Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny kołyska dla księżniczki Julianny zakołysała willą "Patria" w Krynicy w takt przebojów Jana Kiepury! Małe Ojczyzny pełne są wartych odkrywania i upowszechniania fascynujących historii, z których wiele niesie aktualne do dzisiaj przesłania. 11 sierpnia 2012 roku, w dniu inauguracji 46. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, w willi "Patria" otwarto wystawę "O wizycie, która zakołysała Krynicą" zorganizowaną z okazji 75. rocznicy podróży poślubnej holenderskiej następczyni tronu do Polski. Gospodarzami pobytu księżnej Julianny i księcia Bernarda w willi "Patria" byli Jan Kiepura i Marta Eggerth, których jubileusze 110. i 100. rocznicy urodzin obchodzimy w bieżącym roku. Z tej okazji wernisażowi towarzyszył koncert "Cudowne głosy w magicznej Patrii", w trakcie którego wykonane zostały przeboje z ich niezapomnianego repertuaru. We wrześniu 2012 roku, dzięki docenieniu tej społecznej inicjatywy przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wystawa zostanie zaprezentowana także w salonach Ambasady RP w Hadzee.

W dniu 11 sierpnia 2012 roku dopisano kolejny ważny fakt w kulturalnych relacjach polsko-holenderskich. Za sprawą tekstów autorstwa Karoliny Grobelskiej, opublikowanych na łamach "Almanachu Muszyny", przypomniana została historia wizyty, która w styczniu 1937 roku wywołała sensację towarzyską na skalę międzynarodową. Księżna Julianna i jej mąż książę Bernard, wprost po zakończeniu uroczystości weselnych w Hadze, przybyli do Krynicy, aby tu spędzić swój miesiąc miodowy i oficjalnie rozpocząć podróż poślubną po Europie. Na zaproszenie światowej sławy tenora, Jana Kiepury, młodzi małżonkowie zatrzymali się w należącym do niego luksusowym pensjonacie "Patria". Informacja o przyjeździe pary książęcej błyskawicznie obiegła prasę ogólnopolską, czyniąc wizytę jednym z najbardziej medialnych wydarzeń w historii Krynicy. Dzięki wystawie zaprezentowanej w willi "Patria", ujętej w formę kilkunastu plansz, zrekonstruowany został przebieg wizyty na tle atmosfery kurortu lat 30. Dopowiedziano również interesującą pointę zdarzenia, mało znaną szerokiej publiczności - niemal w rok po wizycie para książęca uhonorowana została przez stronę polską kołyską, podarowaną z okazji narodzin ich pierwszej córki, a obecnie Królowej Niderlandów Beatrix. Ten unikatowy mebel zachował się w holenderskich zbiorach królewskich jako fascynująca pamiątka wizyty, która zakołysała Krynicą.

GGospodarzami następczyni tronu niderlandzkiego oraz jej małżonka w styczniu 1937 roku, w należącej do nich willi "Patria", byli zasłużeni dla polskiej kultury i budowania jej pozytywnego wizerunku na świecie Jan Kiepura i Marta Eggerth. Dlatego nie jest przypadkiem, że wernisażowi towarzyszył koncert, w trakcie którego w willi "Patria" zabrzmiały znowu piękne utwory z ich repertuaru. Wykonawcami byli Małgorzata Kubala, sopran koloraturowy, oraz Andrzej Wiśniewski, tenor. Akompaniował Mariusz Dubrawski na zabytkowym wiedeńskim fortepianie, przy którym śpiewał Jan Kiepura. Reżyserem i pomysłodawcą koncertu był Aleksander Ładysz.

Uroczystość zaszczycili obecnością: Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Janusz Stańczyk, Dyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ, były Ambasador RP w Holandii, Michał Biganic, Primator Starej Lubowli, dr Krzysztof Pawłowski, twórca Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu, oraz Przewodnicząca Rady Krynicy-Zdroju Małgorzata Półchłopek i Burmistrz Krynicy-Zdroju dr Dariusz Reśko. Organizatorzy otrzymali list z życzeniami pomyślności w prowadzonej działalności pro publico bono od Jej Królewskiej Mości Królowej Beatrix. Słowa serdecznych pozdrowień przesłali dla uczestników spotkania; dr Marcel Kurpershoek, Ambasador Królestwa Niderlandów w Warszawie oraz Marek Sowa, Marszałek Małopolski.

