Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 roku , Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

 

Anton Karniš, prezes organizacji pozarządowej Amos ze Starej Lubowli, został odznaczony przez Tomasza Chłonia, Ambasadora RP na Słowacji, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, przyznanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, na wniosek Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny.

W dniu 11 kwietnia, w sali posiedzeń Rady Miasta Stara Lubowla, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji Tomasz Chłoń wręczył Antonowi Karnišovi Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP, przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju współpracy słowacko-polskiej. Anton Karniš, obywatel Słowacji i mieszkaniec Starej Lubowli, jest byłym nauczycielem i dyrektorem lubowelskiego Gimnazjum im. T. Vansovej; dwukrotnie pełnił funkcję Dyrektora (Prednosty) Urzędu Miasta Stara Lubowla, aktualnie jest prezesem spółki komunalnej Ekos.

Jest założycielem Obywatelskiego Stowarzyszenia Amos, od ponad 10 lat współpracującego ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Almanachu Muszyny i redakcją "Almanachu Muszyny". Dał się poznać jako aktywny realizator wielu inicjatyw transgranicznych, służących umacnianiu polsko-słowackiej współpracy. W roku 2001 zapoczątkowany został pięcioletni program Młodzieżowych Klubów Wyszehradzkich, obejmujący młodzież z Muszyny, Starej Lubowli, Vsetína (Czechy) i Nyíregyházy (Węgry). Odbyło się kilkanaście spotkań w poszczególnych krajach, wiele wspólnych seminariów i koncertów. Kulminacyjnym punktem programu było nadanie w roku 2004 mostowi granicznemu Muszyna/Čirč nazwy Most Wyszehradzki, z udziałem premierów Polski i Słowacji.

Unikalnym zjawiskiem jest realizowany od roku 2003 transgraniczny program stypendialny, prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny we współpracy ze Stowarzyszeniem Amos. Stypendiami objęta jest młodzież z Muszyny, Krynicy i Starej Lubowli. Przyznano już ponad 250 stypendiów dla uzdolnionej naukowo i artystycznie młodzieży, z czego kilkanaście dla uczniów ze Starej Lubowli. Do tradycji weszły już organizowane od wielu lat wspólne koncerty młodzieży polskiej i słowackiej: w Starej Lubowli w pierwszych dniach grudnia, z okazji święta patrona Starej Lubowli, oraz prezentowane w Krynicy i Muszynie koncerty noworoczne. Oba wydarzenia cieszą się popularnością w lokalnych społecznościach. Anton Karniš walnie przyczynia się do budowania kontaktów redakcji "Almanachu Muszyny" ze środowiskiem naukowców i działaczy kulturalnych na Słowacji, czego rezultatem są teksty autorów słowackich na łamach "Almanach Muszyny", który specjalizuje się w publikowaniu artykułów dotyczących historycznego "państwa muszyńskiego" oraz sąsiednich terenów Sądecczyzny i północnego Spiszu na Słowacji.

Mówiąc o znaczeniu polsko-słowackiej współpracy Ambasador Chłoń wskazał na rolę w tym zakresie inicjatyw lokalnych, w tym realizowanych między miejscowościami nadpopradzkimi. Uczestników spotkania ujęło zacytowanie przez Ambasadora fragmentu - opublikowanego w "Almanachu Muszyny" - wiersza popularnego w regionie poety Adama Ziemianina.

W uroczystości wzięli udział: radni województwa preszowskiego oraz miasta Starej Lubowli. Władze samorządowe Polski reprezentował Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Muszyna Jerzy Majka. Obecni byli działacze organizacji pozarządowych z Polski i Słowacji. List gratulacyjny do Antona Karniša wystosował Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. W części artystycznej uroczystości wystąpili stypendyści obu stowarzyszeń, w tym z Muszyny młodziutka skrzypaczka Karolina Polańska przy akompaniamencie profesor Danuty Jarząbek.

Anton Karniš jest wielkim przyjacielem Polski i Polaków; na szczeblu lokalnym położył ogromne zasługi dla umacniania bezpośrednich polsko-słowackich kontaktów.

 

powrót

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59