dyrekcji muszyńskiego Liceum na ścianach w korytarzu pojawiły się gustowne tablice, prezentujące osiągnięcia i najciekawsze inicjatywy szkolne. Dumni jesteśmy, że jedna z tablic dedykowana została programowi stypendialnemu i innym przedsięwzięciom, w tym "Klubom Wyszehradzkim" i konkursowi "Klasa z Klasą", realizowanym wspólnie przez SPAM i LO. Dziękujemy!

Włączyliśmy się w organizację w Pałacu Staszica w Warszawie uroczystości wręczenia Nagrody "Kolekcjonerstwo - nauka i upowszechnianie" im. Feliksa Jasieńskiego. W ten sposób rozpoczynamy przygotowania do otwarcia w listopadzie 2018 roku wystawy "Sto Kolekcjonerskich Eksponatów na Stulecie Odzyskania Niepodległości". Wystawa ze zbiorów zgromadzonych dla potrzeb wydawania "Almanachu Muszyny" będzie miała miejsce w Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie.

Zza Oceanu dotarła do nas smutna wiadomość… 31 października zmarł Elmer Jules Mandel, almanachowy autor, donator Funduszu Stypendialnego, członek komitetu ds. stypendiów artystycznych, życzliwy sympatyk naszej działalności społecznej. Urodził się w Cleveland 12 maja 1925 roku, a związki z Muszyną i sympatię do niej przejął po swojej matce Miriam (Mary), urodzonej w roku 1900 w Muszynie w żydowskiej rodzinie Gottlobów, której poświęcił wspomnienie zamieszczone na łamach „Almanachu Muszyny” 2000. Rodzinny dom Gottlobów, w którym mieścił się także ich sklep spożywczy, znajdował się przy ulicy Kościelnej.

Mimo że Jules mieszkał w Los Angeles, przyjeżdżał do Muszyny co parę lat z żoną, synem i innymi członkami rodziny, by wziąć udział w naszych almanachowych lipcowych spotkaniach. Uroczy poliglota, człowiek o wrażliwym sercu… Na zawsze zachowamy go w pamięci. Na fotografii Jules w czasie Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny w roku 2006.

Październik 2017

W tym miesiącu doświadczenia "Almanachu Muszyny" zaprezentowane zostały na dwóch konferencjach naukowych: „Idea i tradycja mecenatu – od Załuskich do ZAiKS-u", zorganizowanej w Warszawie w "Domu pod Królami" przez ZAIKS i Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz na konferencji "Anatomia polityki historycznej", jaka odbyła się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Z bólem w sercu żegnamy pana Stefana Małeckiego, który zmarł 24 października w wieku 102 lat. Żołnierz II wojny światowej, prezes Koła Kombatantów w Muszynie, człowiek zawsze pogodny i z troską myślący o innych. Współpracował przez wiele lat z redakcją „Almanachu Muszyny”, pisząc o wojennych losach muszyńskich kombatantów, był również darczyńcą Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Dwa lata temu, na setne urodziny, został odznaczony Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939–1945 i otrzymał awans do stopnia majora. Będzie nam bardzo brakowało jego radosnego podejścia do życia, życzliwości i uśmiechu…

Nasze stypendystki – tegoroczne absolwentki Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie – oficjalnie otrzymały stypendia pomostowe, współfinansowane przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości z Łodzi oraz Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Wszystkie rozpoczęły studia na pierwszym roku renomowanych państwowych uczelni: Oliwia Król – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, kierunek Biotechnologia na Uniwersytecie Śląskim, Magdalena Miczulska – Wydział Polonistyki Uniwersytetu Gdańskiego, Justyna Nieć – Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, kierunek Fizyka Medyczna na Akademii Górniczo-Hutniczej. Stypendystkom życzymy powodzenia – zarówno w ciągu pierwszego roku nauki, jak i w trakcie dalszej edukacji!

W ramach promocji szlaku winnego "Tokaj - Stara Lubowla - Muszyna" członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny przy pięknej jesiennej pogodzie zbierali winogrona w winnicy o nazwie Vinnai, w miejscowości Tarcal koło Tokaju. Vinnai należy do historycznych winnic uwzględnionych w XVIII-wiecznej klasyfikacji winnic.

Zbieraliśmy owoce dwóch najważniejszych tokajskich szczepów -furmintu i harslevelu, z których zaprzyjaźniony winiarz László Majoros przygotuje dla nas półwytrawne cuvée. Zebraliśmy też sporą ilość zrodzynkowanych jagód aszú, które László wykorzysta do produkcji wina deserowego Aszú. Po drodze zahaczyliśmy o słowacką część Tokaju, oglądając winnice z platformy widokowej w kształcie beczki, a potem, już po węgierskiej stronie, odwiedziliśmy miasteczko Tokaj, gdzie odbywał się festiwal winobrania (takie ichnie dożynki). Zerknęliśmy na ujście Bodrogu do Cisy, skosztowaliśmy tajemniczych potraw węgierskich z festiwalowych straganów i pełni sił pojechaliśmy do cesarskich piwnic w Tarcal, z których to zasilano cesarsko-królewskie stoły w wyborne miejscowe wina. Wysłuchaliśmy opowieści o tradycjach tokajskiego winiarstwa i spróbowaliśmy ich smaku. Naszym przewodnikiem był Gabriel Kurczewski, który o Tokaju wie wszystko, a naszymi gospodarzami na miejscu byli członkowie Towarzystwa Winiarzy z Tarcal z Jurkiem Celichowskim na czele, którzy ugościli nas wspaniałą kolacją - oczywiście z winem, bo bez niego w regionie Tokaj ani rusz :-). Na wiosnę skosztujemy wina, które powstało w efekcie naszej pracy w winnicy.

Wrzesień 2017

9 września zarząd SPAM pokazał krzepę! Kasia z wynikiem 1 godzina 6 minut (na zdjęciu z mężem Markiem), a Renia 1 godzina 9 minut, ukończyły - potwierdzając znakomitą kondycję - bieg "życiową dychę " w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy, zaś Ryszard na rowerze na trasie Muszyna - Bardiów - Muszyna liczącej 80 km - osiągając średnią prędkość 24.2 km - pobił rekord życiowy. Pokazaliśmy, że stać nas na wiele :-)

W sobotę 2 września tegoroczni stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny podpisali w willi „Wanda” umowy stypendialne z zarządem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Gościem spotkania była dyrektor muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego Izabela Łabuś. Na rok szkolny/akademicki 2017/2018 przyznanych zostało osiem stypendiów. 4 września Bożena i Agata w imieniu SPAM wzięły udział w inauguracji roku szkolnego 2017/2018 w muszyńskim LO. Bożena przedstawiła tegorocznych stypendystów, nakreśliła plany stypendialne SPAM na rok przyszły i życzyła powodzenia gronu pedagogicznemu i wszystkim uczniom.

Sierpień 2017

W willi "Patria", kiedyś należącej do Jana Kiepury, odbył się finisaż wystawy "O wizycie, która zakołysała Krynicą", poświęconej wizycie księżnej Julianny i jej męża Bernharda, którzy przed osiemdziesięciu laty spędzili swój w Krynicy miesiąc miodowy.

Autorką wystawy jest Karolina Grobelska, kustosz Muzeum SGGW w Warszawie, a całość imprezy w gościnnej "Patrii" przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny we współpracy z władzami Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA i Urzędem Miasta Krynica-Zdrój. Finisażowi towarzyszył koncert Agnieszki Zahaczewskiej-Książek oraz Krzysztofa Książka, którzy zagrali na cztery ręce na fortepianie Jana Kiepury. Koncert, zakończony lampką szampana i słodkościami przygotowanymi przez "Patrię", został gorąco przyjęty przez słuchaczy, którzy nie kryli radości i wzruszenia. Agnieszka, urodzona w Krynicy, jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy-Zdroju i Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie. W roku 2015 ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie profesora Stefana Wojtasa. Obecnie w ramach studiów podyplomowych kształci się w klasie profesora Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest laureatką wielu konkursów i przeglądów pianistycznych. Była wieloletnią stypendystką Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny i Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Krzysztof od 2005 roku kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie, a później jako student Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie realizuje program studiów podyplomowych w klasie prof. Arie Vardiego w Hannoverze. Zagrał w półfinale XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, zdobywał najwyższe nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych Koncertował już w wielu krajach. Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za nami VI Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy Pętla Popradu. Było wspaniale, przejechaliśmy przepiękną trasą polsko-słowackiego pogranicza, rewelacyjny zespół, przyjacielski, pełen gotowości do pomocy innym na trasie (3 przebite opony na trudnych odcinkach specjalnych). Goście z wielu miast Polski, w tym z Warszawy, Łodzi, Gorlic, Tarnowa, Nowego Sącza i mocna grupa Sokołów z Grybowa - dziękujemy, że byliście z nami! Zobaczcie z lotu ptaka (kruka) trasę naszego przejazdu:

Uprzejmie dziękujemy darczyńcom i informujemy, że z tytułu 1% z rozliczeń podatkowych za rok 2016 otrzymaliśmy 9920 złotych. Pieniądze te w stu procentach wykorzystane zostaną na cele statutowe Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny!

 

Lipiec 2017

Po dwudziestu pięciu latach regularnego ukazywania się kolejnych roczników "Almanachu Muszyny", w roku 2016 opublikowana została - jako tom dwudziesty szósty - pełna bibliografia naszego pisma. Od bieżącego roku podjęliśmy działalność wydawniczą w postaci "Biblioteki Almanachu Muszyny". Pierwszy tom nowego cyklu poświęcony został Nagrodzie "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego, przeznaczonej dla książek dotyczących historii Sądecczyzny, które ukazały się w roku poprzedzającym przyznanie tego wyróżnienia. Tom zawiera bardzo ciekawy tekst autorstwa Agaty Tobiasz o patronie Nagrody oraz, krótką prezentację książek nagrodzonych w dziesięciu edycjach konkursu. Ponadto przybliżamy Czytelnikom trzy organizacje, które przed dekadą zainicjowały przyznawanie Nagrody, a ich przedstawiciele do dnia dzisiejszego wchodzą w skład kapituły.

W Krynicy-Zdroju w Pijalni Głównej odbył się wspaniały koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Straży Granicznej Królestwa Niderlandów. Spotkanie z orkiestrą poprzedził występ stypendysty Almanachu Muszyny, Karola Kiety (akordeon), mieszkańca Czyrnej, ucznia Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu. Karol zagrał miedzy innymi utwór "Życzenie" Fryderyka Szopena i zebrał zasłużone oklaski. Przed koncertem miał miejsce wernisaż wystawy "O wizycie, która zakołysała Krynicą". Wystawa ta zagościła w Krynicy już po raz drugi, tym razem z okazji 80. rocznicy wizyty księżnej Julianny, następczyni tronu niderlandzkiego, i jej męża Bernarda, którzy spędzili tu miesiąc miodowy w willi "Patria", przyjmując zaproszenie Jana Kiepury. Autorką wystawy jest Karolina Grobelska, kustosz Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a zorganizowało ją Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. W trakcie koncertu orkiestry pokazano film, nawiązujący do wizyty książęcej pary w krynickim uzdrowisku. Film opracował Krzysztof Kubiesa, a komentarz przeczytała Dobrosława Kurzeja, która kilka lat temu była stypendystką Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przyznało stypendia na rok szkolny/akademicki 2017/2018. Przyznano trzy stypendia licealistom wyróżniającym się w nauce i pracy społecznej, stypendium za najlepiej zdaną maturę oraz trzy stypendia pomostowe dla studentów pierwszego roku studiów. Ponadto przyznano jedno stypendium artystyczne oraz postanowiono kontynuować program stypendialny "Klasa z klasą". Z kandydatami do stypendiów spotkała się komisja stypendialna powołana przez SPAM.
Pobierz komunikat w sprawie przyznanych stypendiów.

Czerwiec 2017

W dniu 30 czerwca 2017 roku, podobnie jak w latach poprzednich, w gościnnych progach Miasteczka Galicyjskiego wręczone zostały Honorowe Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego. Nagrody otrzymali: dr Sławomir Wróblewski za książkę Rycerstwo ziemi sądeckiej w średniowieczu oraz Bogdan Potoniec za książkę Ślady powstania styczniowego na Sądecczyźnie. Ponadto Anna Florek oraz Justyna Stasiek-Harabin otrzymały specjalne wyróżnienie przyznane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny za album-katalog Edmund Cieczkiewicz. Melancholia. >> więcej:

Agata, członek zarządu SPAM, reprezentowała nas podczas zakończenia roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szkół w Muszynie. Dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz uczniom i uczennicom dziękujemy za owocną współpracę w roku szkolnym 2016/2017 i życzymy udanych i pełnych atrakcji wakacji!

Maj 2017

W ramach naszego programu promocji szlaku winnego "Tokaj - Stara Lubowla - Muszyna", członek zarządu SPAM Gabriel Kurczewski, uczestniczył aktywnie w dwóch ważnych związanych z tym tematem wydarzeniach. W trakcie Festiwalu Kulturalno-Winiarskiego w miejscowości Tarcal koło Tokaju przedstawił wykład "Only in Poland are Hungarian wines valued properly. On significance of the Polish-Tokaji wine contacts". Zaś w ramach XIX Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturalnego we wsi Frydman na Spiszu, podczas których udostępniono do zwiedzania piwnice na wino zbudowane na początku XIX wieku przez hrabiego Andrzeja Horvath-Palocsay, ówczesnego właściciela „państwa niedzickiego", Gabriel wygłosił wykład „Spisz na winnym szlaku handlowym", przybliżający karierę win węgierskich w dawnej Polsce i rolę miast spiskich w handlu winem tokajskim.

Kwiecień 2017

"Klasa z klasą" z Muszyny z wizytą na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Klasa IIA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego z Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie otrzymała stypendium "Klasa z klasą", które przyznane zostało w ramach współpracy stypendialnej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zgodnie z regulaminem konkursu, stypendium w kwocie 3000 złotych wykorzystane zostało na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. W ramach bogatego trzydniowego programu pobytu, w trakcie wizyty w nowoczesnej siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, uczestnicy wycieczki zapoznali się z podstawowymi założeniami funkcjonowania rynku kapitałowego w Polsce. Z uczennicami i uczniami w Sali Notowań GPW spotkali się pracownicy Działu Rozwoju Rynku, którzy przybliżyli zasady funkcjonowania giełdy. Przypomniano, że pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce otwarta została w Warszawie 12 maja 1817 roku, czyli prawie 200 lat temu, a obecnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dyskusja w trakcie spotkania dowiodła zainteresowania młodzieży tematem. Może wyrosną z niej aktywni uczestnicy rynku kapitałowego? Kolejnymi punktami pobytu w Warszawie były między innymi wizyty w Muzeum Narodowym oraz Centrum Nauki Kopernik. Młodzież muszyńską ugościło w swojej siedzibie renomowane warszawskie VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana, którego dyrektorem przed laty był Witold Kaliński.

Marzec 2017

Gośćmi specjalnymi Walnego Zebrania SPAM byli Orsolya i Jerzy, nasi przyjaciele z Tarcal w regionie Tokaju. Gościliśmy u nich w październiku, teraz oni wpadli do nas aby poznać Muszynę, przedstawić nam swoje stowarzyszenie i porozmawiać o wspólnych projektach. Te najbardziej aktualne wiążą się z promocją festiwalu kulturalno-winiarskiego w Tarcal, który odbędzie się podczas majówki. Możliwość wycieczki do Tarcal może być dodatkową atrakcją długiego weekendu spędzanego w Muszynie. Tym bardziej, że niektóre wydarzenia festiwalu będą tłumaczone na język polski. W programie imprezy znalazł się m.in. wykład Gabriela Kurczewskiego, członka zarządu SPAM, pt. "Only in Poland are Hungarian wines valued properly. On significance of the Polish-Tokaji wine contacts". Przygotowujemy też jesienny wyjazd członków i sympatyków SPAM do Tokaju. Być może tym razem popracujemy trochę w winnicach!

W gościnnych progach Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego, rozstrzygnięto konkurs na spot reklamowy "Moja szkoła i moja Muszyna". Celem konkursu, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny i Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie, było pogłębienie zainteresowania szkołą i środowiskiem szkolnym, miastem i gminą Muszyna, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami IT i kształtowanie nawyku pracy zespołowej. Uczniowie PZS do oceny jury przedstawili 12 prac. Trudność zadania polegała na zawarciu treści w 30 sekundach – wiadomo przecież, że czas antenowy jest bardzo drogi. >> nagrodzone prace

Kryteria oceny stanowiły: przesłanie, czyli opowiedziana historia, wartość emocjonalna, scenariusz oraz technika wykonania spotu. Jury w składzie: Katarzyna Kucia-Gancarczyk, Katarzyna Rymarczyk-Wajda, Anna Bursztyńska-Rucka, Marek Dymek pod przewodnictwem Krzysztofa Wnęka postanowiło przyznać nagrody na łączną kwotę 1500 złotych za najlepsze spoty: I miejsce – Patrycja Całus i Damian Drab, „Funkcje trygonometryczne" II miejsce – Krzysztof Gołyźniak i Jakub Krynicki, „Każdy może mieć swoje 5 minut" III miejsce – Katarzyna Marczyk i Mateusz Błażków, „Jesteśmy rodziną" Wyróżnienia – Patryk Murzyn, „Muszyna okiem turysty", oraz Zuzanna Peregrym i Krzysztof Hadała, „Muszyna". Ogłoszenie wyników nastąpiło w czasie walnego zebrania SPAM. Nagrodzone spoty będą dostępne na stronie www.szkola.muszyna.pl Organizatorzy, dostrzegając wartości edukacyjne konkursu, postanowili przeprowadzić za rok jego drugą edycję.

Zgodnie z umowami podpisanymi z naszymi stypendystkami i stypendystami, mamy prawo sprawdzać ich postępy w nauce i aktywności społecznej po pierwszym semestrze roku szkolnego/akademickiego 2016/2017. Od dyrekcji szkół otrzymaliśmy informacje, które świadczą, że nasi podopieczni dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków; wyróżniają się nauką i pracą społeczną. Wszystkim darczyńcom Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny jeszcze raz serdecznie dziękujemy! Pobierz syntetyczną informację o osiągnięciach naszych wspólnych podopiecznych.

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, organizowanym przez Krynickie Towarzystwo Fotograficzne oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Szesnasta edycja konkursu z cyklu "Detal architektoniczny historycznego państwa muszyńskiego" przebiega pod hasłem „Zabytki UNESCO – cztery pory roku", a jej celem jest uwiecznienie na fotografiach detali architektonicznych dwóch obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku (powiat nowosądecki) oraz cerkwi pw. św. Michała Archanioła w Brunarach (powiat gorlicki).
Pobierz: regulamin konkursu oraz kartę zgłoszenia i oświadczenie uczestnika.

Luty 2017

W dniu 4 marca 2017 roku o godzinie 15 w Muzeum Państwa Muszyńskiego odbędzie się walne zebranie członkiń i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zapraszamy także naszych szanownych sympatyków, którzy chcą wspólnie z nami porozmawiać o tym, co udało nam się zrealizować w minionym roku i co planujemy na rok 2017. Pobierz dokumenty, o których będziemy debatowali:
Sprawozdanie SPAM 2016,
Plan Pracy SPAM 2017 i
Listę wpłat na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny 2016.

W ramach przygotowań do wyłonienia laureatów X jubileuszowej edycji Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego, wielce życzliwa "Almanachowi Muszyny", Marta Treit z Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu opracowała listę książek o szeroko rozumianej tematyce historycznej, które kapituła nagrody weźmie pod uwagę w swoich pracach. Wręczenie nagrody nastąpi zgodnie z tradycją w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu 30 czerwca o godzinie 12. Pobierz listę książek:

Styczeń 2017

Podczas uroczystego apelu w Powiatowym Zespole Szkół w Muszynie klasa IIA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego otrzymała stypendium „Klasa z Klasą", które przyznane zostało w ramach współpracy stypendialnej szkoły ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Stypendium jest efektem publicznej zbiórki, przeprowadzonej podczas koncertu Dla pasji, dla nauki, dla przyszłości!, który w kwietniu 2016 roku Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie zorganizował wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Podczas koncertu, przy licznym udziale publiczności, kunsztem artystycznym popisała się młodzież szkolna, w tym stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Zgromadzone w trakcie koncertu fundusze zostały przeznaczone na stypendium „Klasa z Klasą". Regulamin konkursu opracowała i oceny współzawodnictwa dokonała rada pedagogiczna. Uwzględniane były wyniki nauczania, frekwencja, działalność w Szkolnym Klubie Wolontariatu, udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach oraz zawodach sportowych. Zdaniem Rady program przyczynił się do aktywizacji młodzieży, kształtował poczucie współodpowiedzialności, motywował do nauki, rozwijania zainteresowań oraz pracy na rzecz środowiska lokalnego. Klasa, która osiągnęła najwyższy wynik we współzawodnictwie, otrzymała bon na 3.000 zł. Będzie go mogła wykorzystać na dofinansowanie wycieczki dydaktycznej. Wychowawcą nagrodzonej klasy jest Zenon Smyda, zaś członkami samorządu klasowego są Damian Drab, Weronika Długosz i Katarzyna Marczyk.

Przyjacielskim i artystycznym akcentem rozpoczęliśmy Nowy Rok 2017. W gościnnych progach Muzeum Regionalnego "Państwa Muszyńskiego" w Muszynie odbył się koncert w wykonaniu stypendystów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, uczęszczających do Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie oraz Państwowych Szkół Muzycznych w Krynicy-Zdroju i Nowym Sączu. Swoim kunsztem (skrzypce, fortepian, gitara, śpiew i recytacja) popisali się: Emilia Pióro, Joachim Drab, Jakub Cieśla, Weronika Długosz, Katarzyna Marczyk, Damian Drab oraz Magdalena Miczulska. Było wspaniale - dziękujemy!

Grudzień 2016

W cenionym przez bibliofilów miejscu, jakim jest Warszawski Klub Księgarza na Rynku Starego Miasta w Warszawie, staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny odbyło się spotkanie z Adamem Ziemianinem, który opowiedział o swoich najnowszych książkach - tomie poezji "Zakamarki" oraz powieści "Okrawki. Opowieść o Isi, Wojtku Bellonie i o tamtym Krakowie" (wydawca - Wydawnictwo Edukacyjne z Krakowa). Autora przedstawiła licznym słuchaczom Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny", podkreślając muszyńskie wątki w jego życiorysie i twórczości. Poeta scharakteryzował główne przesłanie obu książek i recytował ich fragmenty. Miłym akcentem było dedykowanie Adamowi przez Wojtka Dąbrowskiego wiersza "Makatka dla Ziemianina", nawiązującego do twórczości poety. Wojciech Juszczyk, prezes Towarzystwa Karpackiego, wręczył Adamowi odznakę wydaną z okazji jubileuszu Towarzystwa - jako wyraz uznania za jego karpacką poezję. Odczytano także list gratulacyjny od dyrekcji, grona pedagogicznego i młodzieży Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie. Spotkanie zakończyły rozmowy przy lampce muszyńskiego wina "Harnik", ofiarowanego przez Burmistrza Muszyny, dra Jana Golbę, w którego imieniu życzenia radosnych świąt i pogodnego Nowego Roku przekazała Renata Kopacz, kustosz Biblioteki Publicznej w Muszynie. Pobierz relację

 

Listopad 2016

Oglaszamy konkurs na film (spot) reklamowy "MOJA SZKOŁA" oraz "MOJA MUSZYNA". Organizatorami konkursu są Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Konkurs skierowany jest do uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Muszynie. Celem konkursu jest wzbudzenie wśród uczestników zainteresowania własną szkołą, środowiskiem szkolnym, miastem i gminą Muszyna, a także nabycie i doskonalenie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technikami IT. Uczestnicy konkursu mają zrealizować multimedialny film reklamowy, trwający maksymalnie 30 sekund, o tematyce związanej ze środowiskiem szkoły lub promujący Muszynę i okolice.
Pobierz regulamin ….

