Dzisiaj jest poniedziałek, 27 maja 2024 roku , Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz stypendialny


Redakcja rocznika
Bibliografia
Zbiory Almanachu
Indeks nazw geograficznych
Indeks nazwisk
Spotkania przyjaciół
Forum Prasy Sądeckiej

Co, gdzie, kiedy ?
INFORMATOR


Kalendarium historyczne
Zapowiedzi
Konkurs Fotograficzny
Inne konkursy
Prasa o Almanachu
Kącik multimedialny


KAMERA W OGRODZIE

Stemple okolicznościowe


z okazji wydania
X rocznika
Almanachu Muszyny
*


z okazji wydania
XV rocznika
Almanachu Muszyny

*

 

Święto Zmarłych to czas zadumy, czas pożegnań... Epidemia COVID -19 utrudniła bezpośrednie kontakty ze znajomymi, więc niektóre wieści od nich dotarły do nas z opóźnieniem. Dopiero we wrześniu otrzymaliśmy smutną wiadomość o śmierci pani Janiny Dzierżanowskiej, przez wiele lat towarzyszącej nam na almanachowych ścieżkach.

Pani Janina urodziła się w Krynicy w 1930 roku, w Muszynie ukończyła szkołę podstawową i pierwszą po II wojnie szkołę średnią. Studiowała geografię na Uniwersytecie Warszawskim i przez całe życie zawodowe pracowała w Państwowym Wydawnictwie Naukowym w Warszawie, redagując hasła do kolejnych wydań encyklopedii. Mieszkając w Warszawie, daleko od Beskidu Sądeckiego i Muszyny, nie przestała się nimi interesować i odwiedzać, kiedy tylko to było możliwe. Kochała góry i wyprawy w swoje ulubione miejsca. Co roku przyjeżdżała do Muszyny i dopiero w trzech ostatnich latach życia choroba uniemożliwiła jej tę podróż. Zmarła w Warszawie 30 marca 2020 roku.

Była wierną czytelniczką "Almanachu Muszyny" i donatorką Funduszu Stypendialnego. Dla naszego rocznika napisała dwa teksty - o pobycie w Muszynie Kazimierza Wierzyńskiego (2007) i o Bacówce nad Wierchomlą (2008), którą często odwiedzała, przemierzając z plecakiem szlaki górskie niemal do ostatnich lat życia. Była osobą pełną energii, pogody ducha i poczucia humoru i taką pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

We wrześniu przyszło nam pożegnać Oksanę Szyjan-Król (ur. 1951, zm. 15 IX 2020), która przeżyła swojego męża Jerzego Króla (ur. 1944, zm. 6 VII 2020) niewiele ponad dwa miesiące. Oksana była aktorką, dydaktykiem akademickim, poetką. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Muzyczną w Krynicy-Zdroju. Dyplom aktorski otrzymała w roku 1974 w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Z przebiegu jej kariery zawodowej odnotować należy m.in. Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Radio "Echo" w Nowym Sączu i Centrum Kultury w Krynicy. W roku 1994 stworzyła razem z mężem własny, prywatny Teatr Studio K. Po śmierci ojca w roku 2011 powołała wraz z mężem, także aktorem, rodzinną Fundację Kultury Ordo Cordis.

Oksana dla "Almanachu Muszyny" napisała opowiadanie Małe nieskromne kazanie i legenda - Muszyna moja miłość, opublikowane w roku 1994 i ponownie w roku 2019. W lutym 2020 roku uczestniczyła wraz z mężem w promocji naszego ostatniego rocznika w gościnnych progach muszyńskiej Biblioteki Publicznej. Była pełna optymizmu i chęci do dalszego działania…

 

Zdjęcie J. Dzierżanowskiej z archiwum Lecha Dzierżanowskiego, zdjęcie O. i J. Królów - "Sądeczanin"

 

 

 

powrót

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59