Dzisiaj jest środa, 29 maja 2024 roku , Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Fundusz Wyszehradzki przyjął sprawozdanie z realizacji grantu, jaki Almanach Muszyny i Stowarzyszenie AMOS w Starej Lubowli otrzymały na pokrycie 30% kosztów realizacji programu Visegrad Bridge - Five years later. Głównym - i zrealizowanym z powodzeniem - zamierzeniem programu było rozwinięcie polsko-słowackiej współpracy na szczeblu lokalnym, w oparciu o idee Mostu Wyszehradzkiego, w kolejną rocznicę jego otwarcia i w piątym roku obecności Polski i Słowacji w Unii Europejskiej. Jak wiadomo, most otwarty w roku 2003 z udziałem premierów Polski i Słowacji, z inicjatywy Młodzieżowych Klubow Wyszehradzkich z Muszyny (Polska), Starej Lubowli (Slowacja), Vsetinu (Czechy) i Nyiregyhazy (Węgry), otrzymał nazwę Most Wyszehradzki. Program w latach 2002-2004 wspierał Fundusz Wyszehradzki.

Na program zrealizowany w roku 2009 złożyły się:

  1. Polsko-słowackie Spotkanie na Moście Wyszehradzkim w dniu 1 maja 2009 roku, w piątą rocznicę wejścia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej. W spotkaniu wzięło udział około 200 osób, a zaszczycili je Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda oraz członek Parlamentu Europejskiego Zita Plestinska ze Słowacji.
  2. Wydanie w nakładzie 1000 egzemplarzy XIX edycji rocznika "Almanach Muszyny", z tekstami autorów polskich i słowackich (w języku polskim i słowackim).
  3. XIX Spotkanie Przyjaciół Almanachu Muszyny z udziałem około 400 osób z Polski, Słowacji i Grecji, które z racji 5. rocznicy wejścia do Unii Europejskiej przebiegało pod hasłem "Grecja kolebką naszej cywilizacji". W trakcie spotkania wręczone zostały stypendia ufundowane przez Przyjaciół Almanachu Muszyny dla uzdolnionej Młodzieży z Muszyny i Starej Lubowli.
  4. Spotkanie polsko-słowackie na Moście Wyszehradzkim w dniu 5 września 2009 roku w szóstą rocznicę nadania mu nazwy Most Wyszehradzki. Mimo zlej pogody uczestniczyło w nim około 100 osób; w spotkaniu wzięli udział członkowie rad miejskich Muszyny i Starej Lubowli.
  5. Reaktywacja aktywności Młodzieżowych Klubów Wyszehradzkich, grupujących młodzież z Muszyny i Starej Lubowli.


--------------------------------------------------------------------

 
Informacje archiwalne
   
   
   
 

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59