Dzisiaj jest piątek, 08 listopada 2024 roku , Imieniny: Klaudii, Seweryna, Wiktoriusza
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Pazdziernik
Listopad
Grudzień
Nasze kalendarium
strona główna
Drodzy Przyjaciele !

Przedstawiamy roboczą, wersję Kalendarium Almanachu Muszyny, które adresujemy do osób zainteresowanych historią Muszyny. W Kalendarium chcemy przypomnieć co wydarzyło się: kilkaset, kilkadziesiąt, kilkanaście, kilka lat temu, a co miało związek z dziejami Muszyny. Zbiór powstał na podstawie przeglądu: ksiązek, opracowań, wydawnictw, prasy regionalnej i innych dostępnych źródeł informacji.

Podkreślamy, że jest to wersja robocza wymagająca jeszcze wielkiej pracy i krytycznego podejścia, w czym mamy nadzieję uzyskać pomoc specjalistów, kolekcjonerów a także znawców różnych dziedzin. Bardzo nam zależy, aby nie powielać ewentualnych błędów. Chcemy podkreślić następujące założenia jakie legły u podstaw przygotowania Kalendarium Almanachu Muszyny:

Cel przedsięwzięcia
Zebrać w jednym dokumencie daty zdarzeń związanych z historią Państwa Muszyńskiego oraz życiem społecznym jego mieszkańców. Chcemy, aby kalendarium otwierało kolejne strony zapomnianej historii Muszyny. Zamieszczamy często na pozór fakty drobne, ale one też składają się na mozaikę dziejów Muszyny.

Zakres terytorialny
Dotyczy obszaru mieszczącego się w definicji Państwa Muszyńskiego, tylko w wyjątkowych przypadkach rozszerzamy zakres o inne miejsca, jeżeli sprawa pośrednio dotyczy omawianego obszaru. Nie da się zrozumieć historii Muszyny bez patrzenia na losy Krynicy i Żegiestowa i odwrotnie. Coraz bardziej pasuje nam do określenia tychże miejscowości miano Trójzdrój.

Sposób prezentacji
Zasada prezentacji jaka przyjęliśmy, czyli od 1 lipca do 30 czerwca (tak zwany umowny Rok Almanachowy) według dni, nie wytrzymuje krytyki z naukowego punktu widzenia. Zgoda - ale nasza praca nie jest naukowa - ma charakter z założenia popularny. Ponadto ułożenie w przyszłości zebranych dat w układzie chronologicznym nie stanowi problemu i obiecujemy, że to zrobimy. Teksty pisane kursywą są cytatami.

Co dalej?
Chcemy kontynuować budowanie zbioru i zajmie nam to zapewne więcej czasu niż pierwotnie zakładaliśmy. Z racji ograniczeń czasowych i warsztatowych nie uda nam się zakończyć opracowania w roku 2000, ale cóż trzeba sobie zostawić na wiek XXI.

Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom Almanachu Muszyny, którzy wsparli nas w tym przedsięwzięciu. Szczególne podziękowania kierujemy do Leszka Zakrzewskiego za Kalendarium Dat Kolejowych, które stanowi załącznik do niniejszego Kalendarium. Liczymy na to że powstaną kolejne dotyczące wyspecjalizowanych zagadnień. Czytelników kalendarium prosimy o zwrócenie uwagi, że jest ono ułożone miesiącami i przed każdą informacją podana jest liczba określająca dzień a następnie rok.

Jeżeli kolejna informacja dotyczy tego samego dnia to jest ona zamieszczona poniżej i podany jest wyłącznie rok to znaczy, że dany fakt zdarzył się w tym samym dniu danego miesiąca. Łaskawie prosimy o zerknięcie w tekst w chwili wolnej. Wdzięczni będziemy za wszelkie uwagi, korekty i uzupełnienia.

Redakcja Almanachu Muszyny

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59