Gościny obu wydarzeniom udzieliło Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA, w którego władaniu znajduje się willa "Patria". Zarząd firmy podejmuje perspektywiczny program inwestycyjny, ukierunkowany tak, aby - dokonując niezbędnych remontów - wydobyć piękno ukryte w często niedocenianych modernistycznych obiektach, powstałych w latach trzydziestych minionego wieku. W miarę postępu prac renowacyjnych zarząd planuje organizację cyklicznych koncertów kiepurowskich w willi "Patria".

Życzliwie do projektu odniosły się władze samorządowe Krynicy-Zdroju, które podejmują prace na rzecz rewitalizacji nie tylko materii, ale i ducha Krynicy; stąd liczne rozpoczęte inwestycje, które, w połączeniu z bogatym programem kulturalnym, zaowocują nowymi możliwościami atrakcyjnego spędzania czasu podczas coraz dłuższego sezonu letniego i zimowego.

Wystawa będzie czynna w willi "Patria" do 6 września 2012 roku, tak aby mogli ją zwiedzić zarówno uczestnicy 46. Festiwalu Jana Kiepury, jak i XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

"Kluczem, do tej niecodziennej historii jest dla mnie kołyska, której poszukiwałam w związku z badaniami nad twórczością architekta Jana Bogusławskiego. Odnalezienie tego dzieła w rocznicę historycznej wizyty, po 75 latach od momentu doręczenia go na dwór królewski w związku narodzinami królowej Beatrix, dostarczyło mi ogromnej satysfakcji. Myślę, że ten znaczący fakt z historii polsko-niderlandzkich kontaktów przyczyni się do promocji naszego kraju, regionu nadpopradzkiego oraz polskiego rzemiosła artystycznego" - powiedziała Karolina Grobelska, autor wystawy.

We wrześniu 2012 roku, dzięki docenieniu społecznej inicjatywy przez MSZ, wystawa zostanie zaprezentowana w salonach Ambasady RP w Hadze. Ma to dodatkowy ważny wymiar symboliczny. Senat RP podjął bowiem 9 maja 2012 roku uchwałę o ustanowieniu września 2012 roku miesiącem pamięci Generała Stanisława Sosabowskiego, mając na celu przypomnienie jego zasług oraz zasług podległej mu 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w walce o "Wolność naszą i waszą" podczas II wojny światowej. Dzięki determinacji obywateli Holandii, konsekwentnemu podkreślaniu zasług generała Sosabowskiego i jego żołnierzy przez księcia Bernarda, Jej Królewska Mość Królowa Beatrix odznaczyła pośmiertnie generała Sosabowskiego i 6. Brygadę Powietrznodesantową kontynuującą tradycje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej najwyższymi odznaczeniami państwowymi Holandii. Wystawa, ciepło wspominająca związany z Polską fakt dotyczący rodziny królewskiej, jest naszym skromnym podziękowaniem za pamięć o zasługach polskich żołnierzy w wyzwoleniu Holandii.

Organizatorami powyższych wydarzeń są: Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA oraz władze samorządowe Krynicy-Zdroju. Stanowi to wart upowszechnienia przykład współpracy na niwie kultury pomiędzy organizacją pozarządową, firmą komercyjną kontrolowaną przez Skarb Państwa oraz władzami samorządowymi. Organizatorzy mają nadzieję, że podjęte działania wywołają zainteresowanie gości z Holandii wizytą w nadpopradzkich uzdrowiskach, a także przyczynią się do rozwoju kontaktów między najnowszą polską emigracją i holenderskim społeczeństwem.

Słowo o organizatorach:

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny grupuje osoby z różnych zakątków Polski, które zainteresowane są historią, kulturą i rozwojem Ziemi Muszyńskiej. Główną naszą inicjatywą jest wydawany od roku 1991 rocznik "Almanach Muszyny", pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, w którym ponad stu autorów z Polski, Słowacji i USA opublikowało już ponad 600 artykułów. Przyjaciele "Almanachu Muszyny" od kilkunastu lat finansują Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny, w ramach którego ponad 250 zdolnych uczniów i studentów otrzymało stypendia. Jedną ze stypendystek była Agnieszka Zahaczewska, dzisiaj studentka Akademii Muzycznej w Krakowie, która w trakcie wernisażu wykonała utwór "Kołysanka" Fryderyka Chopina. Jesteśmy organizatorami konkursów i wystaw. Wspólnie z partnerami dokumentujemy zagrożone zabytki, nagradzamy najlepsze książki o naszym regionie, promujemy rozwój turystyki i bogactwo kulturalne regionu. Organizujemy doroczne wspólne koncerty młodzieży polskiej i słowackiej. Więcej o nas na www.almanachmuszyny.pl

Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA to bogata w tradycje lecznictwa uzdrowiskowego Spółka Akcyjna, wykwalifikowana kadra medyczna i dobra baza zabiegowa. Znane w całej Polsce obiekty spółki to między innymi: Nowy Dom Zdrojowy, Stary Dom Zdrojowy, Nowe Łazienki Mineralne, "Patria" i Pijalnia Główna. To tutaj od dwóch stuleci przyjeżdżają kuracjusze, aby korzystać z największego bogactwa tej ziemi - źródeł wód mineralnych i leczniczych, wśród których są: Kryniczanka, Zuber, Jan, Słotwinka, Mieczysław, Józef. Spółka organizuje pobyty sanatoryjne ze skierowaniem z NFZ, turnusy rehabilitacyjne, pobyty komercyjne z leczeniem oraz pobyty hotelowe. Nasi Goście mają bardzo blisko do pijalni wód, sal koncertowych i deptaku. Kontakt: e-mail: centralna-rezerwacja@krynica.com.pl Więcej informacji na: www.uzdrowisko.krynica.com.pl

Krynica-Zdrój, kurort sławę swą zawdzięcza znakomitym wodom leczniczym. To także prężnie rozwijające się centrum sportów zimowych, turystyki, rekreacji, imprez kongresowych i kulturalnych, z których najbardziej znane to Festiwal im. Jana Kiepury i Forum Ekonomiczne. Kurort posiada bogatą bazę noclegową, tereny do spacerów i wycieczek, z których do najciekawszych należą tereny Góry Parkowej. Niepowtarzalna atmosfera, leczniczy klimat, piękno krajobrazu i unowocześniana infrastruktura przyciągają liczne rzesze turystów. Miłośnicy "białego szaleństwa" pokochali stoki narciarskie z kolejką gondolową na Jaworzynę oraz szeregiem wyciągów narciarskich. Atrakcją Krynicy-Zdroju jest również lodowisko w hali widowiskowo-sportowej, korty tenisowe i sankostrady. Co roku hotele, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe wzbogacają ofertę o modne programy fitness, a bogate zaplecze zabiegowe zapewnia bezpieczną kurację pod okiem fachowców. Więcej informacji na: www.krynica-zdroj.pl

Karolina Grobelska, autor wystawy. Kustosz Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, zaliczanego do najmłodszych muzeów akademickich w Polsce. Z wykształcenia historyk sztuki ze specjalnością muzealniczą, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zafascynowana twórczością architekta Jana Bogusławskiego w dziedzinie projektowania mebli i wnętrz.

Aleksander Ładysz, śpiewak, organizator i reżyser koncertu, animator życia kulturalnego w Krynicy, wydawca "Gazety Krynickiej", inicjator przywrócenia do świetności wiedeńskiego fortepianu znajdującego się w willi "Patria", na którym grywał i przy którym śpiewał Jan Kiepura. Na jego zaproszenie koncert uświetnili znakomici artyści. Małgorzata Kubala - sopran koloraturowy - absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Finalistka VII Międzynarodowego Konkursu Koloraturowego im. Sylwii Gerszty. Doktorantka i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Andrzej Wiśniewski - tenor - absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Aktualnie solista teatru Muzycznego w Lublinie, współpracuje z Teatrami Muzycznymi w Łodzi i Poznaniu oraz Filharmonią w Warszawie. Mariusz Dubrawski - pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny - absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie prof. Teresy Manasterskiej (1987). Więcej info na: www.polcanart.com

46 Festiwal im. Jana Kiepuryjest jedną z najsławniejszych imprez kulturalnych w Polsce i z całą pewnością wpisał się już na dobre w życie kulturalne Krynicy-Zdroju oraz całego kraju. Jest hołdem składanym corocznie naszemu wielkiemu Rodakowi, najpopularniejszemu polskiemu śpiewakowi, otoczonemu legendą za życia i żyjącemu w sercach Polaków, także dzięki krynickiemu Festiwalowi. Festiwal ma wielu gorących zwolenników, którzy tak planują swoje wakacje, aby spędzić je w Krynicy w czasie Festiwalu. Organizatorem Festiwalu, który w tym roku odbywa się w dniach 11-18 sierpnia, jest Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, zaś jego dyrektorem artystycznym jest dr Stefan Munch. Więcej informacji, w tym aktualny program Festiwalu, na który składa się kilkanaście koncertów ze znakomitymi wykonawcami na: www.festiwalkiepury.pl

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59