W Teatrze Miejskim w Lesznie miała miejsce premiera spektaklu "Abonament na szczęście", opracowanego na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej. Spektakl powstał z inspiracji byłego stypendysty "Almanachu Muszyny", Antoniusza Dietziusa (scenariusz i reżyseria), dla którego był to debiut na publicznej scenie. Według recenzji, jakie do nas dotarły, widowisko okazało się niezwykłe i wręcz magiczne. Narrację poprowadziła Beata Kawka, a znane piosenki świetnie zaśpiewała trójka młodych aktorów - Anastazja Simińska, Agata Walczak i Kamil Dominiak. Głosu użyczył również Piotr Fronczewski. Spektakl stał się sukcesem całego zespołu, ale przede wszystkim sukcesem Antoniusza. Brawo, Antku, oby tak dalej! Fot. Ze strony Teatru Miejskiego w Lesznie

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny postanowił przyznać jednorazowe stypendia w wysokości 500 złotych Amelce i Madzi, uczennicom Szkoły Podstawowej w Muszynie, poważnie rannym w tragicznym wypadku drogowym, jaki miał miejsce we wrześniu w Muszynie. Chcemy, aby nasz drobny dar wsparł je w edukacji w okresie rekonwalescencji. Trzymajmy wszyscy kciuki za powrót Amelki i Madzi do pełnego zdrowia!

Fundacja Batorego zaaprobowała sprawozdanie SPAM z wykorzystania grantu zasilającego Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny w roku szkolnym 2015/2016. Ponadto przyznano nam na ten cel 8.000 złotych na rok szkolny 2016/2017. Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że Fundacja Batorego kończy program dofinansowywania programów stypendialnych, prowadzonych przez lokalne organizacje pozarządowe. Z racji dobrej realizacji przez nas programu i skutecznego pozyskiwania pieniędzy na stypendia z prywatnych źródeł, otrzymaliśmy na cele stypendialne "grant pożegnalny Fundacji Batorego" w kwocie 16.000 złotych, który rozdysponujemy w kolejnych latach. W imieniu uzdolnionej młodzieży dziękujemy Fundacji Batorego za wieloletnie wspieranie Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny!

Październik 2016

Miło nam poinformować, że dwoje naszych ubiegłorocznych stypendystów, otrzymujących stypendia pomostowe przeznaczone dla studentów I roku studiów dziennych, a realizowane dzięki współpracy z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości, uczestniczyło z powodzeniem w konkursie "Prymus". Są to Aleksandra Szlaga (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Maciej Gościński (Akademia Górniczo-Hutnicza). Konkurs "Prymus" wyłonił studentów, którzy mogli wylegitymować się bardzo dobrymi wynikami po pierwszym roku, dzięki czemu otrzymają stypendia na rok kolejny. Serdecznie gratulujemy Oli i Maćkowi i życzymy dalszych sukcesów!

Mocna grupa cyklistów z ramienia SPAM w składzie: Renata, Czesław, Zbyszek, Paweł i dwa Krzyśki, wzięła udział w spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez Urząd Miasta i Gminy Muszyna na temat planowanego przebiegu tras rowerowych w Dolinie Popradu.

Od kilku lat staramy się o odnowienie tradycji szlaku winiarskiego, wiodącego z Tokaju przez Lubowlę i Muszynę w głąb Polski, widząc w niej wielki potencjał rozwoju naszej miejscowości i współpracy z naszymi sąsiadami ze Słowacji i Węgier. Krokiem, mającym przybliżyć Tokaj do Muszyny, był wyjazd członków i sympatyków Stowarzyszenia do Tokaju. W ponad trzydziestoosobowej grupie odwiedziliśmy ten słynny region winiarski w środku winobrania, przy pięknej październikowej pogodzie. Zatrzymaliśmy się w zabytkowym Sarospatak, dawnej siedzibie książęcego rodu Rakoczych, historycznej i kulturalnej stolicy regionu. Odwiedziliśmy piwnicę Tokaj Portius, której właścicielem jest Richárd Hörcsik. Richárd przedstawił nam nie tylko swoje wina i specyfikę winiarstwa tokajskiego, ale też opowiedział o swojej współpracy z Polską. Po drodze do miasta Tokaj zatrzymaliśmy się w pięknej winnicy Disznókö, która jest jednym z symboli przemian winiarstwa tokajskiego po roku 1989. W Tokaju trafiliśmy na kulminację regionalnego święta winobrania, którą jest uroczysta parada winiarzy. Zwieńczeniem naszego programu było spotkanie w Tarcal, gdzie czekali na nas przyjaciele z lokalnego stowarzyszenia "winno-kulturalnego". Naszą gospodynią była przewodnicząca stowarzyszenia i gwiazda winiarstwa węgierskiego, Stephanie Berecz. Przy gorącym posiłku i znakomitym winie z jej winiarni Kikelet rozmawialiśmy o projektach, jakie realizują nasze stowarzyszenia. Wróciliśmy do Muszyny z wieloma pomysłami na zacieśnienie naszych kontaktów z Tokajem. Naszym przewodnikiem po winiarskich tradycjach Tokaju był Gabriel Kurczewski, członek zarządu SPAM, wybitny znawca tokajskich win.

Wrzesień 2016

Z głębokim żalem żegnamy naszego serdecznego przyjaciela Tomka Szymańskiego, który zmarł nagle w piątek 9 września. Był członkiem założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Bez niego trudno byłoby zorganizować jakiekolwiek wydarzenie w willi "Wanda" - był obecny we wszystkich naszych almanachowych przedsięwzięciach, zawsze chętny do pomocy przy realizacji nawet najbardziej szalonych pomysłów. Cichy, skromny, zawsze w cieniu, choć tak dla nas ważny. Znaliśmy się 30 lat, które teraz wydają się mgnieniem oka....

Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych. To nieprawda. Tomka nikt nigdy nie zastąpi...

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny ustanawia stypendium im. Tomka Szymańskiego.

W Krynicy-Zdroju gościł kilka dni temu Teatr Odwrócony z dramatem Stanisława Wyspiańskiego "Warszawianka". Przedstawienie miało miejsce w hali nieczynnego dworca kolejowego. Dwie z tegorocznych stypendystek Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, Marzena Niedzielska-Pawliszak i Katarzyna Marczyk, brały udział w spektaklu. Oto ich pełna emocji relacja: Pobierz...

W siedzibie redakcji "Almanachu Muszyny" miało miejsce podpisanie umów między Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny a stypendystami, którzy w roku szkolnym/akademickim 2016/2017 otrzymywać będą wypłaty z konta Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Uczniowie i absolwenci muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, a także trójka młodych muzyków, którzy podjęli naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu, zobowiązali się do dobrej nauki i aktywności społecznej. Spotkanie zaszczyciła obecnością dyrektor LO, Izabela Łabuś. W inauguracji roku szkolnego w muszyńskim Liceum udział wzięła Renata Trela, a w szkole Muzycznej w Krynicy Agata Szymańska, które w imieniu zarządu SPAM przedstawiły stypendystów i poinformowały o kontynuacji programu stypendialnego.

Sierpień 2016

Za nami V jubileuszowy Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy Pętla Popradu - było wspaniale, piękne widoki i cudowna atmosfera na trasie, uczestnicy od Chorwacji na południu po Bartoszyce na północy. Dziękujemy wszystkim cyklistom, a szczególnie pilotom odcinków specjalnych: Piotrkowi Hołowni, Zbyszkowi Kmietowiczowi i Reni Kopacz oraz za organizacyjne wsparcie Krzysiowi i Reni Trelom oraz Jarkowi Hansowi! Foto na: https://www.facebook.com/rowerowadolinapopradu/

Lipiec 2016

Nasza działalność na rzecz zachowania dla przyszłych pokoleń historii lokalnej została dostrzeżona przez kapitułę Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa. Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny", otrzymała II nagrodę, której finansową część przeznaczyła na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Zobacz: http://www.malopolska.pl/aktualnosci/bez-kategorii/doceniono-tych-ktorzy-dbaja-o-lokalna-kulture

W niedzielę 3 lipca br. w muszyńskim Dworze Starostów miała miejsce uroczysta promocja specjalnej edycji "Almanachu Muszyny", o którego zawartości opowiedziała redaktor naczelna Bożena Mściwujewska-Kruk. Następnie Witold Kaliński, przewodniczący Komitetu Stypendialnego, przedstawił uczniów i absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie, którzy w roku szkolnym/akademickim 2016/2017 otrzymają stypendia z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Dyrektor LO Izabela Łabuś zaprezentowała wyniki badań na temat losów stypendystów SPAM. Członkini zarządu SPAM Katarzyna Kucia-Garncarczyk przedstawiła Izabelę Wilas, tegoroczną maturzystkę, która z naszej rekomendacji weźmie udział w Międzynarodowym Forum Młodych Liderów w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy. Kolejnym punktem programu był koncert stypendystów muzycznych. Zagrali: Karol Kieta (akordeon), Jakub Cieśla (fortepian) oraz Joachim Drab (skrzypce). Artystów zapowiedziały Agata Szymańska, skarbnik SPAM, i Katarzyna Główczyk, nauczycielka w Szkole Muzycznej w Krynicy i była nasza stypendystka. Na zakończenie spotkania toczyły się długie rozmowy Przyjaciół "Almanachu" przy kawie i słodyczach.

1 lipca 2016 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu wręczona została doroczna Honorowa Nagroda "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego w IX edycji Nagrody. Kapituła obradowała w składzie: Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego - oddział Nowy Sącz, Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny", profesor dr hab. Julian Dybiec, członek zespołu redakcyjnego "Almanachu Łąckiego" oraz Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Kapituła postanowiła przyznać Nagrodę Januszowi Hetmańczykowi za książkę Koloniści józefińscy w Zagorzynie koło Łącka. Wydawca: Stowarzyszenie "Brynica" w Dobieszowicach. Pobierz więcej….

Czerwiec 2016

Jak przez ostatnie 26 lat o tej porze roku ukazał się "Almanach Muszyny" - rocznik 2016. Tom zawiera bibliografię dwudziestu pięciu roczników wydanych w latach 1991-2015, opracowaną przez Łucję Bukowską. W bibliografii odnotowanych jest około 1400 pozycji blisko 400 autorów. Ponadto rocznik zawiera opracowanie "Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny 1991-2015", omawiające główne inicjatywy redakcji oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Ważnym uzupełnieniem tej specjalnej edycji "Almanachu" są dedykowane mu teksty prof. dra hab. Bolesława Farona, Witolda Kalińskiego, dra Tadeusza Łopatkiewicza, dra hab. Tadeusza Trajdosa (prof. w IH PAN) oraz Andrzeja Wielochy i Zbigniewa Wolanina, a także lista osób, których teksty i fotografie znalazły się na kartach wszystkich roczników "Almanachu Muszyny". Rocznik pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk ukazał się w formie tradycyjnej oraz na CD. Zapraszamy do lektury!

Antoniusz Dietzius, absolwent LO w Muszynie i nasz były stypendysta, przygotował kolejną premierę z zespołem Śródmiejskiego Teatru Muzycznego, działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury z ulicy Łazienkowskiej w Warszawie. Tym razem był to musical „Skrzypek na dachu”, a sceny gościnnie użyczył warszawski Teatr Współczesny. Mimo że równolegle reprezentacja Polski toczyła bój z Ukrainą w ramach EURO 2016, widownia teatru zapełniona była po brzegi. Zobaczyliśmy brawurowo odegrany, wyśpiewany i odtańczony spektakl. Młodzieńczy zapał, werwa i wielki talent reżysera (Antoniusz) oraz wszystkich wykonawców wywołały gorącą owację widzów. Brawo!

Rozstrzygnięto XV edycję konkursu "Detal architektoniczny historycznego państwa muszyńskiego" pt. "Progi i schody w pejzażu i architekturze". Jury przyznało trzy nagrody i trzy wyróżnienia, ponadto jedna osoba otrzymała wyróżnienie specjalne. Lista nagrodzonych osób w załączniku. Wręczenie nagród oraz otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 2 lipca 2016 roku w sali Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krynicy-Zdroju, ul. Kraszewskiego 37. Zapraszamy!

Zapraszamy 1 lipca (piątek) o godzinie 12 do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu na uroczyste wręczenie IX Nagrody Sądecczyzna im. Szczęsnego Morawskiego (pobierz zaproszenie) oraz 3 lipca (niedziela) o godzinie 11 do Dworku Starostów Państwa Muszyńskiego na prezentację "Almanachu Muszyny 2016", zawierającego bibliografię roczników 1991-2015 (pobierz zaproszenie).

Maj 2016

Otwarta została rejestracja na V jubileuszowy Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy "Pętla Popradu". Rajd odbędzie się 13 sierpnia 2016 roku (sobota) i będzie przebiegał po malowniczych trasach polsko-słowackiego pogranicza, w zasadniczej części wzdłuż biegu rzeki Poprad. Start (godz. 10) i zakończenie (ok. godz. 15) na Zapopradziu w Muszynie. Szczegóły na temat trasy, w tym jej profilu, regulamin i rejestracja na www.rajd-rowerowy-muszyna.pl Do zobaczenia!

W ramach Letnich Koncertów, organizowanych w Warszawie przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia, b. stypendystka "Almanachu Muszyny" Agnieszka Zahaczewska wystąpiła wspólnie z Krzysztofem Książkiem, laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, w tym półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Mistrzowie fortepianu brawurowo wykonali utwory Fryderyka Chopina (Krzysztof), Maurice'a Ravela i Piotra Czajkowskiego (Agnieszka z Krzysztofem - na cztery ręce). Licznie zgromadzona publiczność owacyjnie przyjęła występ młodych artystów. Agnieszka aktualnie kontynuuje studia na Akademii Muzycznej w Katowicach. Agnieszko, jesteśmy dumni z Twoich osiągnięć!

W gościnnych progach Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w dniu 4 maja 2016 roku obradowała Kapituła Honorowej Nagrody "SĄDECCZYZNA" im. Szczęsnego Morawskiego w składzie: Leszek Zakrzewski, prezes PTH - oddział Nowy Sącz, Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny", profesor dr hab. Julian Dybiec, członek zespołu redakcyjnego "Almanachu Łąckiego", oraz Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. W spotkaniu nie uczestniczył z przyczyn osobistych profesor dr hab. Feliks Kiryk, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego", który potwierdził udział w posiedzeniach Kapituły w latach następnych. Kapituła podjęła decyzję o przyznaniu Nagród w ramach dziewiątej edycji konkursu za książki dotyczące Sądecczyzny, wydane w roku 2015. Ogłoszenie decyzji i wręczenie Nagród, zgodnie z tradycją, będzie miało miejsce w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w dniu 1 lipca 2016 roku o godzinie 12 więcej>>

Kwiecień 2016

Ławeczka Harasymowicza Rediviva - po zimie dzięki staraniom mistrza Zbyszka Gruczelaka przywrócony jej został dawny blask. Przypomnijmy, że Ławeczkę na muszyńskim Rynku, z inicjatywy Renaty Kopacz, postawiło Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przy wsparciu Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Jej projekt opracowała Krystyna Tomasiak, zaś wykonali ją mistrz kowalstwa Rafał Wrona i mistrz stolarstwa Zbigniew Gruczelak. Ławeczkę odsłonięto w 15. rocznicę śmierci poety, który rozsławił Muszynę jako "krainę łagodności". Wspomnijmy, że w uroczystości wzięła udział śp Maria Harasymowicz, która wspólnie z burmistrzem Janem Golbą dokonała jej odsłonięcia.

W Sali Balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju odbył się recital skrzypcowy Joachima Draba, stypendysty Almanachu Muszyny, któremu towarzyszyła na fortepianie Klaudia Strączek, utalentowana studentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Artyści wykonali utwory H. Wieniawskiego, N. Paganiniego i M. Brucha. Licznie przybyła publiczność nagrodziła artystów gromkimi oklaskami. Niespodzianką koncertu był występ duetu: Joachim Drab i Jakub Cieśla. Stypendyści Almanachu Muszyny wykonali brawurowo utwór F. Kreislera, Preludium i Allegro. Gratulujemy!

Godnym odnotowania efektem koncertu "Dla pasji, dla nauki, dla przyszłości", poza wrażeniami artystycznymi i wspaniałą atmosfera, budującą więź między pokoleniami aktualnych i byłych uczniów oraz nauczycieli, a także rodziców uczniów i przyjaciół "Almanachu Muszyny", było zebranie środków finansowych na ustanowienie dodatkowego stypendium "Klasa z klasą 2017". Zebrano w drodze publicznej zbiórki, po uzyskaniu stosownych zezwoleń, 2076,80 złotych. Dodatkowe pieniądze z funduszu stypendialnego zadeklarowało Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, co umożliwi dofinansowanie kwotą 3000 złotych wycieczki edukacyjnej dla klasy licealnej, która najlepiej wypełni wymagania ustalone w regulaminie konkursu stypendialnego. Regulamin konkursu stypendialnego, który opracowała Rada Pedagogiczna, zostanie ogłoszony w trakcie inauguracji roku szkolnego 2016/2017, wtedy także przyznane zostaną kolejne doroczne stypendia z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Organizatorzy koncertu składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli ten ważny edukacyjny cel. Zapewniamy, że Państwa pieniądze wykorzystane zostaną co do grosza dla dobra naszej muszyńskiej młodzieży.

16 kwietnia 2016 roku w hali widowisko-sportowej w Muszynie odbył się wspaniały koncert "Dla pasji, dla nauki, dla przyszłości!", zorganizowany przez Powiatowy Zespół Szkól w Muszynie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny (SPAM). Podczas koncertu kunsztem artystycznym popisali się uczniowie i absolwenci Liceum Ogólnokształcącego, w tym aktualni i byli stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Koncert stanowił podsumowanie i otwarcie nowego etapu blisko dwudziestoletniej współpracy szkoły i organizacji pozarządowej, której efektem są liczne stypendia i cenne inicjatywy programowe. Wypracowano model współpracy wart upowszechniania na terenie innych gmin Sądecczyzny. więcej>>

Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny zapraszają na koncert w wykonaniu uczniów muszyńskich szkół,w tym naszych aktualnych i byłych stypendystów. Koncert dedykowany jest muszyńskiemu Liceum, którego dobro leży nam wszystkim na sercu oraz promocji naszego programu stypendialnego. Spotkajmy się 16 kwietnia (sobota) 2016 roku o godzinie 16.00 w muszyńskiej hali sportowo-widowiskowej na tym radosnym i wiosennym koncercie. Zabierzcie ze sobą rodzinę i znajomych! Pobierz plakat koncertu

Marzec 2016

W Wielką Sobotę zmarł
ksiądz prałat
Mieczysław Czekaj
.

Był wieloletnim opiekunem zabytkowych świątyń, m.in. w Czyrnej, Banicy, Bielicznej, Andrzejówce, Leluchowie i Dubnem. Od 1999 roku związany był z Boguszą, gdzie troskliwie zajął się drewnianym kościołem pw. św. Antoniego Padewskiego. W latach 1992-1994 zamieściliśmy interesujące artykuły ks. Czekaja na temat obrządku greckokatolickiego oraz sanktuarium w Izbach, a w roku 2003, dzięki jego pośrednictwu, dotarliśmy do unikalnego dokumentu (Przywilej z 1726 roku dla cechu płócienników w Muszynie), odnalezionego przez niego w archiwum parafialnym w Rzepienniku Strzyżowskim (zob. AM 2004, oprac. T.M. Trajdos).

Przypominamy o dorocznym konkursie fotograficznym, organizowanym przez Krynickie Towarzystwo Fotograficzne i Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Tym razem tematem są schody i progi w architekturze i krajobrazie historycznego "państwa muszyńskiego".
Pobierz - mapa - zal1 - zal2 - regulamin

Joachim Drab, stypendysta Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, zajął III miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Janko Muzykant" w Sochaczewie. Gratulujemy!

W gościnnych progach Muzeum Państwa Muszyńskiego na I Forum Rowerowym Doliny Popradu, zorganizowanym przez SPAM pod patronatem Burmistrza Muszyny, spotkała się mocna grupa praktyków i decydentów, którym na sercu leży rozwój Doliny Popradu jako turystycznego zagłębia rowerowego. Rozmawiano o planowanej infrastrukturze, kalendarium imprez 2016, promocji regionu, a także bezpieczeństwie na rowerowych szlakach. W spotkaniu wzięli udział cykliści z Muszyny, Krynicy, Piwnicznej, Żegiestowa i Nowego Sącza oraz Leszek Zegzda - prezes MOT i członek zarządu Województwa Małopolskiego, dr Jan Golba - burmistrz Muszyny, Robert Górecki - wicedyrektor Wojewódzkiego Zarządu Dróg z Krakowa, Jerzy Bochyński - prezes Fundacji Sądeckiej, organizator Festiwalu Biegowego, oraz podinspektor Albert Kogut z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Postulaty i opinie rowerzystów pobierz

Luty 2016

W dniu 5 marca w Muzeum Państwa Muszyńskiego o godzinie 15 odbędzie się zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny - zapraszamy wszystkich zainteresowanych naszą działalnością. Przedstawiamy sprawozdanie z zadań, które udało nam się zrealizować w minionym roku. Członkom i sympatykom SPAM dziękujemy za wsparcie w ich realizacji!
Pobierz ....

Styczeń 2016

Zgodnie z umowami podpisanymi z naszymi stypendystkami i stypendystami, mamy prawo sprawdzać ich postępy w nauce i działalności społecznej po pierwszym semestrze roku szkolnego/akademickiego 2015/2016. Od dyrekcji szkół otrzymaliśmy informacje, które świadczą, że nasi podopieczni dobrze wywiązują się ze swoich obowiązków; wyróżniają się aktywnością społeczną, a średnia ich ocen jest na poziomie 4,3.
Pobierz zbiorczą informację ...

Staraniem Marty Treit z Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego opracowany został wykaz książek wydanych w roku 2015, a dotyczących Sądecczyzny, kandydujących do Honorowej Nagrody Sądecczyzna im. Szczęsnego Morawskiego. Nagroda zostanie wręczona 1 lipca 2016 roku w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Pobierz wykaz ...

Po okresie słabszej aktywności tempa ponownie nabrał "Kalendarz imprez w regionie - Co, gdzie,kiedy?" publikowany na naszej stronie. Prosimy o nadsyłanie informacji, zaś Reni Kopacz, członkini SPAM, dziękujemy za mocne wsparcie aktualizacji Kalendarza!

