Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Maj 2013 4 maja 2013 roku w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" w Muszynie odbyło się z licznym udziałem mieszczan i gości Muszyny obywatelskie spotkanie dla uczczenia 725. rocznicy pierwszej znanej pisemnej wzmianki nazwy Muszyna. Omawiana pierwsza pisemna wzmianka o Muszynie pochodzi z dokumentów z 8 i 23 maja 1288 roku i dotyczy ugody między Mironiegiem i jego żoną Bogusławą, spadkobierczynią kanonika i scholastyka katedry krakowskiej, Wysza z Niegowici herbu Półkozic, a biskupem krakowskim Pawłem z Przemankowa. Przywołany fragment dokumentu to "mussina que iacet sub Ungaria", czyli Muszyna leżąca na granicy z Węgrami. Dokumenty powyższe znaleźć można w Kodeksie dyplomatycznym katedry krakowskiej św. Wacława, wyd. F. Piekosiński, Kraków 1874, cz 1., dok. 89 i 90.

W trakcie spotkania okolicznościowy wykład wygłosił profesor Kazimierz Przyboś, który stwierdził między innymi: Muszyna jest obecnie w szczególnej sytuacji. Tak się złożyło , ze w tym roku mija 725 lat od pierwszej potwierdzonej źródłowo wzmianki o Muszynie jako wsi. A w roku 2014 będzie 650 rocznica informacji o Muszynie mieście posiadającym prawa miejskie. Tekst na ten temat profesora Kazimierza Przybosia zostanie opublikowany w XXIII roczniku "Almanachu Muszyny", który ukaże się w czerwcu bieżącego roku.

Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie oraz Muzeum Regionalne "Państwa Muszyńskiego". Z okazji wspomnianej rocznicy Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny oraz redakcja "Almanachu Muszyny", w porozumieniu z dyrekcją Liceum Ogólnokształcącego w Muszynie, ogłosiły konkurs "Opowieści rodzinne" dla uczniów Liceum w Muszynie. Konkurs dotyczył wykonania prezentacji monografii swojego lub innego rodu, pochodzącego z terenu gmin Muszyna lub Krynica. Na konkurs nadesłali swoje prace: Diana Bomba, Dominika Gucwa, Aleksandra Kowalik, Filip Lelonek, Karolina Moszczak, Natalia Michalik, Magdalena Peregrym, Agnieszka Rams, Wojciech Rams i Klaudia Rosiek. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w trakcie XXIII Spotkania Przyjaciół Almanachu Muszyny w dniu 6 lipca 2013 roku.

W trakcie spotkania zaprezentowano kopie omawianych dokumentów z roku 1288. Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wysłuchali recitalu skrzypcowego Michała Bajorka, stypendysty Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny oraz pozowali do wspólnej pamiątkowej fotografii.


--------------------------------------------------------------------

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59