Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 roku , Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Małe Ojczyzny pełne są wartych odkrywania i upowszechniania fascynujących historii, z których wiele niesie aktualne do dzisiaj przesłania. 17 kwietnia 2013 roku dopisano kolejny ważny fakt w kulturalnych relacjach polsko-niderlandzkich. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny w Pałacu Staszica w Warszawie otwarto wystawę “O wizycie, która zakołysała Krynicą”, autorstwa Karoliny Grobelskiej. Wystawa przypomina fakty sprzed 75 lat, które nawiązują do czekającego nas za kilkanaście dni wielkiego wydarzenia w Królestwie Niderlandów. Uroczystość zaszczycili obecnością: Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zastępca ambasadora Królestwa Niderlandów Adriaan Palm, przedstawiciel Rządu Flandrii w Polsce Koen Haverbek, Jolanta Wójcik-Niedzielska z Departamentu Polityki Europejskiej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a także liczni reprezentanci życia kulturalnego Warszawy. W trakcie wernisażu utwory Henryka Wieniawskiego zagrała Justyna Tomasiak, studentka Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku, była stypendystka Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny. Młodej artystce akompaniowała na fortepianie profesor Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz.

30 kwietnia 2013 roku, po abdykacji królowej Beatrix, która tron objęła w roku 1980 po swojej matce królowej Julianie, zainaugurowane zostanie panowanie nowego władcy - królem Niderlandów zostanie książę Willem-Alexander. W Polsce mamy miejsce, z którym wiążą się losy członków Domu Królewskiego Orańczyków. Juliana, wówczas księżniczka Niderlandów, późniejsza królowa i jej małżonek książę Bernhard van Lippe-Biesterfeld, rodzice JKM Beatrix, wprost po zakończeniu uroczystości weselnych w Hadze w styczniu 1937 roku, przybyli do Krynicy, aby w willi “Patria”, należącej do światowej sławy tenora Jana Kiepury, spędzić swój miesiąc miodowy i tu rozpocząć podróż poślubną po Europie. Wizyta wywołała sensację towarzyską na skalę międzynarodową. Informacja o przyjeździe pary książęcej błyskawicznie obiegła prasę ogólnopolską, czyniąc wizytę jednym z najbardziej medialnych wydarzeń w historii Krynicy.

Wystawa, autorstwa Karoliny Grobelskiej, przypomina ten interesujący fakt z historii stosunków polsko-niderlandzkich w momencie nas ważnych wydarzeń w dziejach Królestwa Niderlandów. Ukazuje przebieg wizyty pary książęcej na tle międzywojennej Krynicy, odtwarza historię kołyski, przekazanej z Polski w darze dla dostojnych gości w związku z narodzinami ich pierwszego dziecka -księżniczki Beatrix, przyszłej królowej Niderlandów. Ten unikatowy mebel zachował się w holenderskich zbiorach królewskich jako pamiątka wizyty, która “zakołysała Krynicą”.

“Kluczem, do tej niecodziennej historii jest dla mnie kołyska, której poszukiwałam w związku z badaniami nad twórczością architekta Jana Bogusławskiego. Odnalezienie tego dzieła w rocznicę historycznej wizyty, po 75 latach od momentu doręczenia go na dwór królewski w związku narodzinami królowej Beatrix, dostarczyło mi ogromnej satysfakcji. Myślę, że ten znaczący fakt z historii polsko-niderlandzkich kontaktów przyczyni się do promocji naszego kraju oraz polskiego rzemiosła artystycznego, które od zawsze było naszym narodowym atutem” – powiedziała Karolina Grobelska, autor wystawy.

Wystawa ma to dodatkowy wymiar symboliczny. Senat RP podjął w 2012 roku uchwałę o upamiętnieniu zasług generała Stanisława Sosabowskiego i podległej mu 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej podczas II wojny światowej, w tym w trakcie wyzwalania Holandii. Uchwała była także wyrazem uznania i podziękowaniem dla władz i mieszkańców Królestwa Niderlandów za godne upamiętnienie generała Sosabowskiego i jego żołnierzy. Przypomnijmy, że królowa Beatrix odznaczyła pośmiertnie generała Sosabowskiego i 6. Brygadę Powietrznodesantową kontynuującą tradycje 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej najwyższymi odznaczeniami państwowymi Holandii. Wystawa, dokumentująca związany z Polską fakt dotyczący rodziny królewskiej, jest także podziękowaniem za pamięć o zasługach polskich żołnierzy w wyzwoleniu Holandii.