Zgodnie z tradycją pierwszego stycznia w Muzeum Państwa Muszyńskiego spotkali się przyjaciele "Almanachu Muszyny" z Polski i Słowacji na noworocznym koncercie. Artystycznym kunsztem popisały się "Wesołe Harmonijki" ze Starej Lubowli, kierowane przez dr Marię Budzakovą, oraz stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny - Joachim Drab (skrzypce) i Jakub Cieśla (fortepian). Do występu przygotowała ich Katarzyna Główczyk, nasza była stypendystka, a dzisiaj nauczycielka w Państwowej Szkole Muzycznej w Krynicy-Zdroju.

 

 

Grudzień 2015

Listopad 2015

W Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się spotkanie grupy roboczej przygotowującej "Forum Rowerowe Doliny Popradu". Obecni byli cykliści z Muszyny, Krynicy i Nowego Sącza. W trakcie spotkania zastępca burmistrza Muszyny Włodzimierz Tokarczyk, też zapalony rowerzysta, przedstawił plany budowy ścieżek rowerowych na terenie Doliny Popradu do roku 2020. Rozmawiano o wykazie imprez rowerowych na rok 2016. "Forum Rowerowe Doliny Popradu" odbędzie się 4 marca 2016 roku w Muszynie. Zainteresowanych udziałem i gotowych pomóc w przygotowaniach prosimy o kontakt.

Podczas seminarium "Kolekcjonerstwo - nauka i upowszechnianie", które odbyło się w Pałacu Staszica w Warszawie staraniem Domu Spotkań z Historią, Archiwum PAN oraz Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pokazana została wystawa "O wizycie, która zakołysała Krynicą". Autorką wystawy prezentowanej w roku 2012 w Krynicy, Krakowie i Warszawie jest Karolina Grobelska, kustosz Muzeum SGGW, członkini SPAM.

Pazdziernik 2015

Z radością informujemy, że tak jak w latach poprzednich, otrzymaliśmy grant w Fundacji Batorego, dofinansowujący Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. W tym roku jest to kwota 8.000 złotych. Stało się to możliwe dzięki zebraniu przez SPAM co najmniej takiej kwoty od przyjaciół Almanachu Muszyny. Fundacji Batorego i naszym almanachowym przyjaciołom ponownie dziękujemy za wieloletnie wspieranie naszego programu stypendialnego, zaadresowanego do uzdolnionej młodzieży.

Do grona organizatorów Honorowej Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego ustanowionej w roku 2007 z inicjatywy "Almanachu Muszyny" dołączył "Almanach Łącki", periodyk wielce zasłużony dla dokumentowania kultury i historii Sądecczyzny. Aktualnie Kapituła Nagrody pracuje w składzie: Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału PTH w Nowym Sączu - przewodniczący kapituły, Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny" - sekretarz kapituły, profesor dr hab. Feliks Kiryk, przewodniczący Komitetu Redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego", Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz profesor dr hab. Julian Dybiec, członek redakcji "Almanachu Łąckiego". Nagroda ma charakter doroczny i przyznawana jest autorowi/autorce najlepszej zdaniem Kapituły książki, wydanej w minionym roku i dotyczącej Sądecczyzny.

Na łamach październikowej edycji, wydawanego w formie elektronicznej, magazynu turystyczno-krajoznawczego "Na Szlaku" ukazał się tekst Tomasza Kowalika, opisujący zawartość XXV rocznika "Almanachu Muszyny". Tomku dziękujemy za miłe słowa! Pobierz:

Z przyjemnością informujemy, że trójka absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie otrzymała stypendia pomostowe na I rok studiów, współfinansowane przez SPAM i Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości z Łodzi. Są to: Maciej Gościński (Akademia Górniczo-Hutnicza), Damian Stachura (Uniwersytet Jagielloński) oraz Aleksandra Szlaga (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). Stypendystom gratulujemy, a Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości serdecznie dziękujemy za pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku i wieloletnią współpracę stypendialną.

Wrzesień 2015

Stypendystka Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, żegiestowianka, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie, Agnieszka Skalniak, zdobyła w amerykańskim Richmond brązowy medal mistrzostw świata w kolarstwie szosowym w wyścigu ze startu wspólnego juniorek, powtarzając swój ubiegłoroczny sukces z Ponferrady. Zwyciężyła reprezentantka gospodarzy Chloe Dygert. Gratulujemy!

Gabriel Kurczewski, członek zarządu SPAM, wybitny znawca win z regionu Tokaj, w ramach naszego stowarzyszenia odpowiada za kontakty z Węgrami oraz promocję historycznego szlaku winnego "Tokaj - Stara Lubowla - Muszyna". Gabriel udzielił interesującego wywiadu na ten temat, który warto przeczytać. Na zdjęciu, które wykonał Jacek Taranko, Gabriel z kielichem tokajskiego wina. Link do całej rozmowy:

W willi "Wanda" w Muszynie miało miejsce podpisanie umów stypendialnych na rok szkolny 2015/2016. Stypendia ufundowane zostały przez Przyjaciół Almanachu Muszyny w ramach XVIII edycji programu stypendialnego. Gośćmi uroczystości byli dyrektor Liceum Izabela Łabuś, radny Muszyny Andrzej Sułkowski oraz kilkoro rodziców. Stypendyści zobowiązali się do wzorowej nauki.

Agata, skarbnik Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, uczestniczyła w ianuguracji roku szkolnego w muszyńskim Liceum Ogólnokształcącym. Przedstawieni zostali stypendyści FSAM na rok szkolny 2015/2016. Agata życzyła dobrych wyników w nauce i poinformowała o kontynuacji programu stypedialnego w roku szkolnym 2016/2017.

 

Sierpień 2015

Kilkudziesięciu uczestników z różnych miast Polski, w tym z odległego Białegostoku, wzięło udział w IV Kameralnym Polsko-Słowackim Rajdzie Rowerowym "Pętla Popradu", który odbył się 15 sierpnia 2015 roku po przepięknych trasach polsko-słowackiego pogranicza. Na zdjęciu honorowy starter rajdu przewodniczący rady Muszyny Jerzy Majka (w stroju cywilnym) z jedną z grup uczestników rajdu. Za rok w dniu 13 sierpnia odbędzie się jubileuszowa piąta edycja rajdu - organizatorzy rajdu Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz muszyńskie firmy BT Vector i Hans-Sport już dzisiaj zapraszają !!!

Muszyńska licealistka i stypendystka "Almanachu Muszyny", Agnieszka Skalniak, wywalczyła w Estonii tytuł mistrzyni Europy w jeździe indywidualnej na czas, w kategorii juniorek. Dziewczęta miały do pokonania czternastokilometrową trasę. Nasza Agnieszka potrzebowała na jej przejechanie 19 minut i 33 sekund. Srebrna medalistka, Rosjanka Ksenia Tcymbaliuk, przyjechała na metę ze stratą 13 sekund do zwyciężczyni. Brawo Agnieszko!!

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny zatwierdził protokoły komitetów stypedialnych i przyznał stypendia na rok szkolny/akademicki 2015/2016 (pobierz) oraz po dyskusji ustalił program stypendialny na rok szkolny/akademicki 2016/2017 (pobierz). Umowy stypendialne zostaną podpisane w dniu 5 września o godzinie 12 w "Willi Wanda" w Muszynie. Stypendystom i stypendystkom gratulujemy i życzymy sukcesów w nauce!

Almanachowy autor i darczyńca Funduszu Stypendialnego, pan Stefan Małecki, ukończył 2 sierpnia sto lat! 1 sierpnia w kościele pw. św. Józefa w Muszynie odbyła się msza św. w jego intencji, a wieczorem w amfiteatrze na Zapopradziu uroczystość wręczenia Jubilatowi odznaczeń i listów gratulacyjnych. List od premier Ewy Kopacz odczytał burmistrz Muszyny dr Jan Golba, a gratulacje od władz wojskowych przekazali oficerowie. Kapitan Stefan Małecki został odznaczony Medalem Obrońcy Ojczyzny 1939 - 1945 i otrzymał awans do stopnia majora. Uroczystość uświetnił występ Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza. Dostojnemu Jubilatowi składamy gratulacje i serdeczne życzenia dalszych lat w zdrowiu i dotychczasowej pogodzie ducha.

Lipiec 2015

W gościnnych progach Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się jubileuszowe spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w piątą rocznicę jego ustanowienia. Przy okolicznościowym torcie dyskutowano o formie kontynuacji rocznika "Almanach Muszyny" oraz programu stypendialnego finansowanego przez przyjaciół "Almanachu Muszyny".

W samo południe w niedzielę 5 lipca Wojciech Dąbrowski, twórca Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, dał koncert na krynickim deptaku. Jak co roku w jego repertuarze znalazły się piosenki z lat dwudziestych i trzydziestych, śpiewane kiedyś przez polskie gwiazdy estrady i kina. Słuchacze zgromadzeni przed muszlą koncertową z przyjemnością wysłuchali melodyjnych utworów, wtórując artyście dzięki wydrukowanym tekstom piosenek.

Jury konkursu fotograficznego "W Dolinie Popradu" w składzie: Sylwester Adamczyk (przewodniczący), Alicja Przybyszowska, Barbara Rucka, Bożena Mściwujewska-Kruk w trakcie obrad w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" obejrzało 179 prac, umieszczonych na 61 planszach), nadesłanych przez 24 autorów. . Pobierz więcej:

4 lipca odbyło się jubileuszowe XXV Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Jak zwykle wiązało się z wydaniem kolejnego rocznika, a towarzyszyło mu kilka imprez przygotowanych przez SPAM i współpracujące organizacje. Spotkanie przebiegało pod hasłem "Ostatni zajazd na Ogrody Wandy". Uczestniczyło w nim ponad trzysta osób z Polski i Słowacji, gościliśmy także Bractwo Rycerskie Kasztelanii Sandeckiej.

Najważniejszym punktem programu było przyznanie stypendiów na rok szkolny/akademicki 2015/2016. Młodzież z MGOK w Muszynie zaprezentowała fragment musicalu "Mussina -biskupie miasteczko". Piosenki z lat młodości sporej grupy uczestników Spotkania przypomniał Wojciech Dąbrowski. Ognisko Pracy Pozaszkolnej popisało się lotami balonów, a GOPR i Straż Graniczna zaprezentowały swój sprzęt. Później bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki greckiej, podjadając kiełbaski z grilla, pyszny bigos i przysmaki przygotowane przez gości. Obszerna informacja ukazała się na portalu Sadeczanin.

Kapituła Honorowej Nagrody "SĄDECCZYZNA" im. Szczęsnego Morawskiego, ustanowionej w roku 2007, w skład której wchodzą: Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Sączu, "Almanach Muszyny" - Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Komitet Redakcyjny "Rocznika Sądeckiego" ogłosiła 3 lipca w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego, że w VIII edycji konkursu przyznała dwie Honorowe Nagrody "SĄDECCZYZNA" im. Szczęsnego Morawskiego za książki wydane w roku 2014: czytaj więcej

Czerwiec 2015

Staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, jak co roku tuż przed wakacjami ukazał się w formie książki oraz na CD jubileuszowy 25. rocznik "Almanachu Muszyny". Na 400 stronach przynosi wiele ciekawych artykułów, począwszy od poważnych historycznych opracowań po wspomnienia rodzinne, relacje z imprez i sporą dozę poezji. Wyprawę w głąb historii rozpoczyna artykuł prof. Tadeusza Trajdosa, który w oparciu o wizytację przeprowadzoną w Muszynie w 1728 roku przez archidiakona sądeckiego, kanonika krakowskiego Józefa Jordana, przedstawia sytuację i wyposażenie ówczesnych kościołów muszyńskich. Szef sądeckiego Oddziału Archiwum Państwowego, Sylwester Rękas, prezentuje dokumenty z pogranicza spisko-sądeckiego z końca XVIII wieku, a Gabriel Kurczewski omawia rejestry muszyńskiej komory celnej z lat 60. XVIII wieku, stanowiące cenny wkład do poznania znaczenia rzeki Poprad i miast spiskich w rozwoju handlu z Węgrami. więcej ....

Agnieszka Skalniak, nasza stypendystka (reprezentująca obecnie TKK Pacific Nestle Fitness Cycling Team Toruń), została mistrzynią Polski juniorek w kolarstwie szosowym! Agnieszka triumfowała w wyścigu ze startu wspólnego w Mistrzostwach Polski rozgrywanych Sobótce. Juniorki ścigały się na dystansie 72 kilometrów - cztery razy musiały pokonać rundę liczącą 18 kilometrów. Atak faworytek - Agnieszki Skalniak i Darii Pikulik -okazał się skuteczny. Obie zawodniczki systematycznie powiększały przewagę nad peletonem, a na mecie triumfowała Agnieszka. Brawo, Agnieszko!

Włodek Matuzik, przewodniczący Komisji Rewizyjnej SPAM, reprezentował nas 15 czerwca w Krakowie na walnym zebraniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Zatwierdzono plan pracy przedstawiony przez prezesa Leszka Zegzdę, prezesa MOT.

W ogłoszonym jesienią ubiegłego roku kolejnym Konkursie Fotograficznym, organizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny i Krynickie Towarzystwo Fotograficzne, wzięło udział 24 autorów. Tym razem Konkurs przebiegał pod hasłem "W Dolinie Popradu". 5 czerwca br. jury w składzie: Sylwester Adamczyk, Alicja Przybyszowska, Barbara Rucka i Bożena Mściwujewska-Kruk, korzystając z gościny Muzeum Regionalnego "Państwa Muszyńskiego", obejrzało 179 nadesłanych na Konkurs prac i po dyskusji zdecydowało się przyznać cztery nagrody i dziesięć równorzędnych wyróżnień. Dokładne wyniki Konkursu zostaną ogłoszone w czasie wernisażu pokonkursowej wystawy 4 lipca o godz. 12.00 w siedzibie MPGK w Krynicy-Zdroju przy ul. Kraszewskiego.

Maj 2015

Antoniusz Dietzius, absolwent muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego i stypendysta "Almanachu Muszyny" w latach 2004-2005, odniósł kolejny sukces. Wraz z zespołem Śródmiejskiego Teatru Muzycznego przygotował musical "Miss Saigon", w którym odpowiadał za inscenizację i reżyserię, a także zagrał jedną z głównych ról. Premiera odbyła się 30 maja na scenie warszawskiego Teatru Studio; dwa kolejne przedstawienia publiczność miała okazję obejrzeć w niedzielę 31 maja. Pasja, dynamika, uroda, młodość - świetny cały zespół! A wszystko dopięte na ostatni guzik przez Antoniusza. Brawo!

Składamy serdeczne kondolencje Witkowi Kalińskiemu, członkowi założycielowi SPAM, autorowi tekstów w "Almanachu Muszyny" i przewodniczącemu Komitetu Stypendialnego w związku ze śmiercią żony Krysi, wieloletniej przyjaciółki naszej almanachowej rodziny.

Dobra wiadomość! W ramach programu "Mecenat Małopolski" otrzymaliśmy grant w wysokości 5.000 złotych na zadanie "Aby się porozumieć, trzeba się zrozumieć", czyli o kulturze, historii i współczesności Ziemi Muszyńskiej w Internecie w językach obcych. Celem zadania jest aktualizacja treści zamieszczonego na naszej stronie dokumentu "Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny". Tekst będzie opublikowany w językach: polskim, angielskim i niemieckim oraz skrót po słowacku i węgiersku.

Jury II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Popradzki Laur Jana Kochanowskiego" w składzie: Adam Ziemianin, przewodniczący, Witold Kaliński, członek, oraz Monika Fabisiak, sekretarz, po zapoznaniu się z 22 nadesłanymi zestawami konkursowymi postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia. Pobierz komunikat ..

Kwiecień 2015

W ramach zorganizowanych w ubiegłym roku przez SPAM obchodów 15. rocznicy śmierci Jerzego A. Harasymowicza, piewcy Muszyny jako "krainy łagodności", ogłoszony został konkurs dla uczniów muszyńskiego liceum. Jego laureatem został Filip Lelonek (pobierz nagrodzoną pracę). Na odwiedzających Muszynę czeka w Rynku dedykowana Harasymowiczowi ławeczka z napisem "Zawsze kiedy tu wracam, siedzę na ławce z księżycem".

Otwarta została rejestracja uczestników IV Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego "Pętla Popradu", który odbędzie się w dniu 15 sierpnia (sobota) 2015 roku. Organizatorami rajdu - który przebiega po przepięknych trasach polsko-słowackiego pogranicza - są: SPAM oraz muszyńskie firmy Biuro Turystyczne Vector i Hans-Sport. Zapraszamy! Strona rajdu: http://rajd-rowerowy-muszyna.pl/

Marzec 2015

Wszystkich stęsknionych za widokiem Muszyny uprzejmie informujemy, że na "Wandzie" zainstalowana została kamera skierowana na Poprad i Zapopradzie. Połączenie z kamerą jest w menu niniejszej strony. Dla tych, którzy natrafią na problemy z połączeniem, w załączeniu instrukcja przygotowana przez Krzysia Waszniewskiego, członka SPAM, któremu dziękujemy za pomoc w zainstalowaniu kamery. Pobierz ...

W dniu 20 marca o godzinie 18.00 Agnieszka Zahaczewska, przed paru laty stypendystka Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, weźmie udział w koncercie studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert odbędzie się w sali im. Melcera Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie przy ulicy Okólnik. Agnieszka, która jest w klasie profesora Stefana Wojtasa, wykona zeszyt I "Images" Debussy'ego. Jest to jeden z utworów, który zagrała parę dni temu w ramach recitalu dyplomowego w Krakowie (oprócz tego w repertuarze znalazły się utwory Schuberta i Chopina). Agnieszce gratulujemy, a zainteresowanych zapraszamy do udziału w koncercie. Wstęp wolny.

W Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Wybrano władze SPAM na kolejną kadencję. Zarząd SPAM: Ryszard Kruk - prezes, Renata Trela - wiceprezes, Agata Szymańska - skarbnik, Katarzyna Kucia-Garncarczyk - sekretarz, Gabriel Kurczewski - współpraca ze Słowacją i Węgrami. Komisja Rewizyjna SPAM: Włodzimierz Matuzik - prezes, Piotr Rutka - wiceprezes, Andrzej Gancarz, Juliusz Jarończyk, Katarzyna Kowacz-Przybylska - członkowie.

Luty 2015

Serdecznie gratulujemy Joannie Kulig świetnie rozwijającej się kariery! Film "Ida", w którym Joanna wystąpiła, zdobył Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Joanna, pochodząca z Muszynki, została w roku 2003 nagrodzona jednorazowym stypendium muzycznym (śpiew) z puli Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Nagrodę otrzymała także jej siostra Justyna, która była również stypendystką w roku 2004. Joanna Kulig wspólnie z Tomaszem Kotem, znanym z brawurowej roli w filmie "Bogowie" , grają w filmie "Disco-Polo", który trafił na duże ekrany w 2015 roku.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny zaprasza członków i sympatyków na zebranie sprawozdawczo-wyborcze, które o godzinie 15 odbędzie się w dniu 7 marca w Muzeum Państwa Muszyńskiego. Porozmawiajmy razem o tym co udało nam się zrealizować w roku 2014 i planach na rok 2015. Pobierz projekty dokumentów: Porządek obrad, Sprawozdanie 2014, Bilans 2014, Rachunek wyników 2014, Plan pracy 2015.

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz uzdolnionej młodzieży składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom, którzy wsparli Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Lista wpłat za rok 2014 i lata poprzednie dostępna na: http://www.almanachmuszyny.pl/index.php?p=fundusz/1

We wrześniu 2014 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny i redakcja "Almanachu Muszyny" ogłosiły konkurs "Muszyńskie ślady w twórczości Jerzego Harasymowicza". Celem konkursu organizowanego z okazji 15. rocznicy śmierci poety, który rozsławił Muszynę jako krainę łagodności, było zaznajomienie uczniów z twórczością i biografią Jerzego Harasymowicza oraz zachęcenie do samodzielnej interpretacji jego poezji, poprzez wykonanie prezentacji w aplikacji PowerPoint. Organizatorzy otrzymali prace uczniów LO w Muszynie - Filipa Lelonka oraz Justyny Nieć, które oceniło jury: Barbara Bałuc, Monika Fabisiak, Renata Kopacz i Bożena Mściwujewska-Kruk. Członkinie jury przyjęły z uznaniem podjęcie zadania, wskazały błędy językowe oraz merytoryczne. Jury przyznało nagrody/stypendia: Filip Lelonek - stypendium dwumiesięczne po 250 zł miesięcznie. Justyna Nieć - stypendium dwumiesięczne po 150 zł miesięcznie, wypłacane w lutym i marcu 2015 roku.

Styczeń 2015

Na prośbę Kapituły Nagrody Szczęsnego Morawskiego "Sądecczyzna" Marta Treit z Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego opracowała zestaw książek historycznych dotyczących Sądecczyzny wydanych w roku 2014. Wręczenie Nagrody nastąpi w dniu 3 lipca 2015 roku w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Pobierz zestaw .....

17 stycznia w Muszynie odbył się uroczysty Koncert Noworoczny pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Centralnym punktem programu był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, natomiast na początku Koncertu mieli okazję zaprezentować się stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krynicy-Zdroju. Na skrzypcach zagrali Karolina Polańska oraz Joachim Drab, na gitarze Artur Śliwiński i Konrad Kordzikowski, a na akordeonie Karol Kieta. Solistom akompaniowała Bożena Pańszczyk z Nowego Sącza. Stypendyści zostali bardzo ciepło przyjęci przez widownię. Cele i sukcesy Funduszu Stypendialnego przedstawiła wiceprezes SPAM, Renata Trela. Upominki dla młodych artystów przygotowała Agata Szymańska, skarbnik Funduszu Stypendialnego i SPAM.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny przedstawia projekt sprawozdania z działalności SPAM w roku 2014. Sprawozdanie będzie przedmiotem obrad walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego SPAM w dniu 7 marca 2015 roku. Prosimy o uwagi i sugestie do planu pracy SPAM na rok 2015. Pobierz sprawozdanie ....

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją 1 stycznia po południu Przyjaciele Almanachu Muszyny powitali rok 2015 w gościnnym Muzeum Państwa Muszyńskiego. Wśród gości znaleźli się przewodniczący Rady Muszyny Jerzy Majka, radny Ryszard Bołoz, a także sympatycy „Almanachu Muszyny" z Łukowicy koło Limanowej - Dina i Jarosław Czajowie. W trakcie spotkania wręczyliśmy kolejne stypendium Agnieszce Skalniak, uczennicy muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, która we wrześniu 2014 roku zdobyła brązowy medal w kolarstwie szosowym na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w kategorii juniorek. Życzenia noworoczne uczestnikom spotkania złożyła Katarzyna Kucia-Garncarczyk, a opłatkiem podzieliła się z nami Agata Szymańska. Spotkanie uświetnił wspaniały koncert kolęd w wykonaniu zespołu dziecięco-młodzieżowego „Wesołe Harmonijki" ze Starej Lubowli pod dyrekcją dr Marii Budzakovej.

