Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 roku , Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

 

W dniu 15 listopada br., na spotkaniu Towarzystwa Karpackiego w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny przedstawiło prezentację „Almanach Muszyny dla Małej Ojczyzny w 725. rocznicę pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna”.

Na spotkaniu założonego w 1990 roku Towarzystwa Karpackiego, grupującego miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny poinformowało o rozlicznych inicjatywach realizowanych na rzecz lokalnej społeczności. Motywem przewodnim multimedialnej prezentacji była 725. rocznica pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna. Mowa tu o dokumentach z 18 i 23 maja 1288 roku, dotyczących ugody pomiędzy komesem Mironiegiem i jego żoną Bogusławą, spadkobierczynią Wysza z Niegowici, a biskupem krakowskim Pawłem z Przemankowa (drugi dokument stanowi zatwierdzenie powyższej ugody przez księcia Leszka Czarnego). Dokumenty te, znajdujące się w zbiorach Archiwum Kapitulnego na Wawelu, na łamach rocznika 2013 „Almanachu Muszyny” opisał profesor Kazimierz Przyboś.

W ramach opatrzonej licznymi slajdami prezentacji Bożena Mściwujewska-Kruk poinformowała o zawartości dotychczas wydanych 23. roczników Almanachu Muszyny i planowanej zawartości rocznika 2014. Agnieszka Szling przedstawiła rezultaty konkursu na prezentacje wykonane w ppt na temat „Opowieści rodzinne”, w którym uczestniczyli uczniowie Liceum w Muszynie. Jedna z wielu fundatorek Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny, Anna Rodak, omówiła zasady przyznawania stypendiów i przedstawiła kilkoro wybitnych byłych stypendystów. Karolina Grobelska przypomniała fascynujące fakty związane z pobytem w roku 1937 następczyni tronu niderlandzkiego Julianny z mężem Bernhardem – na zaproszenie Jana Kiepury – w willi „Patria” w Krynicy, a także historię kołyski wykonanej według projektu Jana Bogusławskiego, podarowanej młodej parze w związku z narodzinami przyszłej królowej Beatrix. Historia ta opisana była w „Almanachu Muszyny” oraz stała się przedmiotem wystaw zorganizowanych przez Stowarzyszenie w Krynicy, Krakowie i Warszawie.

W piątkowym spotkaniu Towarzystwa Karpackiego zauważyć można dwa symboliczne fakty: uczestniczył w nim syn Jana Bogusławskiego, a odbywało się ono w warszawskiej willi prof. Bohdana Pniewskiego, projektanta willi „Patria” w Krynicy. W dalszej części prezentacji autorzy tekstów publikowanych w „Almanachu” – Jarosław Stolarski i Gabriel Kurczewski – opowiedzieli o paleobiologii regionu Muszyny i zagadkowych skałach na sławnej mapie tego obszaru, autorstwa profesora Władysława Szajnochy, audycji radiowej z roku 1939, nagranej w Muszynie i Krynicy na kilka dni przed wybuchem wojny i nigdy niewyemitowanej, oraz o losach rodu Fukierów, znanych winiarzy, związanych z miasteczkiem Gniazda (Hniezdne) na słowackim Spiszu i z Warszawą. Marian Kaliński, uczestnik II Kameralnego Polsko-Słowackiego Rajdu Rowerowego „Pętla Popradu” zorganizowanego na malowniczych trasach pogranicza polsko-słowackiego, zaprosił na kolejną jego edycję, która wystartuje z Muszyny 16 sierpnia 2014 roku. Przypomniano także nieznane fakty i postaci, związane z sięgającą XIX wieku historią teatru w Krynicy, które na łamach „Almanachu” opowiedziała Monika Bocheńska.

Dla uczestników spotkania zorganizowano konkursy o zabytkach i ciekawostkach Muszyny oraz okolic. Muszyna dzięki spotkaniu pozyskała kolejnych przyjaciół w prestiżowym i zasłużonym dla promocji Karpat środowisku, które – wspomnijmy – jest wydawcą wysoko cenionego Almanachu Karpackiego „Płaj”. Szereg z nich zapowiedziało swój udział w XXIV Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny, które tradycyjnie odbędzie się w pierwszy weekend lipca w Muszynie.

Więcej info o organizatorach na: www.almanachmuszyny.pl oraz www.karpaccy.pl

 

powrót

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59