Spis Roczników
rocznik 2020
rocznik 2019
rocznik 2018
rocznik 2017
rocznik 2016
spis treści
-
rocznik 2015
spis treści
-
rocznik 2014
spis treści
-
rocznik 2013
spis treści
-
rocznik 2012
spis treści
-
rocznik 2011
spis treści
rocznik 2010
spis treści
-
rocznik 2009
spis treści
rocznik 2008
spis treści
rocznik 2007
spis treści
rocznik 2006
spis treści
rocznik 2005
spis treści
rocznik 2004
spis treści
rocznik 2003
spis treści
rocznik 2002
spis treści --
rocznik 2001
spis treści
rocznik 2000
spis treści
rocznik 1999
spis treści
rocznik 1998
spis treści
rocznik 1997
spis treści
rocznik 1996
spis treści
rocznik 1995
spis treści
rocznik 1994
spis treści
rocznik 1993
spis treści
rocznik 1992
spis treści
rocznik 1991
spis treści
strona główna
|
Almanach Muszyny 1993
Słowo do Czytelnika
Po raz trzeci witamy Państwa w Muszynie, proponując kolejne wydanie Almanachu. Zachęceni dobrym odbiorem poprzednich roczników, postanowiliśmy w podobnej formie edytorskiej kontynuować niektóre z podjętych uprzednio wątków, a także wprowadzić nowe tematy, zaglądając nieco dalej w sensie geograficznym oraz historycznym i zapraszając do współpracy szerszy krąg osób.
Korzystając z uprzejmości wydawcy i autorów Almanachu Sądeckiego, zamieszczamy artykuł pana Jacka Zaremby, umożliwiający jakże ciekawy
spacer po zakątkach Nowego Sącza, "większego brata" Muszyny, który dopiero co ukończył bagatela - 700 lat!
Chcemy Państwa zaprosić także na przejażdżkę konną dorożką, czyli fiakrem, po starej, urokliwej ulicy Kościelnej, skąd mijając Ochronkę, tj. dom zakonny cudownie cierpliwych sióstr Elżbietanek zmierzamy w stronę Powroźnika i jego zabytkowej, siedemnastowiecznej cerkiewki.
Rozmawiając z burmistrzem "młodszej siostry": Krynicy, która w tym roku obchodzi dwusetne urodziny, poznajemy problemy, kłopoty oraz marzenia gospodarzy i mieszkańców tego wspaniałego uzdrowiska.
Zaglądamy także do nieco odleglejszych sąsiadów oprócz Nowego Sącza i Żegiestowa Zdroju, do którego wód mineralnych będziemy Państwa namawiać
odwiedzimy parę miejscowości "za miedzą". O gminie Ćirć opowie Państwu starosta tego miasteczka, pierwszy na naszych łamach gość ze Słowacji, natomiast głębiej w historię i ślady polskie pozwoli zajrzeć rozdział o trzech spiskich miastach, być może nieco kontrowersyjny, ale solidnie źródłowo udokumentowany.
Po otarciu się o historię, chcemy Państwa zachęcić do zaczerpnięcia świeżego górskiego powietrza w drodze do żegiestowskich zdrojów, przez las pełen zwierzyny, albo chociaż w trakcie krótkiego spaceru nad Muszynką i Popradem, gdzie cierpliwym obserwatorom uda się może wytropić czarnego bociana.
Miłośnikom literatury pięknej proponujemy opowiadanie Adama Ziemianina o babci Annie i jej pensjonacie, a także kącik z poezją tą uznaną i, jeśli można tak powiedzieć, profesjonalną i tą prostą, amatorską, tworzoną z potrzeby serca.
W roku ubiegłym rozpoczęliśmy cykl o znanych i cenionych muszyniakach, którzy wprawdzie zmienili miejsce zamieszkania, ale sercem zostali w swym miasteczku. Tym razem proponujemy Państwu rozmowę ze świetnym kompozyto-rem Zbigniewem Bujarskim rodem z Muszyny.
Po ukazaniu się zeszłorocznego Almanachu napisało o nas kilka dzienników ("Gazeta Krakowska", "Dziennik Polski", "Czas Krakowski"), a także czasopism regionalnych i turystycznych informatorów. Oprócz informacji znalazły się tam ciepłe na ogół słowa, chwalące pomysł i poziom edytorski. Za wszystkie wzmianki i słowa zachęty jesteśmy bardzo wdzięczni.
Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim Paniom i Panom, bez których trudno by było marzyć o tegorocznym Almanachu Muszyny, a więc autorom tekstów i zdjęć oraz osobom, które pomogły w zbieraniu materiałów: Adamowi Mazurowi, Magdzie Małeckiej-Myślik, Małgorzacie Bajorek, Wittowi Kmietowiczowi, Elżbiecie Kosibie, Juliuszowi Jarończykowi, Annie Markiewicz, Barbarze Ruckiej, dr Andrzejowi Staniszewskiemu, dr Tadeuszowi Trajdosowi, Bogdanowi Witowskiemu, Adamowi Ziemianinowi, Jackowi Zarembie oraz Oddziałowi Wojewódzkiemu Stowarzyszenia PAX w Nowym Sączu, a także innym, których nie sposób wymienić z nazwiska.
Wszyscy jak poprzednio zrezygnowali z honorarium, ewentualny dochód przeznaczając na rzecz Towarzystwa Miłośników Ziemi Muszyńskiej.
Szczególne podziękowania należą się firmie CASINOS POLAND, która wobec zmiany przepisów o reklamie - bezinteresownie stała się współsponsorem naszego wydawnictwa.
Na okładce witamy Bank PKO BP, który otwiera w Muszynie swój oddział. Almanach życzy mu sukcesów, obiecując, że znajdzie się w gronie pierwszych posiadaczy konta.
Życzymy Państwu miłego pobytu w Muszynie, wspaniałych spacerów leśnymi dróżkami i wśród miejskich zakątków, posmakowania ociupiny historii, niezapom-nianych doznań w rozmodlonych wnętrzach cerkiewek, bezpiecznych snów pod opieką muszyńskich druhów strażaków i przede wszystkim spotkania z urodziwą południcą, wyczarowaną piórem Pana Witta...
Bożena Mściwujewska-Kruk
spis treści >>
|