 

Grudzień 2014

Ze smutkiem żegnamy zmarłego 20 grudnia 2014 roku
Wita Kmietowicza
,
wieloletniego współpracownika "Almanachu Muszyny", członka naszej Rady Programowej. Trudno w krótkiej nocie oddać zasługi, jakie Wit położył dla wiedzy o Muszynie i kresie muszyńskim. Nauczyciel o ścisłym umyśle, matematyk, pokochał Muszynę i jej historię jak mało kto z jej mieszkańców. Wiele artykułów, które od lat drukowaliśmy na naszych łamach, do dziś wzbudza zainteresowanie nowych czytelników, stanowi źródło wiedzy dla młodzieży oraz osób szukających wysmakowanych detali z dziejów miasta. Bardzo nam Go będzie brakowało.

W Muzeum Ziemi PAN w Warszawie na spotkaniu Towarzystwa Karpackiego, wielce zasłużonego dla promocji problematyki karpackiej, przedstawiliśmy książki - laureatki siedmiu dotychczasowych edycji Nagrody Sądecczyzna im. Szczęsnego Morawskiego. Do pobrania prezentacja

Już po raz jedenasty uczestniczyliśmy w dorocznym koncercie z okazji święta Starej Lubowli, zorganizowanym przez zaprzyjaźnione z nami Obywatelskie Stowarzyszenie Amos. W spotkaniu uczetniczyły władze miasta Stara Lubowla, w tym kończący swoją misję primator Michal Biganic. Władze Muszyny reprezentował radny Ryszard Bołoz. W koncercie wystąpili także stypendyści SPAM i Amos. Na nasz program złożyły się popisy duetu gitarowego (Artur Śliwiński, Konrad Kordzikowski - Giuseppe Farrauto, "Morenita do Brasil"), gitarzysty Konrada Kordzikowskiego (Atahulapa Yupanqui, "La Pobresita")oraz akoreonistów Karola Kiety (A. Nikiforow,"Akrobacje") i Damiana Markowicza (P. Frosiini, "Tango").

 

Listopad 2014

Warszawskie portale kulturalne odnotowały sesję naukową połączoną z prezentacją repliki regaliów Królestwa Polskiego. Informacje na ten temat zamieścił także popularny portal sądecki. Pobierz....

Na zaproszenie SPAM do Warszawy przybyli dr Dalibor Mikulik oraz Monika Pavelczikova, którzy kierują Muzeum na Zamku w Starej Lubowli. Nasi goście wzięli aktywny udział w sesji dedykowanej 250. rocznicy koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego, zorganizowanej w Pałacu Staszica. Wspólnie odwiedziliśmy Instytut Słowacki, gdzie przyjął nas jego dyrektor Milan Novotny.

W Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się sesja naukowa, której jesteśmy współorganizatorami. Sesja organizowana jest w dniu 25 listopada, z okazji przypadającej w tym dniu 250. rocznicy koronacji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. W jej trakcie zaprezentowana zostanie kopia regaliów polskich, wykonana z inicjatywy sądeckiego kolekcjonera Adama Orzechowskiego. Serdecznie zapraszamy! Pobierz zaproszenie z programem sesji ....

SPAM POSŁANIEC - jesień 2014. Posłaniec pilnych, dobrych i ważnych wiadomości dla członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Pobierz ...

W dniu 5 listopada 2014 roku w wieku 73 lat zmarł Bartłomiej (Bartek) Bujarski, członek założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, wieloletni współpracownik redakcji "Almanachu Muszyny", organizator zlotów muszyńskiego rodu Bujarskich.

Pozostaniesz, drogi Przyjacielu, na zawsze w naszej pamięci!

Październik 2014

W Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się 58. posiedzenie zarządu SPAM z udziałem Izabeli Bajorek, dyrektorki Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie, oraz Mieczysława Smydy, kierownika Szkoły Muzycznej w Krynicy. Przedyskutowano program stypendiów dla młodzieży artystycznie uzdolnionej oraz najbliższe koncerty z udziałem stypendystów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Protokoły z posiedzeń zarządu SPAM dostępne są na: http://almanachmuszyny.pl/spam/index.php?p=protokoly

Nasze kandydatki: Sylwia Bomba (niwersytet Pedagogiczny w Krakowie) oraz Martyna Płaczek (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) otrzymały "stypendia pomostowe" na pierwszy rok studiów. Stypendia w 75% dofinansowała Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości z Łodzi w ramach umowy ze SPAM. Gratulujemy naszym stypendystkom, a Fundacji dziękujemy za wieloletnią współpracę!

Agata Szymańska, skarbnik SPAM-u i Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, wzięła udział w Warszawie w spotkaniu przygotowanym przez Fundację Batorego dla organizacji pozarządowych, uczestniczących w programie "Równe szanse". W programie spotkania znalazły się wykłady na takie tematy jak: nowatorskie pomysły na zbieranie pieniędzy (crowdfunding), działalność rzecznika Forum Darczyńców czy bezpieczeństwo w Internecie w kontekście codziennej pracy NGO. Miło nam poinformować, że podpisaliśmy z Fundacją Batorego umowę dofinansowania naszego programu stypendialnego w roku szkolnym 2014/2015.

Wrzesień 2014

W Pijalni Artystycznej w Piwnicznej-Zdroju odbyło się walne zebranie Federacji "Popradzka Spina", której nasze Stowarzyszenie jest członkiem. Na posiedzeniu wybrano zarząd oraz ustalono cele na przyszły rok. Reprezentowali nas Kasia Kucia-Garncarczyk oraz Piotr Kaniewski, który wybrany został na funkcję wiceprezesa Federacji. Piotrze gratulujemy! Zapraszamy nadpopradzkie organizacje pozarzadowe do włączenia się do prac Federacji "Popradzka Spina". Razem możemy więcej!

Zacieśniają się nasze relacje z Tokajem. W ostatni weekend września delegacja SPAM w składzie Renata i Krzysztof Trelowie, Andrzej Gancarz i Gabriel Kurczewski udała się do Tallya w regionie winiarskim Tokaj na Węgrzech. Zostaliśmy tam zaproszeni do udziału w festiwalu z okazji odpustu świętego Wacława, patrona tamtejszych winiarzy. Była to dobra okazja do spotkania się z przedstawicielami tamtejszych stowarzyszeń. Jedno z nich skupia winiarzy, drugie zajmuje się działalnością kulturalną. Omówiono wspólne działania związane planem odnowienia tradycji winiarskiego szlaku prowadzącego z Tokaju przez Muszynę w głąb Polski. Nasi przedstawiciele degustowali wina nagrodzone w lokalnym konkursie, odwiedzili kilka winiarni i niewielką, rodzinną destylarnię palinek. Obejrzeli wystawę poplenerową w galerii sztuki i ozdobiony winogronami kościół, przygotowany w ten sposób na uroczystości odpustowe.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny ogłasza konkurs "Muszyńskie ślady w twórczości Jerzego Harasymowicza". Celem konkursu organizowanego z okazji 15. rocznicy śmierci poety, który rozsławił Muszynę jako krainę łagodności, jest zaznajomienie uczniów z twórczością i biografią Jerzego Harasymowicza oraz zachęcenie do samodzielnej interpretacji jego poezji. Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie na powyższy temat prezentacji w aplikacji Microsoft PowerPoint. >> Pobierz regulamin

Z przyjemnością informujemy, że uczennica muszyńskiego LO, mieszkanka Żegiestowa, Agnieszka Skalniak w Mistrzostwach Świata w Kolarstwie, które rozgrywano w hiszpańskiej Ponferradzie, zdobyła brązowy medal w kategorii juniorek. Agnieszka Skalniak w tym roku otrzymała jednorazowe stypendium z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny w uznaniu jej osiągnięć sportowych. Gratulujemy Agnieszce i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów!!

Stowarzyszenie Przyjaciól Almanachu Muszyny oraz Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida ogłaszają II Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Popradzki Laur Jana Kochanowskiego". Pobierz regulamin .....

Krynickie Towarzystwo Fotograficzne oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny zapraszają do udziału w XIV edycji dorocznego konkursu fotograficznego na temat: "W DOLINIE POPRADU". Pobierz regulamin ...

W inauguracji roku szkolnego w muszyńskim Liceum wzięły udział z ramienia SPAM Bożena i Agata. Bożena przedstawila tegorocznych stypendystów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny i, zachęcając do dobrej nauki, poinformowała, że program stypendialny będzie kontynuowany.

Sierpień 2014

W Willi Wanda odbyło się spotkanie ze stypendystami w trakcie którego podpisane zostały umowy na rok szkolny/akademicki 2014/2015. Iza i Natalia, opiekujące się stypendystami z ramienia SPAM, zadeklarowały wsparcie w trudnych momentach oraz poprosiły o dzielenie się informacjami o wszystkich sukcesach. Stypendyści potwierdzili gotowość do pilnej nauki. W spotkaniu uczestniczyła dyrekcja liceum oraz kilkoro rodziców.

21 sierpnia 2014 roku, w 15. rocznicę śmierci poety Jerzego Harasymowicza, który rozsławił Muszynę jako "Krainę Łagodności" na Rynku w Muszynie odsłonięta została "Ławeczka Harasymowicza". Ławkę zdobi stylizowany księżyc oraz cytat z wiersza poety: "Zawsze kiedy tam wracam siedzę na ławce z księżycem" W odsłonięciu wzięła udział Maria Harasymowicz. Inicjatywa zrealizowana została staraniem Burmistrza Muszyny, Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Biblioteki Publicznej w Muszynie. Twórcami "Ławeczki Harasymowicza" są muszynianie: projekt - Krystyna Tomasiak, artysta plastyk, wykonanie - Rafał Wrona, artysta kowal, oraz Zbigniew Gruczelak, artysta stolarz. W drugim etapie, po rewaloryzacji muszyńskiego Rynku, planowane jest uzupełnienie "Ławeczki" o rzeźbę przedstawiającą postać poety. więcej >>

Za nami bardzo udany III Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy "Pętla Popradu" prowadzący po przepięknych trasach pogranicza. Gościliśmy uczestników z: Białegostoku, Brukseli, Chrzanowa, Czarnej Białostockiej, Konstancina, Krakowa, Krynicy, Piwnicznej, Warszawy, Wiednia, Żegiestowa, no i oczywiście Muszyny. Honorowym starterem był Jerzy Majka, przewodniczący Rady Muszyny, zaś zaszczytną koszulkę z napisem "Koniec wyścigu" otrzymał Remik Jarończyk.

"Almanach Muszyny" wziął udział w drugiej edycji konkursu o nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin". Nasz rocznik został zgłoszony do Nagrody przez profesora Bolesława Farona w kategorii "instytucja, zespół, grupa". Wyniki konkursu ogłoszono 10 sierpnia, podczas II Zjazdu Sądeczan, pod Ołtarzem Papieskim w Starym Sączu. W naszej kategorii wygrał zespół "Dolina Popradu? z Piwnicznej. "Almanach", przy akompaniamencie piorunów, otrzymał z rąk Zygmunta Berdychowskiego, prezesa Towarzystwa "Sądeczanin", piękny dyplom za uczestnictwo w konkursie. Serdecznie dziękujemy wszystkim Przyjaciołom, którzy oddali na nas głos. To miłe, że możemy na Was liczyć.

Lipiec 2014

Przypomnijmy sobie piękne lipcowe dni, spędzone w gronie almanachowych Przyjaciół! Na początku lipca br. ukazał się kolejny, XXIV rocznik "Almanachu Muszyny". Głównym punktem programu promocji rocznika było, jak co roku, XXIV już lipcowe Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny w Ogrodach Wandy, które przebiegło pod hasłem "Zielono mi.. . Towarzyszyły mu liczne imprezy, współorganizowane przez SPAM i zaprzyjaźnione organizacje i instytucje. >> więcej

Almanach Muszyny znalazł się na liście kandydatów do dorocznej Nagrody Towarzystwa Sądeczanin - jeśli chcesz oddać na nas głos wejdź tutaj -

Delegacja SPAM odwiedziła region winiarski Tokaj. Renata, Krzysztof oraz Gabriel spotkali się z winiarzami, którzy gościli u nas na XXIV Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zwiedzili winiarnie Holloko Mihaly, Homoky i Kalaka Pince, obejrzeli malowniczą miejscowość Tallya oraz leżące wokół niej historyczne winnice, niektóre o bliskich nam nazwach (Krakó, Bathory). Rozmawiali o wspólnych projektach, które zamierzamy podjąć w niedalekiej przyszłości.

Zgodnie z tradycją, na zakończenie XXIV Spotkania Przyjaciól Almanachu Muszyny, grupa członków i sympatyków SPAM spotkała się przy rocznicowym torcie w gościnnych progach Muzeum Państwa Muszyńskiego. Rozmawialiśmy o planach na rok 2015.

Podczas XXIV Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny wręczone zostały stypendia dla uzdolnionej młodzieży z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli, ufundowane przez Przyjaciól Almanachu Muszyny. Jest to już XVI edycja naszego pogramu stypendialnego finansowanego z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Stypendystom gratulujemy, zaś darczyńcom dziękujemy! Pobierz komunikat ....

W XXIV Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny uczestniczyła delegacja węgierskich winiarzy z miejscowości Tallya z regionu Tokaj w składzie: Laszlo i Kristof Alkonyi, Pal Homoky i Mihaly Holloko. Rozmawialiśmy o reaktywacji winnego szlaku Tokaj - Muszyna, czego symbolem było odbicie szpuntu beczki tokajskiego wina. Inicjatorem programu jest Gabriel Kurczewski, członek SPAM. Węgierscy winiarze spotkali się z władzami Muszyny w Muzeum Państwa Muszyńskiego.

Dr Anna Janota-Strama, autorka książki Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej: dzieje rodu, otrzymała Honorową Nagrodę "SĄDECCZYZNA" im. Szczęsnego Morawskiego w VII edycji konkursu. więcej ….

U progu wakacji po raz dwudziesty czwarty ukazał się kolejny rocznik "Almanachu Muszyny" pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk. Podobnie jak w latach ubiegłych na jego treść składają się artykuły popularno-naukowe, eseje, wspomnienia rodzinne, poezja. Autorzy (35 osób) to zarówno naukowcy, jak i ludzie, którzy na co dzień nie parają się piórem, ale mają do przekazania cenne osobiste wspomnienia. W sumie rocznik zawiera prawie 40 artykułów i kilkanaście wierszy. więcej ….

 

 

Czerwiec 2014

Członkinie zarządu Katarzyna i Agata reprezentowały SPAM na VIII Powiatowym Forum Organizacji Pozarządowych w Nowym Sączu, które odbyło się w Miasteczku Galicyjskim Muzeum Okręgowego. W trakcie Forum przedstawiona została prezentacja działalności SPAM zatytułowana "Pro Muszyna Bono 1991-2014". Pobierz .....

W willi Wanda odbyło się spotkanie w sprawie "Projektu Harasymowicz", zainicjowanego przez członków SPAM. Celem projektu jest upamiętnienie Jerzego Harasymowicza związanego twórczością z Muszyną, a także promocja walorów Muszyny jako "krainy łagodności". Inicjatywa uzyskała wsparcie Burmistrza Muszyny. Długofalowym zamierzeniem, wzorem innych miast w Polsce, jest umieszczenie na zrewaloryzowanej zabytkowej przestrzeni muszyńskiego Rynku "Ławeczki" z rzeźbą przedstawiającą poetę. Powyższe zamierzenie zostanie zainaugurowane poprzez dedykowanie Harasymowiczowi jednej z ławek na muszyńskim Rynku, poprzez jej "podrasowanie" i umieszczenie stosownej tabliczki. Sprawą zajmą się muszyńscy artyści: Krysia Tomasiak, Zbyszek Gruczelak i Rafał Wrona. Odsłonięcie - 21 sierpnia

W siedzibie redakcji "Almanachu Muszyny" miało miejsce spotkanie jury Konkursu Fotograficznego "Dachy i kominy w pejzażu historycznego państwa muszyńskiego". 172 zdjęcia nadesłało 23 autorów, pochodzących z 11 miejscowości w Polsce. Jury w składzie: Sylwester Adamczyk, Małgorzata Michałek, Bożena Mściwujewska-Kruk, Kazimierz Przyboś i Barbara Rucka, po gorącej dyskusji, postanowiło przyznać cztery nagrody i kilka wyróżnień. Nagrody zostaną wręczone 5 lipca o godz. 12.00 w trakcie wernisażu pokonkursowej wystawy, który odbędzie się w sali konferencyjnej MPGK w Krynicy-Zdroju. Po wernisażu podamy listę nagrodzonych uczestników Konkursu.

SPAM jest członkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej. 16 czerwca w Krakowie na walnym zebraniu MOT reprezentował nas Włodek Matuzik. Prezes MOT Leszek Zegzda przedstawił sprawozdanie z działalności w roku 2013. MOT koordynuje na etapie regionalnym konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymało 14 produktów turystycznych z naszego regionu. Małopolski Szlak Architektury Drewnianej uzyskał w roku ubiegłym Złoty Certyfikat POT. Walne zebranie przyjęło plan pracy MOT na rok 2014. Leszek Zegzda został ponownie wybrany na funkcję prezesa MOT - gratulujemy! Więcej info na www.mot.krakow.pl

Antoniusz Dietzius, absolwent muszyńskiego LO i stypendysta Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny w latach 2004-2006 odniósł spektakularny sukces. W piątek 13 czerwca br. na scenie warszawskiego teatru "Palladium" odbyła się premiera musicalu "Grease", przygotowana przez zespół Projekt Proscenium, którego dyrektorem artystycznym jest Antoniusz, współtwórca Śródmiejskiego Teatru Muzycznego, działającego od pięciu lat przy Młodzieżowym Domu Kultury. Antoniusz odpowiadał za inscenizację i reżyserię wczorajszego spektaklu, był także jednym z głównych wykonawców. Świetne przygotowanie dopracowanego w szczegółach przedstawienia i brawurowe, radosne wykonanie przez młodych aktorów, nieustępujące poziomem najlepszym teatrom muzycznym, wprawiło liczną widownię w niekłamany zachwyt. Antoniuszu, jesteśmy z Ciebie dumni!

Miło nam poinformować, że po wysłuchaniu recitalu dyplomowego Państwowa Komisja przyznała dyplom z wyróżnieniem wokalistce Paulinie Rogóż - naszej stypendystce. Paulina jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu w klasie wokalnej mgr Małgorzaty Miecznikowskiej-Gurgul. W programie recitalu znalazły się między innymi utwory: Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Edwarda Griega i Emericha Kalmana. Paulino gratulujemy!

Zarząd SPAM w dniu 31 maja podjął uchwałę o ustanowieniu stypendium imienia Małgorzaty Przyboś dla uczniów wyróżniających się w przedmiotach humanistycznych. Na ten cel przekazana zostanie część środków zgromadzonych na koncie Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Jeśli pragniecie przekazać dodatkowe pieniądze na ten cel, prosimy o przesłanie ich na konto Funduszu Stypendialnego: Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny 45 1020 3453 0000 8402 0175 8861
- z dopiskiem: Małgosia.

Maj 2014

Z głębokim żalem żegnamy naszą Przyjaciółkę -
Małgosię Przyboś
, która zmarła wieczorem 27 maja br.
Małgosia przez wiele lat współpracowała z redakcją "Almanachu Muszyny", była członkiem założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, sekretarzem Komitetu Stypendialnego.
Pełna energii, ciekawych pomysłów, zawsze chętna do pomocy. Bez niej już nigdy nie będzie tak samo...

Rozpoczynamy XVI edycję programu stypendialnego finansowanego z Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Zgodnie z regulaminem, kandydatów zgłaszają szkolne rady pedagogiczne, ale jeśli wiecie o ambitnym dzieciaku z naszego terenu, który z racji sytuacji materialnej wymaga wsparcia, prosimy o sygnał! Stypendia, zgodnie z tradycją, zostana wręczone w trakcie XXIV Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny w dniu 5 lipca w Ogrodzie Wandy.

Zgodnie z tradycją, w dniu Dniu Flagi w Willi Wanda odbyło się towarzyskie spotkanie przyjaciół "Almanachu Muszyny", którzy z tej okazji przybyli w strojach białoczerwonych. W trakcie spotkania poinformowano, że w skład SPAM wstąpił Leszek Żądło, wybitny saksofonista, wykładowca na uczelniach muzycznych, kompozytor jazzowy polskiego pochodzenia, zamieszkały na stałe w Niemczech, ale sercem związany z Muszyną.

Kwiecień 2014

W Piwnicznej odbyło się spotkanie członków Federacji Popradzka Spina, której SPAM jest współzałożycielem. Na spotkaniu, na którym reprezentował nas Piotrek Kaniewski, przyjęto kalendarium Top Ten, czyli 10 wydarzeń, które będą promowane przez wszystkich członków Federacji. Z naszych imprez w kalendarium ujęto III Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy Pętla Popradu. Pobierz Kalendarium Top Ten ...

Anton Karnią, prezes organizacji pozarządowej Amos ze Starej Lubowli, został odznaczony przez Tomasza Chłonia, Ambasadora RP na Słowacji, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, przyznanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. wiecej >>

Otwarto zapisy na III Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy Pętla Popradu, który odbędzie się w dniu 16 sierpnia 2014 roku. Organizatorami imprezy są: SPAM oraz muszyńskie firmy Hans Sport i Biuro Turystyczne Vector. Zapraszamy! www.rajd-rowerowy-muszyna.pl

Marzec 2014

Skromnie świętowaliśmy mały jubileusz, a mianowicie 50. posiedzenie zarządu SPAM. Wszystkie spotkania zarządu są otwarte dla ainteresowanych, a protokoły są dostępne na naszej stronie

W Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się walne zebranie SPAM. Zatwierdzono sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok 2013 oraz przyjęto plan pracy i budżet na rok 2014. W zebraniu uczestniczyło 61% członków SPAM, zaś naszymi gośćmi byli: Jerzy Majka, przewodniczący Rady Muszyny oraz Włodzimierz Tokarczyk, zastępca burmistrza Muszyny. Pobierz prezentację (pdf-2Mb) o tym co było w roku 2013 i co planujemy na rok 2014.

Luty 2014

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny przedstawia w załączeniu dokumenty przygotowane pod obrady Walnego Zebrania Sprawozdawczego SPAM, które odbędzie się w Muzeum Państwa Muszyńskiego o godzinie 16 w dniu 01.03.2014 (sobota). Zebranie jest otwarte dla zainteresowanych naszą pracą - zapraszamy! Pobierz: Porządek obrad, Sprawozdanie SPAM 2013, Bilans SPAM 2013, Rachunek wyników SPAM 2013, Plan pracy SPAM 2014, Budżet SPAM 2014.

