Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 roku , Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

 

4 lipca 2014 roku, w trakcie uroczystości w Miasteczku Galicyjskim Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, dr Anna Janota-Strama odebrała Honorową Nagrodę "SĄDECCZYZNA" im. Szczęsnego Morawskiego za wydaną w roku ubiegłym książkę Stadniccy herbu Szreniawa z Nawojowej: dzieje rodu. Praca ukazała się w warszawskim wydawnictwie DiG w roku 2013 Autorka jest pracownikiem Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a dziejami rodu Stadnickich, tak związanego z historią Sądecczyzny, zainteresowała się za sprawą profesora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Kazimierza Karolczaka, badacza dziejów arystokracji polskiej. Owocem pracy badawczej autorki, oprócz publikacji artykułów przyczynkowych do dziejów rodu, stała się także i nagrodzona książka

Nagrodę wręczyli członkowie Kapituły Konkursu: Leszek Zakrzewski, prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu, Bożena Mściwujewska-Kruk, redaktor naczelna "Almanachu Muszyny", Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, oraz Leszek Migrała, redaktor naczelny "Almanachu Sądeckiego", natomiast Honorową Odznakę "Srebrne Jabłko Sądeckie" wręczył laureatce starosta nowosądecki Jan Golonka.

W wygłoszonej w imieniu organizatorów konkursu laudacji Grzegorz Olszewski, członek zarządu Oddziału PTH w Nowym Sączu, a zarazem ubiegłoroczny laureat Nagrody, podkreślił wielki wkład pracy autorki w zgromadzenie cennego dla przyszłych badaczy dziejów Sądecczyzny materiału faktograficznego, aczkolwiek zaznaczył, że temat nie jest wyczerpany, a i innych tematów o Sądeckiem sporo jeszcze czeka sporo na opracowanie. Autorkę nagrodzonej publikacji przedstawił jako osobę od dawna zafascynowaną historią Polski. Co warte zauważenia, autorka po wydaniu książki o Stadnickich nie zaprzestała pracy pisarskiej oraz badawczej i już gromadzi materiał na kolejne opracowanie.

Organizatorami konkursu są: "Almanach Muszyny" - Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny, "Almanach Sądecki" - Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", Oddział w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Komitet Redakcyjny "Rocznika Sądeckiego".

Nagroda, przyznawana od roku 2008, ma na celu wyróżnienie najcenniejszych prac dotyczących dziejów i kultury Sądecczyzny, jakie ukazały się w roku poprzedzającym jej przyznanie. Uroczyste wręczanie nagrody odbywa się corocznie w Ratuszu Miasteczka Galicyjskiego, w pierwszy piątek lipca. Do tej pory nagrodzono następujących autorów i książki:

  • I edycja, rok 2008: Piotr i Tadeusz Łopatkiewiczowie, Stanisława Tomkowicza inwentarz zabytków powiatu sądeckiego,
  • II edycja, rok 2009: Jerzy Leśniak, Szkoła Chrobrego 1908-2008,
  • III edycja, rok 2010: Jerzy Giza, Nowosądecka Lista Katyńska,
  • IV edycja, rok 2011: Józef Skrabski, Kościoły Grybowa,
  • V edycja, rok 2012: ks. Jan Kudelka, Kościół na Sądecczyźnie w godzinie próby 1939-1945,
  • VI edycja, rok 2013: Grzegorz Olszewski, Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego: księga pamięci.

Więcej o Nagrodzie i dotychczasowych laureatach na www.sadeczanie.net

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy wysłuchali referatu na temat "Narody i stereotypy z perspektywy środkowoeuropejskiej", który przedstawiła Magdalena Petryna, sekretarz redakcji polsko-angielskiego kwartalnika "Herito", wydawanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Pamiątkową statuetkę przygotował, już tradycyjnie, znany sądecki konserwator zabytków Józef Stec. Każdego roku jest to unikalna kompozycja; w oprawę wykonaną z drewna wstawiana jest kamienna płyta z wygrawerowanym i pokrytym prawdziwym złotem napisem: "SĄDECCZYZNA, nagroda im. Szczęsnego Morawskiego", podanym rokiem przyznania nagrody i herbem Ziemi Sądeckiej. Drewno i kamień, jako surowce naturalne, symbolizują bogactwo przyrody Ziemi Sądeckiej, a zarazem i trwałość tradycji. Nagrodzone w konkursie prace gromadzone i udostępniane są w Bibliotece Publicznej w Muszynie.

 

 

powrót

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59