Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

 

Przypomnijmy sobie piękne lipcowe dni, spędzone w gronie almanachowych Przyjaciół! Na początku lipca br. ukazał się kolejny, XXIV rocznik "Almanachu Muszyny". Głównym punktem programu promocji rocznika było, jak co roku, XXIV już lipcowe Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny w Ogrodach Wandy, które przebiegło pod hasłem "Zielono mi". Towarzyszyły mu liczne imprezy, współorganizowane przez SPAM i zaprzyjaźnione organizacje i instytucje.

Rozpoczęliśmy od uroczystości wręczenia dorocznej Honorowej Nagrody "Sądecczyzna" im. Szczęsnego Morawskiego, która odbyła się w piątek 4 lipca w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Laureatką Nagrody została dr Anna Janota-Strama, a nagrodzoną książką - opowieść o rodzie Stadnickich pt. Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej.

Kolejnym punktem piątkowego programu był koncert uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Krynicy i Nowym Sączu. Koncert odbył się w sali koncertowej krynickiej szkoły, a jego celem było wyłonienie stypendystów - beneficjentów Funduszu Stypendialnego Almanachu Muszyny na rok szkolny 2014/2015.

W sobotę 5 lipca zebrał się drugi Komitet Stypendialny, który w rozmowie z kandydatami wytypował stypendystów - uzdolnionych uczniów LO w Muszynie oraz gimnazjów w Muszynie, Powroźniku i Złockiem.

O godzinie 11.00 w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego" odbyło się spotkanie na temat przywrócenia szlaku winnego z regionu Tokaj do Muszyny. W spotkaniu uczestniczyła delegacja winiarzy z miejscowości Tallya pod Tokajem, przedstawiciele SPAM oraz władze samorządowe Muszyny.

W samo południe w sali konferencyjnej MPGK w Krynicy-Zdroju odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Dachy i kominy w pejzażu historycznego państwa muszyńskiego", którego celem było uwiecznienie tych detali architektonicznych, które są zagrożone zniknięciem z naszego krajobrazu.

Po południu w Bibliotece Publicznej w Muszynie miało miejsce spotkanie z Adamem Ziemianinem, a w chwilę później wernisaż wystawy prac członków Muszyńskiego Towarzystwa Twórczego "Harnicy Kultury" w Muzeum Regionalnym "Państwa Muszyńskiego", zatytułowanej "Popradzkie kolory, klimaty i krajobrazy".

Zwieńczeniem pracowitego dnia było wspomniane na wstępie XXIV Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny. Jego najważniejszym momentem było ogłoszenie wyników pracy Komitetów Stypendialnych i wręczenie stypendystom dyplomów oraz nagród książkowych. Ponieważ spotkanie przebiegało pod hasłem "Zielono mi", większość jego uczestników przebrała się w zielone stroje, a w dekoracji ogrodu również dominował ten kolor, symbolizujący nasz związek z naturą. Spotkanie umilił recital Wojciecha Dąbrowskiego, twórcy Festiwalu im. Mieczysława Fogga, a także piosenki zaśpiewane przez młodzież z MGOK w Muszynie. Honorowymi gośćmi byli węgierscy winiarze z miejscowości Tallya z regionu Tokaj, którzy przywieźli beczkę swojego firmowego wina i poczęstowali nim uczestników spotkania. Szpunt od beczki, nawiązując do wielowiekowej tradycji starostów muszyńskich, odbił burmistrz Muszyny dr Jan Golba.

W niedzielę 6 lipca członkowie SPAM spotkali się w muszyńskim Muzeum na dyskusji o przyszłości Doliny Popradu oraz urodzinowym torcie, a całość uroczystości zamknął polsko-słowacki turniej tenisowy na Zapopradziu. Warto z uznaniem wspomnieć, że w reprezentacji słowackiej wystąpił primator Starej Lubowli dr Michał Biganič.

Do zobaczenia za rok na jubileuszowym XXV Spotkaniu Przyjaciół Almanachu Muszyny, które przebiegnie w stylu staropolskim.

 

 

powrót

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59