Dzisiaj jest czwartek, 21 listopada 2024 roku , Imieniny: Janusza, Marii, Reginy
strona główna

Ukazał się rocznik 2020/2021 Biblioteki Almanachu Muszyny. Dziękujemy za wiele lat współpracy!

Spis Roczników  

 


rocznik 2020
rocznik 2019
rocznik 2018

rocznik 2017

rocznik 2016
spis treści
-
rocznik 2015
spis treści
-
rocznik 2014
spis treści
-
rocznik 2013
spis treści
-
rocznik 2012
spis treści
-
rocznik 2011
spis treści
rocznik 2010
spis treści
-
rocznik 2009
spis treści
rocznik 2008
spis treści

rocznik 2007
spis treści
rocznik 2006
spis treści

rocznik 2005
spis treści
rocznik 2004
spis treści

rocznik 2003
spis treści
rocznik 2002
spis treści --
rocznik 2001
spis treści
rocznik 2000
spis treści

rocznik 1999
spis treści

rocznik 1998
spis treści

rocznik 1997
spis treści
rocznik 1996
spis treści

rocznik 1995
spis treści

rocznik 1994
spis treści

rocznik 1993
spis treści
rocznik 1992
spis treści

rocznik 1991
spis treści

 

strona główna

Almanach Muszyny 2002


Słowo do Czytelnika
Tuzin Almanachów Muszyny. Pierwszy raz spotkaliśmy się z Państwem na czterdziestu stronach; teraz, podobnie jak w dwóch poprzednikach rocznikach, jest tych stron ponad dwieście. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu są ciekawe. Nie byłoby ich bez wysiłku wszystkich społecznych działaczy i współpracowników, a także bez zainteresowania ze strony Czytelników, które jest dla nas najlepszą formą nagrody i zachęty do dalszej pracy wydawniczej. Wzorem lat ubiegłych sporą część artykułów umiejscawiamy w bliższej lub dalszej przeszłości naszego regionu. Tym razem jednak cofniemy się o wiele dalej, niż czyniliśmy to zazwyczaj. Spróbujemy bowiem pokazać Państwu, jakie ślady pozostawiły na Muszyńskiej Ziemi stworzenia żyjące tu przed trzydziestoma milionami lat! Później zajmiemy się także i bliższą nam w czasie historią, począwszy od piętnastego wieku, aż po nasz raczkujący wiek dwudziesty pierwszy.

Opowiemy zatem o losach biskupa Jana Muskaty, rozważając przy okazji, czy przez Muszynę maszerował ze swymi wojskami Władysław Łokietek, przedstawimy także postać jednego z kolejnych właścicieli państwa muszyńskiego, biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Zarysujemy genezę Kościoła greckokatolickiego i jego dzieje w obrębie klucza muszyńskiego, a także u naszych słowackich sąsiadów. Okres międzywojenny pojawi się we fragmentach wspomnień o muszyńskiej elektrowni i tartaku oraz w opowieści o społecznej organizacji żydowskiej B'nei B'rith z Krynicy, której zapewne niejeden działacz spoczął na krynickim Kirkucie, gdzie również na chwilę wejdziemy. Krynicy poświęcimy sporo uwagi także w artykule o dawnych pocztówkach, uwieczniających to miasto. Zamkniemy w ten sposób cykl tekstów, poświęconych pocztówkom z interesującego nas terenu - w poprzednich roczni-kach omówiliśmy histońę karty muszyńskiej i żegiestowskiej.

Wspomnimy o katastrofie samolotu, jaka miała miejsce w Krynicy w maju 1930 roku. Zajrzymy również do krynickiego Liceum, by powspominać szkolne przygody i poflirtować z wypchaną sową. Kilka artykułów to relacje z okresu II wojny światowej i okupacji. Przeczytacie Państwo o pierwszych dniach wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, o próbach przekroczenia muszyńskiej "zielonej granicy", o dniach spędzonych w niemieckim areszcie w Muszynie, gdzie między innymi uwięziony był wielki człowiek teatru - Józef Szajna, obchodzący w tym roku osiemdziesiątą rocznicę urodzin. Na pewno zainteresuje Czytelników także opowieść o dalekiej wojennej tułaczce członków rodu Kmietowiczów i walce Antoniego pod Monte Cassino. Czy ktoś z Państwa wie, że w latach 1938-1939 wakacje w Muszynie spędzał z rodziną sędzia Adam Bień, jeden z 16 sądzonych w procesie w Moskwie przywódców Państwa Podziemnego? O tym także piszemy w Almanachu.

