Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

"Pokolenie straconych szans czy nieograniczonych możliwości?" Nad tym i wieloma innymi sprawami zastanawiali się uczestnicy tegorocznego Forum Ekonomicznego Młodych Liderów w Nowym Sączu. Ponad 300 młodych ludzi reprezentowało organizacje z 42 krajów - zarówno z całej Europy jak i z Kaukazu. W tym roku w gronie tych młodych ludzi rozmawiających o problemach współczesnego świata znalazły się również dwie przedstawicielki Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny Anna Iwanicka i Natalia Święs, byłe stypendystki Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny.

Forum trwało przez 4 dni, podczas których uczestnicy mieli możliwość udziału w warsztatach tematycznych oraz panelach dyskusyjnych. Paneliści Forum to znane osobistości świata ekonomii, polityki, biznesu i kultury. Do najważniejszych gości można zaliczyć byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsę, który przybliżył uczestnikom zarówno przeszłość jak i współczesne problemy, szczególnie te dotyczące Europy Wschodniej. Zwrócił on uwagę na to, jak ważne są wartości przy budowie fundamentów jedności europejskiej.

Młodzi ludzie mieli też okazję nawiązać dyskusję ze znanymi osobami spoza naszego kraju - między innymi z Tiborem Navracsicsem Wicepremierem Węgier, Leonidem Mukhamedovem, Prezesem na Europę Centralną i Wschodnią Schneider Electric czy Günterem Verheugenem - byłym Komisarzem UE ds. Rozszerzenia. Najwięcej emocji jednak wzbudziła wymiana zdań między przedstawicielami krajów Europy Wschodniej, a Sergeyem Markovem, rosyjskim politologiem, dziennikarzem i działaczem społecznym, który w dyskusji zaatakował uczestników i ideę Pomarańczowej Rewolucji.

Burzliwa wymiana podniosła atmosferę na sali, posypały się pytania, dzięki czemu panel ten najbardziej zapadł w pamięć. Uczestnicy Forum mieli także możliwość rozmowy z Ministrem Transportu Sławomirem Nowakiem oraz Ministrem Pracy i Polityki Społecznej Władysławem Kosiniak-Kamyszem. Trudno wymienić wszystkich panelistów i gości, ale każdy wniósł coś ważnego, skłaniającego do przemyśleń. Nie można pominąć także inspirujących rozważań w gronie młodych ludzi z różnych organizacji, ponieważ kiedy kończyły się panele zaczynała się dyskusja między młodzieżą, nie tylko na tematy poruszane podczas Forum.

Była to doskonała okazja do poznania nowych ludzi, a tym samym ich poglądów na pewne sprawy, które często diametralnie różniły się między sobą. Właśnie z tego powodu takie rozmowy stawały się cenną lekcją tolerancji. Warto też na koniec wspomnieć, że uczestnicy Forum Młodych Liderów mieli okazję uczestniczyć w XXII Forum Ekonomicznym w Krynicy. Organizatorem Forum Ekonomicznego Młodych Liderów jest Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw.

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59