Z radością informujemy, że do drugiej edycji Konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką, redakcja "Almanachu Muszyny" zgłosiła w kategorii "Sądecki autor" Adama Ziemianina. Adam jest twórcą wybitnym, w dodatku - jak wiadomo - muszynianinem z urodzenia i z wyboru serca, a także członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Zachęcamy naszych czytelników do głosowania na Adama

Witek Kaliński, członek Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, jest kandydatem do tytułu "Sądeczanin 2013 Roku" w plebiscycie zorganizowanym przez popularny portal www.sadeczanin.info Aby dowiedzieć się jak oddać głos na Witka wejdź tutaj

W "Kwartalniku Historii Kultury Materialnej" Polskiej Akademii Nauk ukazał się tekst profesora dra hab. Ryszarda Żelichowskiego, zatytułowany "Polska kołyska na holenderskim dworze. Przyczynek do roli daru w stosunkach międzynarodowych w dwudziestoleciu międzywojennym". Autor podkreśla zasługi SPAM oraz Karoliny Grobelskiej, członkini SPAM, w opisaniu i przypomnieniu tej fascynującej historii. Zacytujmy fragment z pierwszej strony publikacji: "O fakcie tym przypomniala wystawa zaprezentowana w Warszawie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, pod tytulem "Wizyta, która zakołysała Krynicą", autorstwa Karoliny Grobelskiej, historyka sztuki i absolwentki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Chwała autorce za to. Przypomniała ważny fragment polsko-holenderskiej historii, której popularyzacją do lat osiemdziesiątych XX wieku nie była zainteresowana żadna ze stron". Profesor Żelichowski jest prezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej.

Grudzień 2013
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na www.pozytek.gov.pl zamieściło wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2013. Na liście znajduje się Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny KRS 0000365118.

Wspaniała uroczystość i brawurowy polsko-słowacki koncert w Starej Lubowli z okazji jubileuszu X-lecia Obywatelskiego Stowarzyszenia Amos i dziesięcioletniej współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. 6 grudnia, w dniu święta miasta Stara Lubowla, w sali koncertowej Domu Kultury w Starej Lubowli odbyło się uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu X-lecia działalności Obywatelskiego Stowarzyszenia Amos i współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny. Oba stowarzyszenia łączą długoletnie więzi serdecznej przyjaźni i współpraca przy realizacji wielu inicjatyw programowych, wśród których do najważniejszych zalicza się transgraniczny program stypendialny dla uzdolnionych naukowo i artystycznie uczniów i studentów, współdziałanie przy publikowaniu tekstów dotyczących historii i kultury północnego Spiszu i południowej Sądecczyzny w roczniku "Almanachu Muszyny" oraz liczne wspólne koncerty i wystawy. Czytaj więcej....

Listopad 2013

Przedstawiamy prezentację "Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny w 725. rocznicę pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna". Dokument (pdf - 6MB) zawiera garść ciekawych informacji i sześć zagadek. Wszystkim, którzy nadeślą na adres poczta@almanachmuszyny.pl ich rozwiązanie, prześlemy "Almanach Muszyny 2013" na CD. Pobierz ....

Zaprzyjażnione z nami od lat Stowarzyszenie Amos ze Starej Lubowli ma nową stronę internetową pod adresem: www.ozamos.sk

W dniu 15 listopada br., na spotkaniu Towarzystwa Karpackiego w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przedstawiło prezentację „Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny w 725. rocznicę pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna”. Na spotkaniu założonego w 1990 roku Towarzystwa Karpackiego, grupującego miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny poinformowało o rozlicznych inicjatywach realizowanych na rzecz lokalnej społeczności. Motywem przewodnim multimedialnej prezentacji była 725. rocznica pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna. więcej >>

W jedności siła! Kierując się tą zasadą wspieramy działania mające na celu koordynację oferty promującej turystykę i kulturę Doliny Popradu. Dlatego przyłączyliśmy się do nowej służącej temu celowi inicjatywy, jaką jest Federacja Fundacji i Stowarzyszeń Doliny Popradu, zwana "Popradzką Spiną". Miło nam poinformować, że członek Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny Piotr Kaniewski wejdzie w skład zarządu tej organizacji. Wszystkich zainteresowanych pięknem Doliny Popradu zapraszamy do wędrówki z urokliwymi fotografiami muszynianina Marka Dymka. www.dymek.muszyna.pl

W załączeniu do pobrania jesienna edycja "Posłańca" z najnowszymi wiadomościami dla członków i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Pobierz ....

Październik 2013
Uczestniczyliśmy w konsultacji projektu uchwały w sprawie Programu współpracy MiGU Muszyna z organizacjami pozarządowymi na rok 2014. Z zamieszczonej na stronie www.muszyna.pl informacji Urzędu wynika, że uwzględniono nasz postulat i do projektu uchwały wprowadzony zostanie punkt o zaproszeniu przez Radę przedstawicieli organizacji pozarządowych na posiedzenie, w trakcie którego rozpatrywane będzie sprawozdanie z realizacji Programu. Nie zostały uwzględnione dwa pozostałe nasze postulaty: 1. Organizowanie dorocznych spotkań z organizacjami pozarządowymi, celem wymiany informacji o realizowanych i planowanych do podjęcia zadaniach; 2. Opracowanie i upowszechnienie za pośrednictwem Internetu - przed sezonem turystycznym letnim i zimowym - wspólnego kalendarza przedsięwzięć zaadresowanych do turystów i innych gości Muszyny, a realizowanych przez Urząd MiGU Muszyna oraz organizacje pozarządowe, zlokalizowane na terenie Muszyny.

"Stypendysta - technologiczny skarb" oraz "Przepis na diagnozę, czyli poznaj młodych i środowisko lokalne" to jedne z głównych tematów poruszonych na dorocznym spotkaniu, zorganizowanym w Warszawie przez Fundację Batorego, dla organizacji pozarządowych uczestniczących w programie "Równe szanse". Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny reprezentowały w tym roku Iza Cywa i Anna Iwanicka.

12 października tegoroczni stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny spotkali się w Muzeum Państwa Muszyńskiego. Spotkanie poprowadziła Natalia Święs, studentka III roku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, była stypendystka FSAM. Natalka udzieliła instrukcji stypendystom jak zalogować się na przeznaczonej dla nich podstronie. Zachęciła także do podtrzymywania kontaktów ze SPAM i pomiędzy sobą, deklarując pomoc starszych kolegów w razie jakichkolwiek problemów. Zauważyła, że stworzenie zgranej społeczności uczniów i absolwentów szkół, objętych programem stypendialnym, może być korzystne dla każdej ze stron.

Z radością informujemy, że trójce zgłoszonych przez nas kandydatów, decyzją Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości (FEP), przyznano tak zwane stypendia pomostowe na pierwszy rok studiów. Stypendia otrzymali: Beata Słomka, Michał Mordarski i Marek Myjak. Wszyscy podjęli studia na renomowanej uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Stypendia wynoszą 500 złotych miesięcznie; w 75% opłacane są przez FEP, a w 25% przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Ponadto miło nam poinformować, że Fundacja Batorego przekazała nam grant w wysokości 10 tysięcy złotych na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Warunkiem otrzymania grantu było zebranie przez SPAM co najmniej takiej samej kwoty od przyjaciół Almanachu Muszyny. Serdecznie dziękujemy obu fundacjom oraz licznym Przyjaciołom Almanachu Muszyny za wieloletnią pomoc we wspieraniu uzdolnionej młodzieży z naszego regionu!

Rok 2013 jest pierwszym, w którym - z racji uzyskania statusu OPP - mieliśmy prawo prosić przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny o przekazanie na nasze potrzeby statutowe tak zwanego 1%. Według stanu na koniec września, z Urzędów Skarbowych z wielu miast w Polsce na nasze konto wpłynęło z tego tytułu 8.770 złotych. Kwota ta, zgodnie z naszymi zapowiedziami, przeznaczona zostanie w połowie na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny, a w połowie na wsparcie wydawania rocznika "Almanach Muszyny". Serdecznie wszystkim darczyńcom dziękujemy! Zarząd SPAM

Wrzesień 2013
Trwają prace nad budową portalu www.dolinapopradu.net Chcemy, aby portal promujący walory Doliny Popradu (zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie) stał się platformą wymiany doświadczeń i opinii między mieszkańcami, przedsiębiorcami i turystami. Portal będzie miejscem, gdzie każdy odwiedzający będzie mógł coś swojego pozostawić, np relację z pobytu, ale to już dopowiemy po jego uruchomieniu. Do ostatnich chwil pracy nad portalem czekamy na sugestie, co warto na portalu zamieścić, o czym wspomnieć. Z ramienia SPAM prace koordynuje Katarzyna. Dziękujemy Piotrowi Basałydze z Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego za udostępnienie nam wspaniałej kolekcji jego zdjęć prezentujących piękno Doliny Popradu. Projekt uzyskał dofinansowanie ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Wspieramy wszelkie inicjatywy służące budowaniu wspólnej oferty turystycznej Doliny Popradu i zwiększeniu w tym zakresie tak zwanej "partycypacji publicznej". Piotrek i Agata w naszym imieniu uczestniczą w pracach przygotowawczych Towarzystwa Rozwoju Piwnicznej, mających na celu uruchomienie inicjatywy określanej jako "Piwniczna Spina".

Wzorem minionych lat Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny wspólnie z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym organizuje doroczny konkurs fotograficzny, polegający na dokumentowaniu zagrożonych zniszczeniem detali architektonicznych, zlokalizowanych na terenie historycznego "państwa muszyńskiego". Tematem najnowszej edycji konkursu są kominy i dachy. Pobierz regulamin ...

Krynickie Towarzystwo Fotograficzne świętuje swoje 35. urodziny. Przyjęcie urodzinowe, okraszone okazałym, piętrowym tortem, odbyło się w Muszynie w "Ogrodzie Wandy". Towarzystwo, mające na koncie wiele wartościowych wystaw, z których kilkanaście było owocem współpracy z redakcją i Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny, otrzymało kilka dni temu honorową odznakę "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Równocześnie, z inicjatywy zarządu KTF, kilka osób otrzymało to odznaczenie indywidualnie. Wśród wyróżnionych znalazłam się i ja… Za dostrzeżenie moich wysiłków na polu krzewienia kultury i złożenie stosownego wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, serdecznie Krynickiemu Towarzystwu Fotograficznemu dziękuję. A przy okazji życzę wszystkim jego członkom dalszych sukcesów, wielu cudownych plenerów i setek wspaniałych zdjęć. Bożena Mściwujewska-Kruk

Znakomite rezultaty konkursu na prezentacje "Opowieści rodzinne" wykonane w ppt, ogłoszonego dla uczniów Liceum w Muszynie z okazji 725. rocznicy pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna, zachęciły nas do organizacji w roku 2014 kolejnego konkursu. Tematyka tym razem będzie dotyczyła zagadnień ekonomicznych. Regulamin zostanie ogloszony w styczniu 2014. Pobierz prezentację Filipa Lelonka z Tylicza, który zajął pierwsze miejsce w konkursie ...

Miesięcznik "American Investor" wydawany w języku angielskim przez Amerykańską Izbę Handlową "AmCham" w Polsce zamieścił wywiad z Ryszardem, w którym przedstawione zostały główne inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, w tym Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Ryszard gorąco zarekomendował czytelnikom pisma walory turystyczne i kulturalne Muszyny.
Pobierz wywiad ...

Anna Iwanicka (Krynica) i Natalia Święs (Żegiestów), absolwentki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, dzisiaj studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, reprezentowały Stowarzyszenie Przyjaciól Almanachu Muszyny na VIII Forum Młodych Liderów, które było imprezą towarzyszącą XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Na zdjęciu Ania i Natalka z uczestnikami Forum. więcej>>

W trakcie inauguracji roku szkolnego w Liceum w Muszynie w imieniu zarządu SPAM Bożena przedstawiła informację o stypendiach fundowanych przez przyjaciół "Almanachu Muszyny" jakie będzie można otrzymać na następny rok szkolny. Warto zabrać się do solidnej nauki i zaangażować do aktywności społecznej - stypendia czekają! Pobierz komunikat - Stypendia 2014/2015

Popularny portal internetowy www.sadeczanin.info odnotował podpisanie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny umów ze stypendystami w ramach XV edycji programu Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Pobierz info

Sierpień 2013
Składamy serdeczne podziękowania grupie Obywateli Muszyny, którzy złożyli wniosek do Rady Miasta i Gminy Muszyna o nadanie nam Honorowego Obywatelstwa Muszyny. Wasza decyzja dostarczyła nam wiele satysfakcji, choć była także dla nas krępująca, bowiem w naszej pracy pro publico bono na rzecz tak bliskiego nam miasta i społeczności muszyńskiej kierujemy się sercem, a nie myślą o zaszczytach. Pragniemy zapewnić wszystkich wnioskodawców, że fakt nieprzychylenia się Rady do wniosku w żaden sposób nie wpłynie na skalę naszego zaangażowania w pracę dla naszej Muszyny, wydawanie kolejnych roczników "Almanachu Muszyny", prowadzenie programu stypendialnego i innych inicjatyw, realizowanych wspólnie z wielkim gronem przyjaciół, których udało nam się skupić wokół tych zadań. Jeszcze raz Wam wszystkim serdecznie dziękujemy. Mussina gloriosa et venerabila - salve. Muszyno sławna i czcigodna - bądź pozdrowiona!
Bożena Mściwujewska-Kruk & Ryszard Kruk

W gościnnym Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się spotkanie z Izabelą Cywą, członkiem zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, która ostatnie 10 miesięcy spędziła w Republice Środkowoafrykańskiej. Pracowała tam jako wolontariuszka w szpitalu założonym przez diecezję tarnowską, w małej miejscowości o nazwie Bagandou. Odpowiadała za przyszpitalną aptekę, prowadziła także finanse szpitala. Iza podzieliła się ze słuchaczami swoimi wrażeniami z serca Afryki, pokazała także sporo ciekawych fotografii. Swoją prelekcję zatytułowała "SARA BE OKO" (Stwórzmy jedno serce). Wspomnienia Izy, poruszonej biedą Afrykańczyków i efektami rebelii, która w ostatnich miesiącach wstrząsnęła tym krajem, są pełne emocji, żalu, obaw, ale też i podziwu dla ludzi, którzy nawet w ciężkiej chorobie potrafią prawdziwie cieszyć się życiem… Jeśli sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej na to pozwoli, Iza wróci do Bagandou w listopadzie, by znów służyć pomocą afrykańskim dzieciom… Na zdjęciu Iza z personelem szpitala.

Przepiękna trasa, cudowna pogoda i znakomita atmosfera wsród uczestników z wielu miast Polski - to cechy II Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego "Pętla Popradu", który odbył się 17 sierpnia na trasie: Muszyna - Čirč - Plaveč - Plavnica - Údol - Malý Lipník - Legnava - Muszyna. W tym roku podstawowa trasa (42 km) została wzbogacona o 4 odcinki specjalne. Organizatorami rajdu byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Biuro Turystyczne Vector oraz firma Hans-Sport. Uczestnicy rajdu na uroczystym podsumowaniu umówili się na spotkanie na III rajdzie w dniu 16 sierpnia 2014 roku. Na zdjęciu grupa uczestników rajdu.

Rock w Willi Wanda w Muszynie. Zgodnie już z kilkuletnią tradycją, w Ogrodzie Wandy w Muszynie - staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny - odbył się sierpniowy nocny koncert. Po latach słuchania jazzu, między innymi w wykonaniu światowej sławy saksofonisty Leszka Żądły, 16 sierpnia 2013 roku z koncertem wystąpił muszyński zespół rockowy NO VOICE. Zespół powstał latem 2012 roku z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Józefa Weberbauera. Zespół, który tworzą Józef "Dżozi" Weberbauer (gitara), Rafał "Siwy" Hnatkiewicz (gitara basowa) oraz Mateusz Wiśniowski (perkusja), wszyscy z Muszyny, zagrał własne kompozycje instrumentalne, będące mieszaniną bluesa oraz klasycznego i ciężkiego rocka. Po koncercie wykonawcy i liczni goście koncertu podzielili się artystycznymi wrażeniami przy lampce wina w willi Wanda. Rozmawiano także o wspólnych działaniach na rzecz promocji zespołu No Voice poprzez Internet. Wszyscy umówili się na kolejny sierpniowy koncert w roku 2014.

W związku ze zbliżającą się inauguracją roku szkolnego 2013/2014 przypominamy wszystkim przyszłorocznym maturzystom, uczęszczającym do Liceum w Muszynie, że osoba, która najlepiej zda egzamin maturalny, otrzyma stypendium im. Barbary Kołodziejczak. Pogodna i życzliwa ludziom Basia (zmarła w grudniu 2008 roku), żona Andrzeja Lurskiego, uznanego artysty-witrażysty, przed laty mieszkańca Muszyny, a później Belgii, sprzyjała z serca almanachowym inicjatywom pomocy stypendialnej dla uczniów i absolwentów LO w Muszynie. Darowizna przekazana przez Basię na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny umożliwiła nam ustanowienie wspomnianego stypendium.

"Posłaniec SPAM" zamieszczający pilne, dobre i ważne wiadomości dla członków Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w edycji Lato 2013 zawiera informacje o wydarzeniach planowanych między sierpniem 2013 a marcem 2014 roku. Zainteresowanych zachęcamy do pobrania ......

Fundacja Batorego przyjęła nasze sprawozdanie z wykorzystania grantu w wysokości 10 tysięcy złotych przyznanego na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. W terminie złożyliśmy sprawozdanie do Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, z którą wspólnie finansujemy tak zwane "stypendia pomostowe" na pierwszy rok studiów. Dziękujemy obu Fundacjom za owocną współpracę.

Lipiec 2013
Z okazji III rocznicy ustanowienia Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny odbyło się doroczne spotkanie w Muzeum Państwa Muszyńskiego. Stowarzyszenie kontynuuje i rozwija inicjatywy realizowane przez redakcję "Almanachu Muszyny" od roku 1991. W trakcie spotkania przy rocznicowym torcie rozmawiano o tym, co w tej odległej i najbliższej przyszłości zrealizować w Muszynie. W spotkaniu i w dyskusji uczestniczył Jerzy Majka, przewodniczący Rady MiG Muszyna.

Dziękujemy wielu członkom i sympatykom SPAM za pomoc w realizacji programu XXIII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny, które w dniach 5-7 lipca 2013 roku przebiegało pod hasłem "Nasze wnuki, nasze dzieci, jakże szybko ten czas leci". Szczególne słowa podziękowania kierujemy do członków Zarządu SPAM, Rady Programowej Almanachu Muszyny oraz: Tomasza Szymańskiego, Doroty Gancarz, Doroty Wrony, Filipa Wrony, Agnieszki Szymańskiej, Małgorzaty Przyboś, Zuzanny Tubek, Adama Hutka, Jacka Kwitowskiego, Izabeli i Łukasza Bajorków, Juliusza Jarończyka, Kuby Bajorka, Roberta Hadały, Anny i Jacka Porębów, Sylwii Rypel i Andrzeja Koszuckiego. Dzięki Waszej życzliwej pomocy mogliśmy zrealizować cały zaplanowany program (pobierz program...). Jeszcze raz dziękujemy! Bożena i Ryszard

W trakcie XXIII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny w Ogrodzie Wandy wręczone zostały stypendia w ramach XV edycji Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Gratulujemy stypendystom i dziękujemy komitetom stypendialnym. Szczególne słowa podziękowań kierujemy do wszystkich przyjaciół "Almanachu Muszyny", którzy od lat wspierają uzdolnioną młodzież z naszego regionu. Z radością i dumą odnotowaliśmy fakt, że na liście darczyńców funduszu stypendialnego pojawili się nasi dawni stypendyści! Pobierz komunikat ......

W Miasteczku Galicyjskim Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu w trakcie obrad IV Forum Prasy Sądeckiej wręczona została szósta już doroczna Nagroda "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego. Nagrodę otrzymał Grzegorz Olszewski za książkę "Więzniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego: księga pamięci." reportaż z wręczenia nagrody

Czerwiec 2013
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Liceum w Muszynie ogłoszone zostały wyniki konkursu "Wspomnienia rodzinne". Nagrodę I stopnia otrzymał Filip Lelonek z Tylicza. Pobierz komunikat jury konkursu.

Trwają przygotowania do XV jubileuszowej edycji programu stypendialnego finansowanego przez przyjaciół "Almanachu Muszyny" w ramach Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Uczniów i uczennice: Liceum w Muszynie, Państwowej Szkoły Muzycznej w Krynicy oraz Gimnazjów w Muszynie, Powroźniku i Złockiem zainteresowanych otrzymaniem stypendium prosimy o kontakt z dyrekcjami ich szkół. Wszystkich absolwentów programu stypendialnego zapraszamy na XXIII Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny, które odbędzie się w dniu 6 lipca w Ogrodzie Wandy.
Pobierz komunikat w sprawie stypendiów na rok szkolny/akademicki 2013/2014:

W Willi Wanda odbyło sie posiedzenie jury konkursu fotograficznego "Fascynujące twarze Doliny Popradu". Wyniki zostaną ogłoszone podczas XXIII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny.

Maj 2013
Z okazji 725. rocznicy pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz redakcja "Almanachu Muszyny", w porozumieniu z dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie, ogłosiły konkurs "Opowieści rodzinne" dla uczniów Liceum w Muszynie. Konkurs dotyczył wykonania prezentacji w ppt monografii swojego lub innego rodu, pochodzącego z terenu gmin Muszyna lub Krynica. Na konkurs nadesłali swoje prace (w kolejności alfabetycznej): Diana Bomba, Dominika Gucwa, Aleksandra Kowalik, Filip Lelonek, Karolina Moszczak, Natalia Michalik, Magdalena Peregrym, Agnieszka Rams, Wojciech Rams i Klaudia Rosiek. Prace aktualnie oceniane są przez jury. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w trakcie XXIII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny w dniu 6 lipca 2013 roku.

4 maja 2013 roku w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" w Muszynie odbyło się z licznym udziałem mieszczan i gości Muszyny obywatelskie spotkanie dla uczczenia 725. rocznicy pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna. Omawiana pierwsza pisemna wzmianka o Muszynie pochodzi z dokumentów z 8 i 23 maja 1288 roku i dotyczy ugody między Mironiegiem i jego żoną Bogusławą, spadkobierczynią kanonika i scholastyka katedry krakowskiej, Wysza z Niegowici herbu Półkozic, a biskupem krakowskim Pawłem z Przemankowa. Przywołany fragment dokumentu to "mussina que iacet sub Ungaria", czyli Muszyna leżąca na granicy z Węgrami. Dokumenty powyższe znaleźć można w Kodeksie dyplomatycznym katedry krakowskiej św. Wacława, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1874, cz 1., dok. 89 i 90. wiecej >>

W Muszynie "narodziła się nowa świecka tradycja" - cytat z kultowego filmu "Miś". W Ogrodzie Wandy z okazji Dnia Flagi na białoczerwono spotkali się przyjaciele "Almanachu Muszyny".

