Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

 

Staraniem Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny, pod redakcją Bożeny Mściwujewskiej-Kruk, jak co roku tuż przed wakacjami ukazał się w formie książki oraz na CD jubileuszowy 25. rocznik "Almanachu"Muszyny". Na 400 stronach przynosi wiele ciekawych artykułów, począwszy od poważnych historycznych opracowań po wspomnienia rodzinne, relacje z imprez i sporą dozę poezji.

Wyprawę w głąb historii rozpoczyna artykuł prof. Tadeusza Trajdosa, który w oparciu o wizytację przeprowadzoną w Muszynie w 1728 roku przez archidiakona sądeckiego, kanonika krakowskiego Józefa Jordana, przedstawia sytuację i wyposażenie ówczesnych kościołów muszyńskich. Szef sądeckiego Oddziału Archiwum Państwowego, Sylwester Rękas, prezentuje dokumenty z pogranicza spisko-sądeckiego z końca XVIII wieku, a Gabriel Kurczewski omawia rejestry muszyńskiej komory celnej z lat 60. XVIII wieku, stanowiące cenny wkład do poznania znaczenia rzeki Poprad i miast spiskich w rozwoju handlu z Węgrami.

Temat II wojny światowej podnosi Grzegorz Olszewski, kontynuując przedstawienie listy osób z okolic Muszyny, które w czasie okupacji niemieckiej stały się więźniami obozu Auschwitz. Tym razem lista obejmuje osoby pochodzenia żydowskiego. Leszek Zakrzewski, prezes sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, przygotował tekst o przepisach obowiązujących pracowników c.k. kolei państwowych, a także o szczegółach ich umundurowania. Nieco dalej od Muszyny zagląda dr Rafał Żebrowski, przedstawiając pochodzącego z Muszyny dziewiętnastowiecznego naczelnego lekarza Krakowa, Jana Buszka. Do Łukowicy zaprasza Jarosław Czaja, rysując dzieje dworku na Łapczańskim, natomiast do Żegiestowa-Zdroju prowadzą Piotr Osóbka i Karolina Łomnicka.

Trójka autorów -Maria Zajączkowska z Polski, Andrzej Krajniak z Kanady i Swietłana Tyliszczak z Ukrainy -wraca do historii łemkowskiej rodziny Tyliszczaków. Tym razem jest to opowieść o losach tej gałęzi rodziny, która w latach 40. ubiegłego wieku trafiła na Ukrainę. Osoby interesujące się kulturą znajdą w "Almanachu" warte uwagi artykuły -o pieczęciach Nikifora, pióra Bogdana Karskiego, o rysunkach Wojciecha Gersona -plonie wypraw artysty na Jaworzynę Krynicką, o których opowiada Agata Tobiasz, o przewodnikach autorstwa Władysława Krygowskiego w artykule Barbary Bałuc, a także glosę do historii krynickiego teatru autorstwa Wiesława Piprka. Dzięki artykułom Miroslava Števíka, historyka z Muzeum w Spiskiej Nowej Wsi, oraz mieszkającego od wielu lat na Słowacji Waldemara Oszczędy czytelnik może przenieść się na Spisz, by poznać nazwiska podstarościch w Podolińcu i Starej Lubowli w okresie od XV do XVII wieku, a także zajrzeć do zrewitalizowanego ostatnio sadu hrabiego Zamoyskiego i do spiskich źródeł mineralnych.

Tegoroczny "Almanach" zaprasza również i do muszyńskich źródeł (Marta Kwiatkowska), zalecając przy okazji stosowanie odpowiedniej diety w czasie pobytu w kurorcie (Monika Koszulińska), zachęca do spacerów i poznawania leczniczych roślin rosnących w Beskidzie Sądeckim (dr Maciej Bilek), tropi ślady konfederatów barskich (Maciej Śliwa), rozwiązuje zagadkę kopca grunwaldzkiego w Krynicy (Leszek i Tomasz Walczykowie), proponuje odwiedzenie odremontowanego Dworu Starostów (Barbara Rucka). Obok wspomnień o zmarłych Przyjaciołach zmieścił się w "Almanachu" plan cmentarza przy parafii św. Józefa w Muszynie. Zaznaczono na nim 44 mogiły -miejsca wiecznego spoczynku osób, których losy splotły się z dziejami miasta i wywarły nań wpływ. Rocznik -wzorem lat ubiegłych -prezentuje stypendystów oraz listę darczyńców Funduszu Stypendialnego, prowadzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Almanachu Muszyny.

Jest to ostatni rocznik wydany w formie książkowej. Redakcja rozważa skromniejsze formy podtrzymania obecności pisma wśród czytelników. W roku 2016 ukaże się bibliografia roczników "Almanachu Muszyny" z lat 1991-2015.

Po więcej informacji: Bożena Mściwujewska-Kruk 691-710-137 www.almanachmuszyny.pl redakcja@almanachmuszyny.pl

 

powrót

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59