Dla wytchnienia zabierzemy Czytelników w świat poezji; zaprezentujemy zbiory Biblioteki Sądeckiej, opowiemy o losach znanego malarza Bolesława Barbackiego, a także o życiu i walce o prawa kobiet pisarki słowackiej Terezii Vansovej, z domu Medweckiej, o której napisał po słowacku przyjaciel Almanachu ze Słowacji. Będzie też okazja do nacieszenia oka, bo oprócz obrazów Barbackiego zobaczymy rysunki jednego z wielbicieli Muszyny - Mieczysława Sierosławskiego, piękne fotografie cerkwi Ziemi Muszyńskiej oraz ikon słowackich, stare pocztówki krynickie i słowackie, a także obrazy wielu artystów polskich i słowackich, którzy wzięli udział w wystawach organizowanych w Muszynie i w Starej Lubowli.

W roku ubiegłym w Muszynie i w Starej Lubowli powstały Młodzieżowe Kluby Wyszehradzkie; młodzież, która realizowała ten pomysł, opowie Czytelnikom o swoich dokonaniach i planach na wakacje tegoroczne. Tym razem w sesjach Klubów uczestniczyć też będzie młodzież z Węgier i Czech. Niech symbolem nowych czasów będzie fakt, że zawarte przyjaźnie zaowocowały cotygodniowymi dyskusjami na specjalnie utworzonym cz@cie internetowym. Z dumą wypada nam wspomnieć o wspaniale rozwijającej się idei Funduszu Stypendialnego. Dzięki hojności darczyńców udało nam się spełnić warunki programu "Równe szansę", prowadzonego przez Fundację Batorego, i w ten sposób uzyskać dalsze środki na stypendia. W następnym roku szkolnym może być ich zatem więcej - poza młodzieżą z muszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego nasz program obejmie także dzieci uzdolnione muzycznie.

W przeciągu ostatniego roku odbyło się w muszyńskiej Bibliotece i w Muzeum Regionalnym kilka ciekawych imprez - wernisaże, koncert, a także spotkanie czytelników z izraelską pisarką, Miriam Akavią. Powstało koło Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, któremu Almanach z całego serca kibicuje. Niestety, obok zdarzeń radosnych życie przyniosło także smutne. Pożegnać nam wypada kolejnych Przyjaciół Almanachu Muszyny, dwóch Panów Stanisławów. Najpierw jesienią 2001 roku odszedł Stanisław Stójek, znany Państwu z artykułów w Almanachu 2000 i 2001, sekretarz Gminy w okresie przedwojennym i w trudnych latach okupacji. W kwietniu bieżącego roku zmarł Stanisław Gajewski, wnuk międzywojennego burmistrza Muszyny, Antoniego Jurczaka, podchorąży broni pancernej, w czasie II wojny światowej żołnierz 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich w Wielkiej Brytanii. Obaj spoczęli w rodzinnych grobowcach na muszyńskim cmentarzu.

Pod koniec naszej tegorocznej przygody z Muszyną opowiemy Państwu o różnych ciekawych lokalnych zwyczajach, powspominamy muszyńskie wakacje, pojedziemy do Żegiestowa, zaglądniemy w leśne ostępy, a korzystając z dobrej pogody, pomożemy Państwu szukać skarbów, ukrytych gdzieś na Muszyńskiej Ziemi. To Ziemia naprawdę gościnna, wita chętnie wszystkich, w tym roku szczególnie ciepło kłaniając się Ojcu Świętemu, który z kolejną pielgrzymką przybywa do Ojczyzny.

Bożena Mściwujewska-Kruk

spis treści >>

strona główna
| Redakcja rocznika | Bibliografia | Indeks nazw | Indeks nazwisk | Fundusz stypendialny | Spotkania przyjaciół | Kalendarium | Zbiory Almanachu |

C 2024- Wydawnictwo "Almanach Muszyny"
ul. Piłsudskiego 56, 33-370 Muszyna tel. (0-18) 471-48-59