Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w Hotelu Klimek w Muszynie w dniu 14 października odbyło się II Forum Turystyczne Muszyna - Stara Lubowla. W Forum wzięli udział liczni przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy i działacze turystyki z Muszyny, Krynicy, Piwnicznej i Rytra oraz - po słowackiej stronie - Starej Lubowli, Lipan, Wyżnych Drużbaków (Vyšnych Ružbachów) i Gniazd (Hnezdnego). Specjalnymi gośćmi byli reprezentanci Amerykańskiej Izby Handlowej (AmCham), w tym z takich firm, jak Deloitte, Ernst & Young, Sheraton, Hertz oraz Fluor.

Myślą przewodnią ożywionej dyskusji i znakomitych prezentacji był zamysł utworzenia klastra turystycznego, koordynującego wysiłki wielu podmiotów na rzecz utworzenia wspólnego produktu turystycznego, zachęcającego gości do odwiedzania miejscowości w Dolinie Popradu po obu stronach granicy. Ta forma współpracy ma mieć preferencje w trakcie kolejnej rundy finansowania projektów ze środków Unii Europejskiej. W debacie pomocny był głos ekspertów: Petry Tomašovej z Bratysławy oraz Marcina Jabłońskiego z Bielska-Białej, który tworzyli już klastry na Słowacji i w Polsce.


Renata Trela i Norbert Frank w dyskusji nad "Popradzką Kartą Dań"

Katarzyna Kucia-Garncarczyk z Muszyny przedstawiła wyniki badań ankietowych "Czego oczekują turyści odwiedzający nasz region?", natomiast Aleš Solar ze Starej Lubowli omówił założenia tworzonego portalu www.dolinapopradu.info . Renata Trela i Janina Klimek, właścicielki obiektów w Muszynie, oraz Norbert Frank, sławny szef zajazdu "U Franka" w Starej Lubowli, zainicjowali debatę na temat "Popradzkiej Karty Dań".

Z uznaniem przedstawicieli AmChamu spotkały się profesjonalne multimedialne prezentacje oferty turystycznej przedstawione przez Włodzimierza Tokarczyka, zastępcę burmistrza Muszyny, i Michała Biganiča, primatora Starej Lubowli.

Uczestnicy Forum byli zgodni w konkluzji - klaster turystyczny "Dolina Popradu" może pomóc w ożywieniu ruchu turystycznego w naszym regionie. Naszą ofertę powinniśmy tworzyć transgranicznie, a współpraca podmiotów polskich i słowackich, biorąc pod uwagę dużą mobilność turystów i uzupełniającą się ofertę po obu stronach granicy, spowoduje jej wzbogacenie. Do końca roku pod patronatem burmistrzów Muszyny i Starej Lubowli oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny i Stowarzyszenia Amos w Starej Lubowli ma powstać lista podmiotów zainteresowanych udziałem w tym przedsięwzięciu - powiedział prowadzący obrady Ryszard Kruk.

W trakcie Forum o swojej drodze życiowej opowiedzieli po angielsku i talenty muzyczne zaprezentowali stypendyści Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny: Jan Żywczak, Mária Budzáková, Justyna Tomasiak, Maciej Hadała oraz Michał Bajorek. Stypendystów przedstawiła Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna Almanachu Muszyny.

List do uczestników Forum z życzeniami sukcesu skierował Marszałek Małopolski Marek Sowa. Pobierz list ...

 

 

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59