2 maja, już po raz czwarty, w Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie odbyło się spotkanie z cyklu "Zaplanuj swoją karierę" organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. W tym roku gościło u nas czterech prelegentów, którzy podzielili się z maturzystami swoją wiedzą i doświadczeniem. Elżbieta Rablin-Schubert, adwokat w kancelarii Hogan-Lovells w Warszawie i równocześnie absolwentka programu stypendialnego Almanachu Muszyny udzieliła cennych rad wszystkim, którzy rozważają karierę prawniczą. Violetta Jawor, doradca zawodowy z Urzędu Pracy w Krynicy-Zdroju, opowiedziała o błędach jakich należy unikać podczas pisania CV. Damian Dudała, doktorant Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu podkreślił znaczenie budowania sieci kontaktów i korzystania z możliwości uczelnianych wyjazdów zagranicznych. Piotr Hołownia, kierownik działu w T-Mobile w Warszawie, zaznaczył że jedyną szansą na odniesienie sukcesu jest ciągły rozwój osobisty, jako że "jedyna stała rzecz w biznesie to zmiana". Spotkanie to uświadomiło młodym ludziom, że w dzisiejszych czasach same studia nie wystarczą, by znaleźć dobrą pracę. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie oraz zdobywanie doświadczenia przez działalność w różnych organizacjach, praktyki czy staże. Spotkanie poprowadziły Anna Iwanicka i Natalia Święs, absolwentki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny i studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Kwiecień 2013
"Mussina que iacet sub Ungaria". W dniu 4 maja o godzinie 11 zapraszamy do Muzeum "Państwa Muszyńskiego" na obywatelskie spotkanie poświęcone 725. rocznicy pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna. Pobierz zaproszenie .....

Gratulujemy! Joachim Drab - stypendysta Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny - zdobył na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Vivaldi 335 w Wieliczce I wyróżnienie w drugiej grupie wiekowej (klasy III i IV). Joachim jest uczniem III klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Chopina w Krynicy-Zdroju, w klasie skrzypiec Katarzyny Główczyk (byłej stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny). Konkurs organizowany jest przez Szkołę Muzyczną I stopnia w Wieliczce i jego nazwa nawiązuje do kolejnych rocznic urodzin włoskiego mistrza. Na zdjęciu Joachim i jego nauczycielka Katarzyna.

Uwaga maturzyści i nie tylko, w dniu 2 maja (czwartek) o godzinie 12 zapraszamy do Muzeum Państwa Muszyńskiego na spotkanie "Zaplanuj swoją karierę"! O swoich doświadczeniach opowiedzą: Damian Dudała, doktorant w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu, Elżbieta Rablin-Schubert, adwokat w kancelarii prawniczej Hogan Lovells w Warszawie, Piotr Hołownia, kierownik Działu w T-Mobile w Warszawie, Violetta Jawor, doradca zawodowy w Urzędzie Pracy w Krynicy. Spotkanie poprowadzą Anna Iwanicka i Natalia Święs, byłe stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, aktualnie studentki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pobierz więcej info ...

Małe Ojczyzny pełne są wartych odkrywania i upowszechniania fascynujących historii, z których wiele niesie aktualne do dzisiaj przesłania. 17 kwietnia 2013 roku dopisano kolejny ważny fakt w kulturalnych relacjach polsko-niderlandzkich. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w Pałacu Staszica w Warszawie otwarto wystawę "O wizycie, która zakołysała Krynicą", autorstwa Karoliny Grobelskiej. Wystawa przypomina fakty sprzed 75 lat, które nawiązują do czekającego nas za kilkanaście dni wielkiego wydarzenia w Królestwie Niderlandów. Uroczystość zaszczycili obecnością: Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zastępca ambasadora Królestwa Niderlandów Adriaan Palm, przedstawiciel Rządu Flandrii w Polsce Koen Haverbek, Jolanta Wójcik-Niedzielska z Departamentu Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a także liczni reprezentanci życia kulturalnego Warszawy. W trakcie wernisażu utwory Henryka Wieniawskiego zagrała Justyna Tomasiak, studentka Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku, była stypendystka Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Młodej artystce akompaniowała na fortepianie profesor Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz. więcej >>

Przekraczamy w naszej działalności kolejny ważny próg! Wystawa "O wizycie, która zakołysała Krynicą" autorstwa Karoliny Grobelskiej zagości w prestiżowej lokalizacji w Warszawie, a mianowicie w Pałacu Staszica przy Nowym Świecie. Wspólnie z nami organizatorami wystawy są: Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej oraz Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie. Pobierz zaproszenie na wernisaż wystawy.

Trwają przygotowania do II Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego Pętla Popradu, który odbędzie się w dniu 17 sierpnia 2013 roku (sobota). Opis trasy i regulamin są dostępne na stronie www.rajd-rowerowy-muszyna.pl Już można się rejestrować na liście uczestników rajdu - zapraszamy!

 

 

Marzec 2013
Jak wiadomo Iza, członek zarządu SPAM, przebywa na misji w Republice Środkowoafrykańskiej, w której toczą się od kilku dni walki. W nocy przybiegł do nas emailem mądry, przepojony troską o los mieszkańców tego pięknego kraju, list od Izy (prezentujemy go poniżej). Znamy Izę z pracy w naszym Stowarzyszeniu i wiemy, że jej dzielne serce bije zawsze z myślą o pomocy dla potrzebujących wsparcia. Izo, czekamy na Ciebie!

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny! Jest niedziela, 24 marca. Chciałabym przekazać Wam jak najlepsze pozdrowienia z Republiki Środkowoafrykańskiej (RCA), jednakże obecny czas jest ogromnie niepokojący, zarówno dla mnie, dla Polaków tutaj pracujących, jak i dla wszystkich obywateli tego kraju i naszego Bagandou. RCA jest przepięknym krajem, o ogromnych możliwościach. Mieszkańcy Bagandou, gdzie znajduje się szpital, w którym pracuję, to serdeczni i mądrzy ludzie, którym Ojczyzna nie stwarza godnych warunków do życia. Dlatego cała nasza misja oparta jest na stwarzaniu możliwości i nauce niezbędnej do rozwoju. Pomoc medyczna, która świadczona jest przez nasz szpital im. sw. Jana Beyzyma, jest konieczna, ponieważ obywatele RCA nie mają zapewnionej opieki medycznej. Ze względu na obecną sytuację i niepewne losy kraju chciałam zwrócić uwagę na problem krajów afrykańskich, który w obecnych czasach jest bagatelizowany. Jedno jest pewne: Afryka potrzebuje pomocy, a nie eksploatacji. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że zobaczymy się na Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny! Izabela Cywa

Działamy przy otwartej kurtynie! W załączeniu bilans, rachunek wyników oraz informacja dodatkowa Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny za rok 2012. Naszą zasadą jest opieranie się w stu procentach na pracy społecznej. Wszelkie darowizny wykorzystywane są wyłącznie na cele statutowe Stowarzyszenia, czyli Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny, wydawanie "Almanachu Muszyny" i inicjatywy, o których zawsze informujemy na naszej stronie. Proponujemy uruchomienie akcji promującej stowarzyszenia i fundacje, które nie wykorzystują darowizn na fundusz płac i koszty administracyjne. Niech symbolem akcji "100% pro publico bono" będzie stokrotka.
Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Pobierz ...

Ukazała się najnowsza książka Adama Ziemianina, zatytułowana "Z nogi na nogę". Powieść, która liczy ponad 400 stron, pełnych bliskich wszystkim kochającym Muszynę myśli, wydał Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu. Na zdjęciu Adam podpisuje egzemplarz swojego najnowszego dzieła na spotkaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, którego jest członkiem. Zdjęcie wykonał dr Tadeusz Łopatkiewicz, też członek SPAM. Adamowi gratulujemy, Tadeuszowi dziękujemy, a wszystkich zachęcamy do lektury!

W Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się walne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny (SPAM). W zebraniu uczestniczyły 33 osoby, czyli 62% ogółu członków SPAM. Gośćmi zebrania byli: Jerzy Majka - przewodniczący Rady Muszyny, Włodzimierz Tokarczyk - zastępca burmistrza Muszyny oraz Izabela Bajorek - Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie. Zebranie zatwierdziło: sprawozdanie merytoryczne za rok 2012, plan pracy na rok 2013, a także bilans i rachunek wyników za rok 2012 oraz budżet na rok 2013. Wspomniane dokumenty dostępne są na niniejszej stronie. Wszystkich zainteresowanych Muszyną zapraszamy do współpracy!

Luty 2013
Przedstawiamy listę wpłat na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny dokonanych przez Przyjaciół Almanachu Muszyny w roku 2012. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! Pobierz ....

Trwają przygotowania do wręczenia VI dorocznej Nagrody Szczęsnego Morawskiego ustanowionej z inicjatywy "Almanachu Muszyny". Kapituła Nagrody składa serdeczne podziękowania Marcie Treit z Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego za opracowanie wykazu pozycji wydanych w roku 2012, a dotyczących Sądecczyzny. Decyzja o przyznaniu Nagrody Szczęsnego Morawskiego zostanie ogłoszona w trakcie IV Forum Prasy Sądeckiej w dniu 5 lipca 2013 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Pobierz wykaz książek .....

Styczeń 2013
Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny zwołał na 2 marca 2013 roku na godzinę 15 w Muzeum Państwa Muszyńskiego walne zebranie sprawozdawcze. Zgodnie z naszą zasadą działania przy otwartej kurtynie zebranie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych naszą działalnością. Serdecznie zapraszamy! W załączeniu projekty dokumentów: Sprawozdanie SPAM za rok 2012 - pobierz i Plan pracy SPAM na rok 2013 - pobierz. Apelujemy do innych organizacji pozarządowych na Sądecczyźnie o upowszechnienie w internecie swoich planów pracy na rok 2013, bowiem ułatwi to nawiązanie współpracy dla dobra naszego regionu!

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta została wystawa "O wizycie, która zakołysała Krynicą". W wernisażu wzięli udział: Małgorzata Półchłopek, przewodnicząca Rady oraz dr Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, Ireneusz Niemiec, prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA oraz liczni przyjaciele "Almanachu Muszyny". Honory gospodarza pełnił profesor Jacek Purchla. Wystawę, której autorem jest Karolina Grobelska, zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Składamy serdeczne podziękowania profesorowi Jackowi Purchli oraz zespołowi jego współpracowników za serdeczną gościnę. Wystawa została odnotowana w prasie oraz specjalistycznych portalach kulturalnych i czynna będzie do 10 lutego. Informacja o wystawie na stronie MCK - Pobierz

Na zaproszenie profesora Jacka Purchli w Międzynarodowym Centrum Kultury zlokalizowanym przy Rynku Głównym w Krakowie, z udzialem licznych gości, odbyła się prezentacja pod tytułem "Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny". O różnych aspektach naszej pracy wsiadając do symbolicznej windy mówili: Bożena Mściwujewska-Kruk, profesor Kazimierz Przyboś, Witold Kaliński, Anna Iwanicka, Agata Szymańska, Juliusz Jarończyk, dr Ryszard Filas, Renata Kopacz, Gabriela Malastova, Renata Trela, Małgorzata Przyboś oraz Karolina Grobelska. Windziarzem był Ryszard Kruk.

Z koncertem noworocznym w Muszynie wystąpiła znakomita Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza z solistami. Przed koncertem swoim kunsztem popisali się stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny w kategorii stypendia artystyczne: trio gitarowe - Dominika Wilk, Krzysztof Maślanka i Paweł Klinkowski, skrzypce - Karolina Polańska i Michał Bajorek oraz Maciej Hadała - akordeon. Występ orkiestry, solistów oraz naszych stypendystów został gorąco przyjęty przez publiczność. Dziękujemy Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Muszynie za zaproszenie nas do udziału w koncercie.

Mocnym akcentem wkroczyliśmy w rok 2013, w którym przypadnie piętnasta edycja programu stypendialnego, finansowanego przez Przyjaciół Almanachu Muszyny. W ramach koncertu noworocznego "Wiedeńska Noc", zorganizowanego w Krynicy, brawurowo zagrała koncert Beethovena nasza była stypendystka Agnieszka Zahaczewska. Agnieszce gratulujemy, a wszystkim donatorom Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspieranie naszego programu.

 

Grudzień 2012

W Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się świąteczno-noworoczne polsko-słowackie spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Spotkanie uświetnił występ zespołu "Wesołe Harmonijki" ze Starej Lubowli.

W dniu 8 stycznia 2013 roku o godzinie 18 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie "Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny", w trakcie którego przedstawimy nasze inicjatywy. Po spotkaniu nastąpi otwarcie wystawy "O wizycie, która zakołysała Krynicą", autorstwa Karoliny Grobelskiej. Zapraszamy - pobierz zaproszenie ...

Ryszard uczestniczył w panelu na "Międzynarodowej konferencji Europa - Chiny. Rola organizacji pozarządowych" zorganizowanej w Warszawie i przedstawił prezentację na temat doświadczeń SPAM w zakresie współpracy transgranicznej i dyplomacji publicznej.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz redakcja "Almanachu Muszyny", w porozumieniu z dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie, w związku z obchodami 725. rocznicy pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna (Mussina - 1288) ogłaszają konkurs "Opowiesci rodzinne"; dla uczniów klas I oraz II Liceum w Muszynie. Pobierz komunikat ...

Już dziewiąty raz stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny uczestniczyli w dorocznym koncercie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Amos z okazji święta miasta Stara Lubowla. Wspaniale zaprezentowali się: trio gitarowe, Dominika Wilk, Krzysztof Maślanka i Paweł Klinkowski, akordeonista Wojciech Zieliński oraz skrzypaczka Karolina Polańska.

Z radością informuję, że ukazał się XXII rocznik "Almanachu Muszyny". Rocznik, podobnie jak w roku ubiegłym, wydany został w formie tradycyjnej oraz na płycie CD. Pragnę serdecznie podziękować autorom tekstów i zdjęć za gratisowe udostępnienie swoich cennych prac do publikacji w "Almanachu Muszyny". Słowa podziękowania kieruję także do Burmistrza Muszyny, Starostwa Nowosądeckiego oraz Spółdzielni "Muszynianka" za wsparcie finansowe naszego wydawnictwa. Bożena Mściwujewska-Kruk

Listopad 2012
W sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się recital fortepianowy Agnieszki Zahaczewskiej, studentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Agnieszka z rekomendacji profesora Stefana Wojtasa została włączona do programu "Młode Talenty" Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Jesteśmy dumni, że nasza była stypendystka dzięki pracy i talentowi rozwija swoją artystyczną karierę. Wśród słuchaczy recitalu byli warszawscy Przyjaciele Almanachu Muszyny.

Szkolimy się! Anna i Natalia zajmujące się współpracą ze stypendystami wzięły udział w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Batorego w Warszawie, zaś Agata troszcząca się o naszą dokumentację finansową uczestniczyła w szkoleniu w Rabce na temat ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie.

Podczas ponad dwudziestu lat wydawania "Almanachu Muszyny" zgromadziliśmy na jego łamach wielki zasób wiedzy o historii i kulturze, a także współczesnym obliczu: Muszyny, Krynicy i Żegiestowa. Dla naszych licznych czytelników zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, przygotowaliśmy dokument zatytułowany "Almanach Muszyny 1991-2012 dla Małej Ojczyzny".
Dziękujemy: Łucji Bukowskiej, Izabeli Cywie, Zuzannie Długosz, Sylwii Gacek, Renacie Kopacz, profesorowi Kazimierzowi Przybosiowi, Małgorzacie Przyboś i Agacie Szymańskiej za społeczny trud przy opracowaniu tekstów.

Bożena i Ryszard

Tłumaczenie na języki angielski i niemiecki sfinansowane zostało z grantu, który otrzymaliśmy w ramach programu Mecenat Małopolski 2012. Pobierz wersje: PL, EN, DE

Miło nam zakomunikować, że Agnieszka Zahaczewska, była stypendystka Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie zakwalifikowana została do projektu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, którego celem jest promocja utalentowanych młodych pianistów. W ramach tego projektu Agnieszka zagra koncert w dniu 22 listopada o godzinie 18 w Muzeum Chopina w Warszawie. Agnieszko gratulujemy!

 

 

Październik 2012
Redakcja "Almanachu Muszyny" informuje, że teksty do rocznika 2013 przyjmowane będą do końca lutego 2013 roku, kiedy zamkniemy tekę redakcyjną. Prosimy o nadsyłanie artykułów i zdjęć na adres redakcji w Muszynie bądź (najlepiej) w formie cyfrowej na mailową skrzynkę "Almanachu Muszyny" (redakcja@almanachmuszyny.pl). Skany ewentualnych ilustracji powinny zostać wykonane z rozdzielczością 300 dpi.

W związku z wyjazdem Izy (czytaj niżej) opiekę nad stypendystami Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny obejmą nasze byłe stypendystki: Anna Iwanicka i Natialia Święs, obecnie studentki na Wydziale Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jako drugi kierunek obie studiują matematykę na Politechnice Krakowskiej. Ania i Natalka przygotują także doroczne spotkanie "Zaplanuj swoją karierę", które odbędzie się w maju 2013 roku.

Do Republiki Środkowoafrykańskiej wyjeżdża Izabela Cywa. Iza jest członkiem zarządu SPAM, odpowiada za kontakty ze stypendystami Almanachu Muszyny. Jest absolwentką politologii na Uniwersytecie Rzeszowskim i zarządzania na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W afrykańskiej wiosce Bagandu będzie przez 10 miesięcy pracować jako wolontariuszka w misjach katolickich organizowanych przez kurię tarnowską. Podejmie pracę w aptece i na recepcji w przychodni, pomoże także w administrowaniu szpitalem. Iza postara się również wykorzystać swoje spore już doświadczenia w działalności organizacji pozarządowych. Powodzenia, Izabelko!

Z radością informujemy, że trójka zgłoszonych przez nas kandydatów otrzymała stypendia na pierwszy rok studiów, w ramach programu Stypendia Pomostowe administrowanego przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Stypendia otrzymali: Patrycja Święs - Muszyna, Mariusz Porębski - Żegiestów, Damian Szafraniec - Muszyna. Ponadto zarząd SPAM przyznał stypendium uczennicy gimnazjum w Muszynie, której rodzina straciła cały dobytek podczas pożaru domu. Jola jest znakomitą uczennicą i marzy o studiach aktorskich.

Wrzesień 2012
W Willi "Patria" w Krynicy dobiegła końca wystawa "O wizycie, która zakołysała Krynicą,", zorganizowana z okazji 75. rocznicy pobytu w Krynicy księżnej Julianny następczyni tronu niderlandzkiego. Składamy serdeczne podziękowania kierownictwu firmy Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA oraz władzom samorządowym Krynicy za wielką życzliwość dla naszej inicjatywy. Na zdjęciu uczestnicy finisażu wystawy. Pobierz info o wystawie ..

Magiczny koncert w Ogrodzie Wandy w Muszynie! Przyjaciele Almanachu Muszyny z Polski i Słowacji pożegnali lato, wysłuchując w Ogrodzie Wandy w Muszynie poruszającego artystyczne dusze koncertu zespołu "Magiczne Karpaty". Zespół, który ma na koncie entuzjastycznie przyjmowane koncerty w wielu zakątkach świata, występuje w składzie: Marek Styczyński, Anna Nacher (oboje z Krakowa) oraz Michal Smetanka, który mieszka w Brutovcach w Górach Lewockich na Słowacji. Czytaj więcej ......

Krynickie Towarzystwo Fotograficzne oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny zapraszają do udziału w XII edycji dorocznego konkursu fotograficznego, który w odróżnieniu od poprzednich edycji, w których koncentrowano się wokół detali architektonicznych, przebiegnie w roku 2013 pod hasłem "Fascynujące twarze Doliny Popradu". Pobierz regulamin ....

Otrzymalismy grant z programu "Mecenat Małopolski" na program "Aby się porozumieć - musimy się rozumieć. Rozmawiajmy o dorobku kulturalnym via internet - także w innych językach". W ramach grantu sfinansowane zostaną tłumaczenia podstawowych tekstów o Almanachu Muszyny oraz innych naszych inicjatywach na języki: angielski, niemiecki i słowacki. W ramach SPAM stworzony został zespół, który pracuje nad poszczególnymi tekstami. Po tłumaczeniu dokumenty będą dostępne na naszej stronie w językach: polskim, angielskim, niemieckim i słowackim. Dzięki grantowi szeroko otwieramy nasze okno na świat!

W trakcie inauguracji roku szkolnego Bożena zapoznała uczniów i grono pedagogiczne Liceum w Muszynie ze stypendiami, jakie w ramach Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny zostaną przyznane na rok szkolny/akademicki 2013/2014. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do "walki" o lepsze wyniki w nauce. Komunikat został upowszechniony we wszystkich szkolach objętych naszym programem. Pobierz komunikat.....

"Pokolenie straconych szans czy nieograniczonych możliwości?" Nad tym i wieloma innymi sprawami zastanawiali się uczestnicy tegorocznego Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu. Ponad 300 młodych ludzi reprezentowało organizacje z 42 krajów - zarówno z całej Europy jak i z Kaukazu. W tym roku w gronie tych młodych ludzi rozmawiających o problemach współczesnego świata znalazły się również dwie przedstawicielki Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny Anna Iwanicka i Natalia Święs, byłe stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Pobierz ich informację o tym wydarzeniu

Stypendia Almanachu Muszyny - dla ambitnych z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. W willi "Wanda" w Muszynie podpisane zostały umowy stypendialne ze stypendystami Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, na rok szkolny akademicki 2012/2013. W tym roku stypendia otrzymało 21 uczniów i studentów, w tym Sebastian Stelmach oraz Paulina Smoroń, którzy najlepiej zdali w minionym roku maturę, ponadto uczniowie Liceum w Muszynie, gimnazjów w Muszynie, Powroźniku i Szczawniku, a także Szkoły Muzycznej I stopnia w Krynicy oraz studenci pierwszego roku studiów. Zgodnie z kilkuletnią tradycją stypendia trafiły również do dwójki uczniów gimnazjów ze Starej Lubowli. więcej

Katarzyna w imieniu SPAM uczestniczyła w konferencji "Europa Karpat" zorganizowanej w trakcie XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. Podczas konferencji upowszechniony został Apel Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Towarzystwa Karpackiego w sprawie Konwencji Karpackiej. Apel do pobrania ...

Sierpień 2012
W Sądeckiej Bibliotece Publicznej odbył się "finisaż" wystawy fotograficznej "Detal obiektów kolejowych" z serii konkursów mających na celu dokumentowanie detali architektonicznych zagrożonych zniszczeniem na terenie historycznego państwa muszyńskiego. Odbyło się już dziesięć edycji konkursu, który SPAM organizuje wspólnie z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym. Serdecznie dziękujemy dyrektor Barbarze Pawlik za goszczenie wystawy.

Zostaliśmy poinformowani przez Fundację Batorego, że zostało zaaprobowane nasze sprawozdanie i rozliczenie grantu w wysokości 10.000 złotych, jaki otrzymaliśmy na stypendia wypłacone w ramach Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny w roku szkolnym 2011/2012. Dziękujemy Fundacji za wsparcie naszego programu stypendialnego, a jej przedstawicielce Agnieszce Zowczak za cenne rady. Izie i Agacie dziękujemy za przygotowanie sprawozdania i rozliczenia.