Profesor Ryszard Żelichowski, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej, zwrócił uwagę na fakt, że największą wartością wystawy jest to, że przypomina ona mało znany fakt z bogatej historii stosunków polsko-niderlandzkich tylko dlatego, że miał on lokalny charakter. Był taki czas, gdy na Krynicę skierowane były oczy europejskich elit politycznych i gospodarczych a minister Jan Szembek mógł napisać: “Jesteśmy bardzo zelektryzowani wizytą (…) młodej pary w Krynicy – Xna [pis. oryg.] Juliana to najlepsza propaganda dla naszego uzdrowiska”.

Zastępca ambasadora Królestwa Niderlandów Adriaan Palm otwierając wystawę w swoim słowie wstępnym podziękował za zorganizowanie wystawy, która doskonale wpisała się w ciąg uroczystych wydarzeń związanych ze zmianą monarchy na tronie Królestwa Niderlandów. Ambasador Palm podkreślił, że rząd holenderski przywiązuje dużą wagę do wydarzeń historycznych łączących narody. Temu celowi służy druga edycja programu Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego (GCE, Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed 2013-2016). Rodzina królewska należy do kulturowego dziedzictwa Europy, ale należy do niego też tradycja demokratyczna. Jak pokazuje ta wystawa, monarchia jest czynnikiem spajającym społeczeństwo Królestwa Niderlandów, sama wystawa zaś jest elementem łączącym tradycje obu naszych krajów.

Organizatorami wystawy w Pałacu Staszica są: Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej oraz Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polska Akademia Nauk Zakład Działalności Pomocniczej.

Wystawa była prezentowana latem 2012 roku w willi “Patria” w ramach 46. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz podczas XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W roku 2013 na zaproszenie profesora Jacka Purchli gościła w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Wystawa w Pałacu Staszica w Warszawie będzie czynna do 18 maja 2013 roku. Wstęp wolny.

Po więcej informacji prosimy o kontakt:

Ryszard Kruk, Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, 603 757 654, redakcja@almanachmuszyny.pl

Karolina Grobelska, autor wystawy – grobelska.k@interia.pl

Ryszard Żelichowski , Towarzystwo przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej, 22 616 20 91

Słowo o organizatorach:

Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny grupuje osoby zainteresowane historią, kulturą i rozwojem Ziemi Muszyńskiej. Główną naszą inicjatywą jest wydawany od roku 1991 rocznik “Almanach Muszyny”, pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk. Prowadzimy Fundusz Stypendialny Almanachu Muszyny, w ramach którego ponad 250 zdolnych uczniów i studentów otrzymało stypendia. Jesteśmy organizatorami konkursów i wystaw. Wspólnie z partnerami dokumentujemy zagrożone zabytki, nagradzamy najlepsze książki o naszym regionie, promujemy rozwój turystyki i bogactwo kulturalne regionu. Organizujemy koncerty młodzieży polskiej i słowackiej. Mamy status Organizacji Pożytku Publicznego, KRS 0000365118. www.almanachmuszyny.pl

Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej (TPPN) to apolityczna i niedochodowa organizacja, stawiająca sobie za cel działalność na rzecz pogłębienia przyjaznych stosunków polsko-niderlandzkich. Podczas regularnych spotkań klubowych, członkowie i sympatycy TPPN mają okazję zapoznać się  z przedstawicielami gospodarki, nauki i kultury Polski oraz Królestwa Niderlandów,  których praca, zainteresowania lub sympatie związane są z Niderlandami. www.tppn.pl

Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zostało utworzone w 1953 r. w celu gromadzenia, przechowywania, zabezpieczania, udostępniania spuścizn naukowców i materiałów archiwalnych wytworzonych przez instytuty naukowe PAN. Archiwum PAN swoją działalnością obejmuje terytorium całego kraju oraz placówki zagraniczne PAN w Brukseli, Berlinie, Kijowie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Wiedniu. Siedzibą Archiwum jest Pałac Staszica w Warszawie. www.apan.waw.pl

Karolina Grobelska, autorka wystawy jest kustoszem Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Z wykształcenia historyk sztuki i muzealnik, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Bada twórczość Jana Bogusławskiego, architekta i projektanta mebli, a także autora kołyski, której powstanie jest ściśle związane z wizytą holenderskiej pary książęcej w Krynicy. Przebieg wizyty oraz historia królewskiej kołyski, przedstawione na wystawie, zostały opisane przez Karolinę Grobelską na łamach “Almanachu Muszyny” w 2010 i 2012 roku. Wystawa jest uwieńczeniem pracy badawczej autorki nad niezwykłymi losami mebla, przekazanego na dwór holenderski w 1938 roku.

Justyna Tomasiak, pochodzi z Milika koło Muszyny. Uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Krynicy oraz Nowym Sączu, aktualnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. Andrzeja Kordykiewicza, w klasie skrzypiec. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach muzycznych, m.in. na Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzycznej. Bierze udział w konkursach i koncertach w Polsce i zagranicą. Była stypendystką Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny.


--------------------------------------------------------------------

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59