Almanach Muszyny 1992
Słowo do Czytelnika
Oddajemy do rąk Państwa drugi numer Almanachu Muszyny. Kierujemy go jak poprzednio do wszystkich gości zauroczonych Muszyną, a także do jej stałych mieszkańców, pragnąc, aby każdy z nich znalazł w Almanachu fragmenty szczególnie go interesujące. Niektóre z rozdziałów stanowią kontynuację tematów rozpoczętych w ubiegłym roku, np. "Muszyńskie zdroje" czy "Kilka dni w Muszynie". Inne stanowią nowość, podejmując tematykę naszym zdaniem ciekawą, a jednocześnie będącą uzupełnieniem prac poprzednich.
Proponujemy zatem przyjaciołom Muszyny zajrzenie w jej archiwa, przyglądnięcie się, jak wyglądało życie tutejszych mieszczan w przeciągu paru wieków trwania miasteczka, poznanie historii muszyńskiego herbu, a także zaznajomienie się z wynikami prac wykopaliskowych, prowadzonych ostatnio na zamkowym wzgórzu.
Zachęcamy też Państwa do paru wypraw pieszych i samochodowych dla których Muszyna jest znakomitą "bazą wypadową".
W związku z tym, że niemal na każdej wycieczce czy spacerze spotykamy w tych stronach stare cerkiewki, zamieszczamy parę słów wyjaśniających znaczenie poszczególnych elementów wyposażenia świątyni dla istoty obrządku greckokatolickiego.
Zajmujemy się też jakże modnym problemem środowiska naturalnego.
Natomiast wielbiciele poezji znajdą w Almanachu kilka wierszy: uznanego poety muszyniaka Adama Ziemianina oraz paru mieszkanek miasteczka, piszących ku jego chwale a własnej satysfakcji.
Z przyjemnością cytujemy fragment listu naszych Czytelników. Chętnie przyjmiemy i od Państwa wszelkie uwagi i propozycje opracowań, które mogłyby ewentualnie znaleźć się w kolejnych rocznikach.
Zdecydowaliśmy, że Almanach 1992 okraszą stare muszyńskie fotografie, wygrzebane z niemałym trudem z rodzinnych archiwów czy starych babcinych kuferków na strychach. Tę możliwość zawdzięczamy bezinteresownej uprzejmości paru prawdziwych i "sławetnych" muszyńskich mieszczan, przede wszystkim pana Stefana Małeckiego oraz pani Janiny Pirogowicz.
Tegoroczny Almanach powstał podobnie jak poprzedni dzięki społecznemu udziałowi w jego opracowaniu: Magdy Małeckiej-Myślik, Adama Mazura, Łucji Bukowskiej, księdza Mieczysława Czekają, Juliusza Jarończyka, Wita Kmietowicza, Anny Markiewicz, Barbary Ruckiej, Jerzego Udzieli.
Gorąco pragnę wszystkim wymienionym Paniom i Panom podziękować za trud i serce, jakie włożyli w przygotowanie Almanachu. Dochód ze sprzedaży przekazany zostanie na rzecz Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej. Ubiegłoroczne wydanie przyniosło Towarzystwu dochód w wysokości 2 mln zł.
Życzymy Państwu udanego wypoczynku w naszym mieście, pięknym i gościnnym.
Bożena Mściwujewska-Kruk
spis treści >>
|