Sukcesem zakończył się pilotażowy I Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy "Pętla Popradu". Prawie 50 uczestników z Polski i Słowacji, malownicza trasa i znakomita atmosfera wśród uczestników, ktorzy pokonali ponad 41 kilometrów na trasie: Muszyna - Leluchów - Plavnica - Maly Lipnik - Legnava - Muszyna, to wielkie atuty rajdu, świadczące o potrzebie organizacji takich wydarzeń. Honorowymi starterami byli: wiceburmistrz Muszyny Włodzimierz Tokarczyk oraz redaktor naczelna "Almanachu Muszyny" Bożena Mściwujewska-Kruk. Powodzenie rajdu zachęca do włączenia go do cyklu ogólnopolskich imprez rowerowych na rok 2013. W ten sposób Muszyna uzyska kolejną atrakcję turystyczną przyciągającą gości. Orgnizatorzy rajdu, którymi byli Stowarzyszenie Przyjaciół Almnanachu Muszyny oraz zasłużone dla promocji sportu i turystyki muszyńskie firmy Hans-Sport i BT Vector, zapraszają na II edycję rajdu, który odbędzie się na tej samej trasie 17 sierpnia 2013 roku.

Już kilkuletnią tradycję mają sierpniowe koncerty wybitnego saksofonisty Leszka Żądły, organizowane w ogrodzie willi "Wanda". Leszek Żądło jest wykładowcą Akademii Muzycznych w Niemczech - w Wurzburgu i Monachium, ale emocjonalnie związany jest z Muszyną. W programie tegorocznego koncertu artysta przedstawił zarówno swoje najnowsze utwory, jak i standardy jazzowe.

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny kołyska dla księżniczki Julianny zakołysała willą "Patria" w Krynicy w takt przebojów Jana Kiepury! Małe Ojczyzny pełne są wartych odkrywania i upowszechniania fascynujących historii, z których wiele niesie aktualne do dzisiaj przesłania. 11 sierpnia 2012 roku, w dniu inauguracji 46. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, w willi "Patria" otwarto wystawę "O wizycie, która zakołysała Krynicą" zorganizowaną z okazji 75. rocznicy podróży poślubnej holenderskiej następczyni tronu do Polski. Gospodarzami pobytu księżnej Julianny i księcia Bernarda w willi "Patria" byli Jan Kiepura i Marta Eggerth, których jubileusze 110. i 100. rocznicy urodzin obchodzimy w bieżącym roku. Z tej okazji wernisażowi towarzyszył koncert "Cudowne głosy w magicznej Patrii", w trakcie którego wykonane zostały przeboje z ich niezapomnianego repertuaru. We wrześniu 2012 roku, dzięki docenieniu tej społecznej inicjatywy przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wystawa zostanie zaprezentowana także w salonach Ambasady RP w Hadzee Pobierz więcej

Wyróżniające się w nauce i działalności społecznej stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny Anna Iwanicka i Natalia Święs wezmą udział w Forum Ekonomicznym Młodych Liderów, które organizowane jest w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy w dniach 3-7 września 2012 roku.

Lipiec 2012
Przy rocznicowym torcie spotkali się przyjaciele Almanachu Muszyny z okazji drugiej rocznicy ustanowienia Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, które kontynuuje inicjatywy podejmowane przez "Almanach Muszyny" od roku 1991. Debata podczas spotkania przebiegła pod hasłem "Muszyna, czyli M jak miłość, co możemy dla niej zrobic?".

W trakcie XXII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny wręczone zostały stypendia przyznane w ramach XIV edycji Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Pobierz komunikat ......

Czerwiec 2012
Redakcja "Almanachu Muszyny" informuje, że kolejne roczniki zostały udostępnione on line. W chwili obecnej można w ten sposób korzystać z zawartości roczników 1991 - 2009. Składamy serdeczne podziękowania Krzysztofowi i Pawłowi za wielką pomoc w przygotowaniu elektronicznych edycji wspomnianych roczników "Almanachu Muszyny".

Jury Nagrody Szczęsnego Morawskiego, ustanowionej z inicjatywy Almanachu Muszyny, wybrało najlepszą książkę dotyczącą Sądecczyzny wydaną w roku 2011. Laureata poznamy w dniu 6 lipca 2012 roku w trakcie III Forum Prasy Sądeckiej, jakie odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu.

W Plavnicy odbyło się spotkanie z rowerzystami ze Słowackiego Klubu Turystów ze Starej Lubowli. Rozmawiano o wspólnej organizacji I Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego Pętla Popradu, który odbędzie się w dniu 18 sierpnia 2012 roku. Trasa: Muszyna - Most Wyszehradzki Leluchów/Circ - Plavec - Plavnica - Udol - Mały Lipnik - Legnava - Muszyna, łącznie 41.3 km i suma wzniesień 432 metry. W spotkaniu z naszej strony wzięli udział Państwo Grabkowie (samochodem) i Ryszard (rowerem). Szczegóły rajdu wkrótce.

Redakcja "Almanachu Muszyny" składa serdeczne podziękowania profesorowi Bolesławowi Faronowi za obszerną, wnikliwą i wielce pochlebną ocenę naszego rocznika, zamieszczoną w książce "Prasa sądecka od zarania do dziś 1891-2011", która ukazała się staraniem Wydawnictwa Edukacyjnego, Kraków 2011.

Maj 2012
Nawiązaliśmy kontakt ze słowackim stowarzyszeniem "Szaryski Hrad Żyje", bardzo pozytywnie zakręceni ludzie, którzy postanowili odbudować zamek -własnymi siłami. Zbierają datki podczas organizowanych na zamku pikników, bitew i innych imprez, wiele prac wykonują własnoręcznie - świetnie się przy tym bawiąc. Polecamy odwiedzenie tego urokliwego miejsca - wspaniały pomysł na rodzinną wyprawę. Jedziemy jak na Preszów i za browarem w Szariszu skręcamy w prawo - dalej prowadzą nas znaki "HRAD", samochód zostawiamy na parkingu i dalej idziemy pieszo. Malowniczym rezerwatem przyrody maszerujemy około godzinki, na zamku można rozpalić ognisko i zrobić sobie piknik, miejsca nie zabraknie bo ruiny zamku obejmują obszar 4,5 hektara. Zaglądajcie na Ich stronę gdzie znajdziecie kalendarz imprez i wiele cennych informacji www.hrad.wbl.sk Pierwszy kontakt nawiązały i informację przygotowały Dwie Doroty.

Z dumą informujemy, że nasza wystawa "O WIZYCIE, KTÓRA ZAKOŁYSAŁA KRYNICĄ" - organizowana z okazji 75 rocznicy podróży poślubnej holenderskiej następczyni tronu do Polski - została włączona do oficjalnego programu 46. Festiwalu im. Jan Kiepury, który w dniach 11-18 sierpnia odbędzie sie w Krynicy. Wystawa będzie zlokalizowana w Willi Patria i jej autorem jest Karolina Grobelska, kustosz Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i członek SPAM.

Wniosek SPAM o grant na realizację programu "Potencjał turystyczny Doliny Popradu szansą rozwoju regionu i jego mieszkańców poprzez organizację szkolenia, konferencji i budowę portalu internetowego" został wysoko oceniony przez Radę Programową Stowarzyszenia "Perły Beskidu Sądeckiego". Na ogólną liczbę 32 programów zakwalifikowanych z naszego regionu do oceny na szczeblu Małopolski nasz wniosek znajduje się na piątym miejscu. Zespołem przygotowującym wniosek kierowała Kasia Kucia-Garncarczyk.

5 maja w Muszynie odbyło się spotkanie, w trakcie którego Leszkowi Zegzdzie, prezesowi Małopolskiej Organizacji Turystycznej, członkowie SPAM przekazali informacje o inicjatywach dotyczących turystyki i promocji regionu. Poszczególne zagadnienia omówili: Bożena - Almanach Muszyny 2012, Renata - Popradzka Karta Dań, Katarzyna - www.dolinapopradu.net, Krzysztof - Szkolenie Osób Pierwszego Kontaktu, Piotr - Klaster Dolina Popradu, Karolina - Wystawa "Julianna 1937" w Krynicy i Hadze, Iza i Agata - Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny, Ryszard - Pierwszy Kameralny Polsko-Słowacki Rajd Rowerowy "Pętla Popradu", Dorota - Współpraca z Szaryszem. Leszek, któremu towarzyszyła małżonka Lucyna, udzielił szeregu rad i wskazał, które inicjatywy mogą liczyć na wsparcie MOT.

4 maja 2012 roku w Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie odbyło się trzecie z cyklu, doroczne spotkanie na temat planowania kariery zawodowej, przeznaczone dla aktualnych i przyszłych maturzystów, a zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Droga do sukcesu, jako połączenie kompetencji i kreatywności". W Muszynie pojawili się znakomici goście, reprezentujący całą gamę profesji. O swojej drodze zawodowej opowiedzieli: profesor medycyny Jan Walewski oraz lekarz Elżbieta Walewska z Warszawy, Karolina Grobelska - kustosz Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Karolina Kaniewska - lokalny przedsiębiorca, Piotr Kaniewski - pracownik PricewaterhouseCoopers, oraz - poprzez telemost internetowy - Katarzyna Puchała z Chicago, pracująca w Biurze Gubernatora Stanu Illinois. Paneliści przedstawili swoją drogę kariery zawodowej oraz przekazali wskazówki i rady, dotyczące połączenia pasji i pracy. Spotkanie przygotowała i poprowadziła Iza Cywa.

Kwiecień 2012
Zarząd Fundacji Stefana Batorego przyznał promesę na dotację w wysokości 10.000 złotych na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny na rok szkolny 2012/2013. Dotacja zostanie nam przekazana, jeśli w terminie do 1 września 2012 zbierzemy taką kwotę z innych źródeł. Znając życzliwość Przyjaciół Almanachu Muszyny dla naszego programu stypendialnego wierzymy, że uda nam się spełnić ten warunek. Fundacji Batorego serdecznie dziękujemy!

Portal www.sadeczanin.pl objął patronat medialny nad spotkaniem "Zaplanuj swoją karierę - Droga do sukcesu jako połączenie kompetencji i kreatywności", które odbędzie się w dniu 4 maja (piątek) o godzinie 16 w Muzeum w Muszynie. Zapraszamy tegorocznych i przyszłych maturzystów.

Jury ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "O Popradzki Laur Jana Kochanowskiego" ogłosiło wyniki. Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny i Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida. Oficjalne zakończenie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w dniu 7 lipca w trakcie XXII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny. Pobierz komunikat ...

Marzec 2012
Trwają przygotowania do III Forum Prasy Sądeckiej, które odbędzie się w dniu 6 lipca 2012 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. W załączeniu do pobrania projekt programu.

Uwaga tegoroczni i przyszli maturzyści! Zapraszamy w dniu 4 maja (piątek) o godzinie 16 do Muzeum Państwa Muszyńskiego na spotkanie na temat "Zaplanuj swoją karierę - Droga do sukcesu jako połączenie kompetencji i kreatywności". O swoich doświadczeniach opowiedzą osoby, które osiągnęły sukces w różnych sektorach gospodarki i nauki. Warto wysłuchać ich rad!

Do Ogólnopolskiego Przesłuchania Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych, tóre odbyło się w Warszawie zakwalifikowało się Trio z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krynicy w składzie: Ania Poręba - skrzypce, Emilka Pióro - skrzypce oraz Gabrysia Zysek - fortepian. Młode artystki pięknie wykonały utwory Szostakowicza i Frołowa. Przypomnijmy, że Ania i Emilka są stypendystkami Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Na zdjęciu krynickie Trio z nauczycielką Katarzyną Główczyk, byłą stypendystką FSAM.

Luty 2012
Z inicjatywy naszego Stowarzyszenia odbyło się spotkanie poświęcone wystawom przygotowywanym z okazji 75. rocznicy wizyty w Krynicy w Willi "Patria" następczyni tronu niderlandzkiego Juliany z małżonkiem. Z tej okazji przygotowywana jest wystawa, która będzie prezentowana w Krynicy i Hadze. W spotkaniu wzięli udział: dr Dariusz Reśko, Burmistrz Krynicy, Małgorzata Półchłopek, Przewodnicząca Rady Krynicy oraz Ireneusz Niemiec, Prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów. SPAM reprezentowali: Karolina Grobelska, Kustosz Muzeum SGGW W Warszawie, Katarzyna Kucia-Garncarczyk oraz Ryszard Kruk. Zainteresowanych tematem odsyłamy do tekstu Karoliny w AM 2010.

W Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie odbyło się Walne Zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, uczestniczyło w nim 66% członków Stowarzyszenia. W spotkaniu wziął udział i zabrał głos w dyskusji Jan Golba, Burmistrz Muszyny. Dokumenty zatwierdzone w trakcie zebrania będą dostępne w internecie.

W Muzeum Podkarpackim w Krośnie otwarte zostały jednocześnie dwie, ale wielce uzupełniające się wystawy. "Nikifor Malarz, Nikifor Artysta" oraz "Krynica, Muszyna, Żegiestów na dawnej pocztówce za zbiorów Almanachu Muszyny". W tym ciekawym eksperymencie wystawienniczym pokazano jednocześnie piękne dzieła Nikifora oraz za pomocą dawnych pocztówek otoczenie, które wywarło wpływ na jego twórczość. Składamy podziękowania Dyrekcji Muzeum za zorganizowanie wystawy i serdeczne ugoszczenie członków naszego Stowarzyszenia na wernisażu.

W trakcie III Forum Prasy Sądeckiej zostanie wręczona doroczna Nagroda Szczęsnego Morawskiego za najlepszą książkę dotyczącą Sądecczyzny, która została wydana w roku 2011. Będzie to piąta jubileuszowa edycja Nagrody, ustanowionej z inicjatywy Almanachu Muszyny. Staraniem Marty Treit z Sądeckiej Biblioteki Publicznej sporządzone zostało zestawienie książek, dotyczących Sądecczyzny, wydanych w roku 2011. Pobierz ....

Styczeń 2012
Przed Walnym Zebraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, które odbędzie się w dniu 18 lutego 2012 w Muszynie, przedstawiamy wszystkim naszym sympatykom projekty Sprawozdania za rok 2011 i Planu Pracy na rok 2012. Z zainteresowaniem zapoznamy się ze wszystkim uwagami i propozycjami.
Pobierz - [ Sprawozdanie 2011 ]........[ Plan Pracy 2012 ]

Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny zapraszają na wernisaż wystawy "Krynica, Muszyna, Żegiestów na dawnej pocztówce ze zbiorów Almanachu Muszyny", który odbędzie się w dniu 8 lutego 2012 roku (środa) o godzinie 18.00 w Pałacu Biskupim w Krośnie.

Organizatorzy konkursu poetyckiego "O Popradzki Laur Jana Kochanowskiego" informują, że do dnia 31 grudnia 2011 roku napłynęły wiersze i limeryki od 60 nadawców. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu 2012 roku. Decyzję jury podamy w osobnym komunikacie na niniejszej stronie oraz w najbliższym roczniku "Almanachu Muszyny".

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny zostało członkiem Małopolskiej Organizacji Turystycznej (MOT) z siedzibą w Krakowie, kierowanej przez Leszka Zegzdę. Reprezentatem SPAM w MOT jest Krzysztof Trela, więcej o MOT.

Brawurowy polsko-słowacki koncert noworoczny w Muszynie. Po latach organizowania koncertów noworocznych w Krynicy, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem kryniczan, kuracjuszy i turystów, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny po raz drugi zorganizowało noworoczny koncert w Muszynie. Wystąpili stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny oraz ich goście - "Wesołe Harmonijki" ze Starej Lubowli. Czytaj więcej...

Grudzień 2011

Iza Cywa, która w Stowarzyszeniu odpowiada za współpracę ze stypendystami, spotkała się w Nowym Sączu z Katarzyną Puchałą, pracującą w biurze gubernatora stanu Illinois w Chicago. Katarzyna - za pośrednictwem telemostu - weżmie udział w przygotowywanym na maj w Muszynie spotkaniu stypendystów Almanachu Muszyny, na temat planowania kariery zawodowej i opowie o swoich doświadczeniach.

Nowosądecki Dziennik Polski oraz Kurier Polonijny w Bratysławie obszernie odnotowały fakt odznaczenia Gabrieli Malastovej Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP przyznanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Na zdjęciu Gabriela w otoczeniu Jego Ekscelencji Andrzeja Krawczyka, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego na Słowacji oraz Prezesów Stowarzyszenia Amos i Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny.

W Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie odbyło się spotkanie poświęcone współpracy organizacji pozarządowych Doliny Popradu. W spotkaniu wzięli udział członkowie zarzadów: Krynickiego Towarzystwa Fotograficznego, Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Tylicza, Towarzystwa Wierchomlańskiego, Towarzystwa Przyjaciół Żegiestowa oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny.

Nasze Stowarzyszenie koordynuje przygotowania do III Forum Prasy Sądeckiej, które dedykowane będzie tematowi "Prasa lokalna a archiwa, partnerzy czy konkurenci?" W załączeniu do pobrania aktualna wersja projektu programu. Prosimy o zgłaszanie uwag. Pobierz....

Drodzy Przyjaciele Almanachu Muszyny! Chcę się z Wami podzielić informacją o zaszczycie, który mnie spotkał, a który nie byłby możliwy bez Waszego wieloletniego wsparcia w realizacji naszych almanachowych programów. Otrzymałem z rąk Michala Biganiča doroczną Nagrodę Primatora Starej Lubowli, w uznaniu mojej aktywności na rzecz współpracy między Muszyną i Starą Lubowlą. Nie byłoby tej nagrody bez Was, zatem - dziękuję! Przyznanie mi wyróżnienia przez primatora królewskiego miasta Stara Lubowla, które łączą wielowiekowe więzi z Polską, jest dla mnie szczególnie ważnym momentem w mojej społecznej działalności. Dziękuję Michalowi Biganičovi i przyjaciołom ze Stowarzyszenia Amos - Ryszard Kruk.

Jak wiadomo patronem Starej Lubowli jest święty Mikołaj (sv. Mikulas). Stowarzyszenie Amos oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny z okazji święta miasta zorganizowały doroczny koncert. Ze strony słowackiej wystąpiły między innymi "Wesołe Harmonijki" pod kierunkiem Marii Budzakovej. Z Polski wystąpiła młodzież ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Krynicy, którą do występu przygotowali Mieczysław Smyda i Andrzej Klinkowski. Wśród występujących byli stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Młodzi artyści oprócz podziekowań otrzymali słodkie mikołajkowe upominki.

GABRIELA MALASTOVÁ, sekretarz Stowarzyszenia Amos w Starej Lubowli, w dniu 1 grudnia w trakcie uroczystości w Ambasadzie RP w Bratysławie została odznaczona przyznanym przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, w uznaniu zasług dla rozwoju polsko-słowackiej współpracy. Wniosek o odznaczenie Gabrieli, został złożony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Aktu dekoracji dokonał Ambasador Andrzej Krawczyk. W uroczystości wzięli prezesi zarządów Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Stowarzyszenia Amos w Starej Lubowli. Czytaj więcej...

1 grudnia w Krakowie odbyło się XIV Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych, na którym nasze Stowarzyszenie reprezentowała Kasia Kucia-Garncarczyk. Głównym tematem było wykorzystanie przez NGO-sy nowych kanałów promocji i komunikacji celem budowania poparcia społecznego. Przedstawiono przykłady przeprowadzonych z sukcesem kampanii społecznych. W tym samym dniu Kasia reprezentowała Powiatową Radę Działalności Pożytku Publicznego z Nowego Sącza podczas podpisania porozumienia rad działalności pożytku publicznego województwa małopolskiego. Celem porozumienia jest wymiana doświadczeń i podejmowanie wspólnych inicjatyw na rzecz organizacji pozarządowych zgodnie z zasadą "większy może więcej".

Listopad 2011
Jako efekt II Forum Turystycznego Muszyna-Stara Lubowla rozpoczęto przygotowania do uruchomienia polsko-słowackiej strony internetowej www.dolinapopradu.net Jej celem będzie wspieranie rozwoju ruchu turystycznego w Dolinie Popradu po polskiej i słowackiej stronie. Dziękujemy Andrzejowi Klimkowskiemu oraz Mirko Stevikovi za udostępnienie zdjęć.

Z radością zawiadamiamy, że na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, złożony za pośrednictwem Ambasadora RP w Bratysławie, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył Gabrielę Malastovą, sekretarza Stowarzyszenia Amos w Starej Lubowli, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP w uznaniu jej zasług dla rozwoju przyjaźni polsko-słowackiej. Wręczenie orderu przewidywane jest w grudniu. Gabi serdecznie gratulujemy!

Październik 2011
Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przeprowadziło badania ankietowe na temat ruchu turystycznego w Muszynie. Wśród jego uczestników wylosowano nagrody. Nagroda Główna weekend w Willi Trela w Muszynie: GABRIEL KURCZEWSKI - Warszawa. Nagrody w postaci roczników 2011 Almanachu Muszyny otrzymali: MAŁGORZATA PIEKŁO - Kraków, ALINA LEWANDOWSKA-RUTKOWSKA - Pawłówko, KATARZYNA CIĄĆKE - Warszawa, KRYSTYNA MĄCZKA - Kraków, JERZY MICHALIK - Bukowno, WŁADYSŁAW WNUK - Kutno, ALICJA GIELEC-KRUSZYNSKA - Łódź, ANNA I WIESŁAW NICZYPANEK - Biała Podlaska, ANNA BAZYLUK - Szczecin. Wyniki ankiety opracowane przez Katarzynę Kucie-Garncarczyk do pobrania

Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w Hotelu Klimek w Muszynie w dniu 14 października odbyło się II Forum Turystyczne Muszyna - Stara Lubowla. W Forum wzięli udział liczni przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy i działacze turystyki z Muszyny, Krynicy, Piwnicznej i Rytra oraz - po słowackiej stronie - Starej Lubowli, Lipan, Wyżnych Drużbaków (Vyšnych Ružbachów) i Gniazd (Hnezdnego). Specjalnymi gośćmi byli reprezentanci Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham), w tym z takich firm, jak Deloitte, Ernst & Young, Sheraton, Hertz oraz Fluor. Czytaj więcej ...

Trwają przygotowania do II Forum Turystycznego Muszyna - Stara Lubowla, jakie w dniu 14 października odbędzie się w Muszynie. Skierowaliśmy zaproszenie do udziału w Forum do członków Amerykańskich Izb Handlowych w Polsce i na Słowacji. Dziękujemy Krzysiowi Kubiesie z TV Muszyna za pomoc w przygotowaniu filmu z zaproszeniem.
Link do filmu

Z radością informujemy, że wszyscy z siedmiorga zgłoszonych przez nas kandydatów do stypendiów pomostowych uzyskali aprobatę Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości w Łodzi. Są to nastąpujące osoby: Dagmara Celej, Arkadiusz Dutka, Iwona Garwol, Diana Hnatkiewicz, Michał Homa, Anna Iwanicka oraz Michał Kurc. Cała siódemka zdała z wysokimi ocenami egzaminy maturalne i dostała się na renomowane uczelnie państwowe. Gratulujemy!

Gratulujemy Kasi! Zarząd Powiatu Nowosądeckiego oficjalnie powołał członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Ośmioosobowa Rada, wybrana dwa tygodnie temu, spośród delegatów sądeckich organizacji pozarządowych, zebrała się na pierwszym posiedzeniu. W wyniku głosowania, przewodniczącą Rady została Mariola Pękala-Piekarska, wiceprzewodniczącą Katarzyna Kucia-Garncarczyk, a sekretarzem Zenon Szewczyk. Na zdjęciu moment otrzymania potwierdzenia wyboru przez naszą reprezentantkę.

Wrzesień 2011
Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny podpisało, z zasłużoną dla budowy społeczeństwa obywatelskiego Fundacją Batorego z Warszawy, umowę w sprawie dofinansowania kwotą 10 tysięcy złotych programu Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny.

W Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" odbył się koncert Krzysztofa Dziurbiela, absolwenta Szkoły Muzycznej w Krynicy i Nowym Sączu. Krzysztof przez kilka lat był stypendystą Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Jest tegorocznym maturzystą, a od pazdziernika - studentem Akademii Muzycznej w Krakowie. W programie znalazły się utwory Sergiusza Prokofiewa: Podszepty diabła op. 4, nr 4, Toccata d-moll op. 11, VI Sonata A-dur op. 82.

Iza Cywa, członek zarządu SPAM uczestniczyła w VI Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych, które odbyło się w Warszawie w dniach 10-17 września b.r. Zdaniem Izy: "Forum było ważnym miejscem wymiany doświadczeń związanych z sektorem non-profit. Począwszy od ogromu przekazywanej wiedzy - skończywszy na pomysłach na przyszłość NGO'sów. Zarówno konferencje, które miały wspomóc wiedzę i umiejętności w prowadzeniu organizacji pozarządowych, tydzień obywatelski, który miał być impulsem w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego, jak i piknik NGO'sów, ukazujący w pełnej krasie profesjonalizm i pomysłowość organizacji, ukazały jak wielką siłą i możliwościami dysponuje sektor pozarządowy w Polsce."

Miło nam poinformować, że Katarzyna Kucia-Garncarczyk, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny została wybrana w skład Rady Działalności Pożytku Publicznego w powiecie nowosądeckim. Ponadto w skład Rady zostali wybrani: Jolanta Adamczyk ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych "Nasz Dom" w Piwnicznej Zdroju; Danuta Kopacz ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Przystań" w Krynicy-Zdroju; Mariola Pękala-Piekarska ze Stowarzyszenia "Korzenie i Skrzydła" w Rdziostowie.

Izabela Cywa ze Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Mária Budzáková ze Stowarzyszenia Amos w Starej Lubowli wezmą udział w Międzynarodowym Forum Młodych Liderów, jakie odbędzie się w trakcie XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Krynickie Towarzystwo Fotograficzne zapraszają do udziału w XI edycji dorocznego konkursu fotograficznego "Detal architektoniczny", dedykowanego tematowi - mosty, mostki i kładki. Pobierz regulamin ...

Sierpień 2011
W Willi Wanda odbyło się spotkanie osób zaangażowanych w realizację programu Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny, z udziałem dyrektorów szkół uczestniczących w programie. W trakcie spotkania uzgodniono treść komunikatu w sprawie stypendiów na rok szkolny/akademicki 2012/2013, który zostanie ogłoszony w dniu 1 września 2011 roku w trakcie inauguracji roku szkolnego. Ponadto postanowiono zorganizować w roku 2013, w związku z XV edycją programu, spotkanie absolwentów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny.

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny podpisało umowę o współpracy na najbliższy rok ze Stowarzyszeniem Amos ze Starej Lubowli. Umowa obejmuje program stypendialny i koncerty, jakie odbędą się w dniu 3 grudnia 2011 roku w Starej Lubowli oraz 1 stycznia 2012 roku w Muszynie.

W Willi Wanda Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny podpisało umowy stypendialne na rok szkolny/akademicki 2011/2012. W sumie stypendia otrzymało 25 uczniów i studentów. Stały kontakt ze stypendystami Stowarzyszenie będzie utrzymywało za pośrednictwem stworzonej specjalnie dla nich podstrony "Krąg stypendystów".

Podobnie jak w poprzednich latach, w Muszynie miał miejsce znakomity koncert Leszka Żądły. Tradycyjnie w sierpniowy wieczór rozbrzmiały z Ogrodu Wandy utwory jazzowe wybitnych twórców. Dla wielu przyjaciół Almanachu Muszyny ubranych specjalnie na tę okazję na biało-czarno zagrał znakomity saksofonista, na stałe mieszkający w Monachium, jednak często goszczący w Muszynie. Leszek Żądło jest wirtuozem gry na saksofonie i kompozytorem jazzowym. Wykłada na uczelniach muzycznych w Monachium i Würzburgu. Z założonym przez siebie zespołem European Art Ensamble planuje na przełomie sierpnia i września kilka koncertów w Małopolsce, m.in. w Krakowie (30.08. i 4.09.), Zakopanem (31.08.) i Tarnowie (1.09.).

Lipiec 2011
W ramach przygotowań do II Forum Turystycznego Muszyna - Stara Lubowla, które odbędzie się w dniu 14 października 2011 roku w Muszynie, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny prowadzi pilotażowe badania ankietowe na temat ruchu turystycznego w naszym regionie. Do pobrania ankieta oraz regulamin konkursu z nagrodami dla osób, które wypełnią ankietę. Ankieta >> pobierz, regulamin konkursu >> pobierz

POŻEGNANIE LEGENDY
27 lipca 2011 r. zmarł w wieku 95 lat Stefan Półchłopek. Urodził się w Krośnie, jednak już przed II wojną światową związał się z Krynicą i stał się obywatelem tej ziemi z wyboru serca. Pełnił szereg funkcji w krynickim uzdrowisku: był przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, jednym z pomysłodawców i organizatorem parunastu edycji Festiwalu Kiepurowskiego, zasłużonym działaczem PTTK. W roku 2009 przyznano mu honorowe obywatelstwo Krynicy-Zdroju. Przez szereg lat Pan Stefan współpracował z naszą redakcją. Na łamach Almanachu Muszyny znalazło się kilka jego artykułów, służył ponadto pomocą zawsze, gdy potrzebne nam były jakieś szczegóły z życia Krynicy. Pamięć miał znakomitą, a na jego życzliwość zawsze mogliśmy liczyć.
Dziękujemy za te lata, Panie Stefanie !
Przyjaciele z Almanachu Muszyny

W trakcie XXI Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny w Ogrodzie Wandy w Muszynie, wręczone zostały stypendia w ramach XIII edycji programu stypendialnego finansowanego przez Przyjaciół Almanachu Muszyny. Stypendia przyznano w podanych niżej kategoriach: Stypendium im. Barbary Kołodziejczak za najlepiej zdaną maturę otrzymała Natalia Święs z Żegiestowa. Czytaj więcej …..

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida ogłaszają pierwszy ogólnopolski konkurs poetycki "O Popradzki Laur Jana Kochanowskiego". Sekretarzem jury jest Monika Fabisiak. Pobierz regulamin konkursu .....

W sobotę 2 lipca 2011 r. w Ogrodzie "Wandy" odbyło się kolejne Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Było ono związane z promocją XXI rocznika "Almanachu Muszyny", a stało się wspaniałą okazją, by podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego wydania. Czytaj więcej ……..

Czerwiec 2011
W dniu 29 czerwca w Dworku Białoprądnickim w Krakowie otwarta została pokonkursowa wystawa fotograficzna "Detal architektoniczny obiektów gospodarczych z terenu historycznego państwa muszyńskiego". Organizatorami dorocznego konkursu są Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Krynickie Towarzystwo Fotograficzne. Czytaj więcej

W gościnnych progach Muzeum Państwa Muszyńskiego odbyło się posiedzenie Rady Programowej Almanachu Muszyny w związku z ukazaniem się XXI rocznika. Przedyskutowano przygotowania do wydania rocznika 2012. W skład Rady wchodzą: Kazimierz Przyboś (przewodniczący), Łucja Bukowska (sekretarz), Bartłomiej Bujarski, Barbara Chudzińska, Witt Kmietowicz, Ryszard Kruk, Tadeusz Łopatkiewicz, Magda Małecka-Myślik, Bożena Mściwujewska-Kruk, Barbara Rucka, Miroslav Števik, Tadeusz M. Trajdos, Tadeusz Wołowiec.

Szanowni Państwo, spotkał mnie zaszczyt znalezienia się w gronie wyróżnionych osób w konkursie "Społecznik roku 2010", zorganizowanym przez "Gazetę Krakowską" oraz Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota. Rozstrzygnięcie nastąpiło 17 czerwca br.; zostałam laureatką nagrody przeznaczonej dla działacza społecznego z powiatu nowosądeckiego; w Nowym Sączu wygrała Bożena Kiemystowicz - prezes stowarzyszenia Europa Donna. Nagroda ma wymiar osobisty, jednak jest efektem pracy całego zespołu, tworzącego "Almanach Muszyny". Niech więc stanie się symbolem naszej współpracy i przyjaźni, a także - z mojej strony - obietnicą dalszej pracy przy tworzeniu naszego rocznika.
Za wieloletnie wspólne działanie dziękuję Wam bardzo, Przyjaciele. Bożena Mściwujewska-Kruk

Zgodnie z tradycją w Willi Wanda odbyło się doroczne "darcie pierza", czyli pakowanie w radosnej atmosferze zaproszeń na XXI Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny. W podniosłej uroczystości wzięli udział: dwie Renaty, Agata, Bożena, Krzysztof, Tomek i Ryszard.

"Almanach Muszyny" przekracza kolejną barierę, rocznik 2011 wydany zostanie w tradycyjnej formie książkowej oraz na CD. Od 1 lipca 2011 roku redakcja bedzie rozsyłała egzemplarze "Almanachu" wydane w formie tradycyjnej do autorów tekstów i zdjęć zamieszczonych w roczniku oraz do fundatorów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Istnieje także możliwość odbioru w siedzibie redakcji. Wszystkich pozostałych sympatyków "Almanachu", zainteresowanych otrzymaniem takich egzemplarzy, uprzejmie prosimy o kontakt z redakcją po 1 lipca 2011: redakcja@almanachmuszyny.pl

Z inicjatywy "Almanachu Muszyny" w dniu 1 lipca 2011 roku w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu odbędzie się II Forum Prasy Sądeckiej. Dla zainteresowanych udziałem w Forum w załączeniu program .....

Maj 2011
W dniu 25 czerwca o godzinie 12 w Muzeum Państwa Muszyńskiego odbędzie się posiedzenie Rady Programowej Almanachu Muszyny.

W Muzeum Państwa Muszyńskiego, 2 maja 2011 roku przy "okrągłym stole" spotkali się przyjaciele Almanachu Muszyny i zaproszeni goście, by wspólnie zastanowić się nad kierunkami rozwoju zarówno samego Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, jak i naszego regionu. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji jego uczestników, którzy wywodzą się z różnych środowisk zawodowych i miejscowości, ale wszystkich łączy serdeczna więź z Muszyną. Czytaj więcej...

Jak należy planować karierę zawodową? Czym powinien kierować się w wyborze drogi życiowej maturzysta? Jak powinno wyglądać prawdziwe studiowanie w obecnie nasyconym już magistrami rynku? Co jest ważniejsze: wiedza czy doświadczenie? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć obecnym i przyszłym maturzystom goście zaproszeni na spotkanie "Zaplanuj swoją karierę" zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, które odbyło się 30 kwietnia w Muzeum Państwa Muszyńskiego w Muszynie. Czytaj więcej...

Kwiecień 2011
Uprzejmie informujemy, że zamknięta została teka "Almanachu Muszyny" 2011. Znajdzie się w nim ponad 40 artykułów, z których część stanowi kontynuację opracowań z lat ubiegłych (np. artykuł Barbary Chudzińskiej o pracach archeologicznych w ruinach muszyńskiego zamku). Wśród prezentowanych artykułów będą trzy teksty w języku słowackim. Poza tym - jak co roku - czytelnik znajdzie w roczniku wspomnienia, wiersze i eseje, a także fotograficzne reportaże z imprez współorganizowanych przez redakcję. AM 2011 ukaże się w drugiej połowie czerwca br.

O karierze zawodowej trzeba myśleć jeszcze przed maturą! Prasa przynosi coraz więcej niepokojących informacji na temat trudności ze znalezieniem pracy przez absolwentów wyższych uczelni, nawet renomowanych kierunków. Aby doradzić tegorocznym i przyszłym maturzystom, jak sprostać temu problemowi, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny organizuje spotkanie "Zaplanuj swoją karierę". Poczytaj więcej...

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny informuje, że dla zapewnienia transparentności naszego działania na niniejszej stronie publikowane są protokoły z posiedzeń zarządu SPAM (pobierz...) oraz kwartalne informacje o wpływach i wydatkach z kont SPAM (pobierz ......) Przypominamy, że posiedzenia zarządu są otwarte dla członków SPAM - zapraszamy!

Marzec 2011
Wszystkich zainteresowanych członkostwem w Stowarzyszeniu Przyjaciół Almanachu Muszyny uprzejmie informujemy, że jest do pobrania deklaracja członkowska.

Kierownictwo Uzdrowiska Krynica-Żegiestów nie przychyliło się do naszej prośby zawartej w Liście otwartym o wycofanie z licytacji kolekcji obrazów z przedwojennego krynickiego Lwigrodu. Licytacja w dniu 9 marca jednak nie doszła do skutku z racji braku chętnych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach poparli nas w tej ważnej dla naszego regionu sprawie. Będziemy nadal z troską zabiegali o pozostawienie kolekcji w Krynicy.
pobierz list

Uprzejmie informujemy, że z powodzeniem dobiegł końca proces rejestracji Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny (SPAM). Na niniejszej stronie dostępna jest "wizytówka SPAM", która zawiera podstawowe dane o Stowarzyszeniu, w tym numer konta Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Ponadto wszelkie informacje o działalności, w tym planach i zrealizowanych zadaniach, dostępne są na stronie www.almanachmuszyny.pl . Jeśli znajdziecie w naszych zamierzeniach interesujące Was zadanie, w realizacji którego chcecie nas wesprzeć, zapraszamy serdecznie do współpracy. Czytaj więcej ....

Luty 2011
Muszyna i Stara Lubowla - o turystyce transgranicznie, nasz "Trójkąt Bermudzki" - naszą szansą. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Stowarzyszenia AMOS ze Starej Lubowli 18 lutego w Starej Lubowli odbyło się Forum "Lato 2011". Celem była wymiana informacji o długofalowych planach rozwoju usług turystycznych w obu miastach. Omówiono także bieżąca współpracę Muszyna - Stara Lubowla w turystyce oraz Kalendarz Imprez na rok 2011. Czytaj więcej .....

Redakcja Almanachu Muszyny informuje, że jest już dostępna zaktualizowana Bibliografia Almanachu Muszyny za lata 1991 - 2010. Zawiera ona ponad 1000 pozycji opublikowanych w dwudziestu rocznikach Almanachu. Składamy serdeczne podziękowania Łucji Bukowskiej, bardzo zasłużonej dla Biblioteki Publicznej w Muszynie i Almanachu Muszyny, za ogromny wklad pracy w wykonanie tego zadania. Bibliografia do pobrania ......

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przygotowuje II Forum Prasy Sądeckiej. Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak i Starosta Sądecki Jan Golonka objęli patronat honorowy nad II Forum Prasy Sądeckiej, które w dniu 1 lipca 2011 roku odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. więcej >>

Uprzejmie informujemy przyjaciół i sympatyków Almanachu Muszyny, że uruchomiliśmy konto bankowe, na które można przekazywać darowizny na Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny. Nazwa konta: Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny: numer 45 1020 3453 0000 8402 0175 8861. Za wszystkie wpłaty serdecznie dziękujemy. Wpłaty zostaną odnotowane w kolejnym wydaniu Almanachu Muszyny.

Styczeń 2011
Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny (SPAM), które zajmuje się realizowanymi od roku 1991 inicjatywami programowymi Almanachu Muszyny z powodzeniem przeszło już wszystkie etapy rejestracji (Od KRS do NIP). Opracowana została "Wizytówka SPAM 2011", do pobrania...

W załączeniu przedstawiamy informację o zadaniach zrealizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz redakcję "Almanachu Muszyny" w roku 2010. Prosimy o uwagi. Sprawozdanie będzie przedmiotem obrad walnego zebrania Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz Rady Programowej "Almanachu Muszyny". Pobierz dokument w pdf

W Muszynie, w nowym pięknym obiekcie Muzeum Państwa Muszyńskiego, odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz gospodarzy Muzeum. więcej >>

Po kilku latach noworocznego koncertowania w Krynicy stypendyści i kandydaci do stypendiów "Almanachu Muszyny" - z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli - zagrali w Nowy Rok 2011 brawurowy koncert w Muszynie. więcej >>

Czerwiec 2010
Wszystkich, którzy zechcą wesprzeć "Almanach Muszyny" i jego inicjatywy uprzejmie informujemy, że przystępujemy do tworzenia Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Mamy ambicję - przy Waszej pomocy - stworzyć nowoczesną, otwartą na świat organizację pozarządową, w której każdy będzie czuł się gospodarzem, kształtującym jej rozwój i współuczestniczącym czynnie w jej działaniach. W załączeniu przedstawiamy projekt>> statutu. Wszystkich, którzy zechcą wejść w skład komitetu założycielskiego, prosimy o kontakt z redakcją redakcja@almanachmuszyny.pl

Do Fundatorów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny! Redakcja Almanachu Muszyny w porozumieniu z zarządem TMZM uprzejmie informuje, że w związku z dramatyczną sytuacją powodziową na Folwarku w Muszynie dodajemy dodatkową siódmą kategorię do stypendiów, jakie będą wręczone w dniu 3 lipca na XX Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny.
Trzy stypendia każde po 200 złotych wypłacane przez 12 miesięcy od lipca 2010 roku do czerwca 2011 roku. Kandydatów wskazuje Dyrekcja Szkoły Podstawowej numer 2.
Na koncie Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny dzięki Państwa hojności zgromadzone są środki finansowe umożliwiające sfinansowanie dodatkowych stypendiów.

Maj 2010
Stowarzyszenie LGD "Perły Beskidu Sądeckiego" informuje, że w terminie od 1 czerwca 2010 do 30 czerwca 2010 można składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach działań Odnowa i rozwój wsi i Małe projekty. Więcej o programie na stronie www.perlybeskidu.pl Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Rytro pod nr tel. 18 446 90 40 w. 58.

W 6 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, "Almanach Muszyny" zorganizował spotkanie na temat: "Już dzisiaj planuj swoją karierę zawodową, jutro będzie za późno!" więcej >>

Kwiecień 2010
Informacja o zadaniach zrealizowanych przez "Almanach Muszyny" w okresie od kwietnia 2009 do marca 2010. więcej >>

Marzec 2010
W dniu 19 lutego w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbył się wernisaż wystawy "Krynica, Muszyna, Żegiestów na dawnej pocztówce ze zbiorów Almanachu Muszyny". Na wystawie prezentowanych jest około 500 pocztówek z lat 1897-1930, przedstawiających między innymi często już nieistniejące obiekty budownictwa uzdrowiskowego. Wystawa czynna będzie do 25 marca 2010 roku. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu autorstwa Doroty Rehman.

Luty 2010
Fundusz Wyszehradzki przyjął sprawozdanie z realizacji grantu, jaki Almanach Muszyny i Stowarzyszenie AMOS w Starej Lubowli otrzymały na pokrycie 30% kosztów realizacji programu Visegrad Bridge - Five years later. Głównym - i zrealizowanym z powodzeniem - zamierzeniem programu było rozwinięcie polsko-słowackiej współpracy na szczeblu lokalnym, w oparciu o idee Mostu Wyszehradzkiego, w kolejną rocznicę jego otwarcia i w piątym roku obecności Polski i Słowacji w Unii Europejskiej. Jak wiadomo, most otwarty w roku 2003 z udziałem premierów Polski i Słowacji, z inicjatywy Młodzieżowych Klubow Wyszehradzkich z Muszyny (Polska), Starej Lubowli (Slowacja), Vsetinu (Czechy) i Nyiregyhazy (Węgry), otrzymał nazwę Most Wyszehradzki. Program w latach 2002-2004 wspierał Fundusz Wyszehradzki. więcej >>

Styczeń 2010
Koncert Noworoczny Almanachu Muszyny w Krynicy

Pojawił się kolejny argument przemawiający za tym, że Krynica pilnie potrzebuje dużej sali koncertowej nie tylko dla potrzeb Forum Ekonomicznego. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się polsko-słowacki VII Noworoczny Koncert Stypendystów Almanachu Muszyny - sala koncertowa Pijalni Głównej pękała w szwach. W koncercie wystąpiła młodzież uczęszczająca do Szkół Muzycznych w Krynicy i Nowym Sączu oraz zespół Wesołe Harmonijki ze Starej Lubowli. W programie koncertu, który przygotowały Danuta Jarząbek i Maria Budzaková, znalazł się repertuar poważny - z racji Roku Szopenowskiego, muzyka popularna oraz kolędy. Na koncert stawili się licznie kuracjusze i świąteczni goście Krynicy, a także spora grupa przyjaciół ze współpracującego z "Almanachem Muszyny" Stowarzyszenia Amos ze Starej Lubowli. Koncert zakończył się życzeniami noworocznymi i wspólnym odśpiewaniem kolędy Bóg się rodzi. Stypendia fundowane przez przyjaciół "Almanachu Muszyny": naukowe, socjalne i artystyczne otrzymało już prawie 250 uzdolnionych uczniów z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Absolwenci programu, dzisiaj rozsiani po całej Polsce, planują swoje spotkanie w pierwszą sobotę lipca w Muszynie na XX jubileuszowym Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny.

 

-

Almanach Muszyny jest rocznikiem wydawanym społecznie od roku 1991 pod patronatem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny. Almanach ma numer ISSN 1234-6276. Nakład wynosi 1000 egzemplarzy.

wersje elektroniczne w PDF


rok 2016

rok 2015

rok 2014

rok 2013

rok 2012

rok 2011

rok 2010

rok 2009

rok 2008

rok 2007

rok 2006

rok 2005

rok 20004

rok 2003

rok 2002

rok 2001

rok 2000

rok 1999

rok 1998

rok 1997

rok 1996

rok 1995

rok 1994

rok 1993
 
rok 1992

rok 1991
 

 

*

Co, gdzie, kiedy ? Kalendarz imprez w regionie

cykl imprez - Miejska Biblioteka Publiczna w Muszynie - Miejska Biblioteka Publiczna w Muszynie -
Do końca czerwca : Wystawa kolekcjonerska Artura Królikowskiego Para - buch! Koła - w ruch!, upamiętniająca 145 rocznicę otwarcia linii kolejowej Tarnów-Orlov i 110 rocznicę otwarcia linii kolejowej Muszyna - Krynica. Archiwalne zdjęcia, dokumenty, bilety, czapki konduktorskie, pieczątki i inne cenne eksponaty. - rena
cykl imprez - Biblioteka w Żegiestowie. Filia BPMiGU Muszyna - Biblioteka w Żegiestowie. Filia BPMiGU Muszyna -
Do 20 stycznia 2022 r.: Gruzja w obiektywie Renaty Kopacz. - rk

 

 

 

 

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59